KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Tanel Leok na Yamaze

Tisková zpráva Yamaha Racing
09.11.2008
 

Nejen Steward odešel od Kawasaki, další velký zimní přestup hlásí i Evropa, kde od Kawasaki k Yamaze odešel Estonec Tanel Leok.

Vítěz letošní Grand Prix Irska Tanel Leok podepsal novou smlouvu s italským týmem Red Bull Yamaha De Carli a pro rok 2009 se stane týmovým kolegou dvojnásobného světového šampióna MX2 Antonia Cairoliho, se kterým se postaví na start šampionátu MX1. 23 roků starý Estonec se poprvé představil ve světovém šampionátu v roce 2002 a 2003, kdy dostal několikrát šanci coby vítěz světové série juniorských tříd 85cc a 125 cc. Během jeho prvních roků v Grand Prix se však vážně zranil, přesto získal pro rok 2004 místo v privátním týmu kategorie MX1, kde proti silným čtyřtaktům 450cc nastupoval s dvoutaktní dvěstěpadesátkou. Proti silným továrním strojům se dokázal několikrát prosadit do elitní desítky, což mu pro další sezony přineslo sedlo čtyřtaktního speciálu, se kterým v roce 2006 získal první pódium. Svou rychlost potvrdil v roce 2007, kdy vyhrál nejvíce kvalifikací, ale i v letošní sezoně, kdy se s tovární Kawasaki radoval v irském Dublinu z prvního vítězství v Grand Prix MX1.

„Tohle je pro mě velká příležitost,“ komentuje Tanel Leok svůj přestup na továrnou podporovaný stroj Yamaha. „Vypadá to zajímavě a opravdu se těším až to vypukne. Tým má dílnu v Belgii a to znamená, že tam můžu i nadále zůstat bydlet. Ale jezdit italské mistrovství a testovat na jihu Evropy, pro mě bude novým dobrodružstvím,“ říkal Leok, který se stal letos poprvé otcem a dodává na adresu svého nového týmového kolegy Antonia Cairoliho: „je to skvělý jezdec a jsem rád, že můžu s někým takovým spolupracovat. YZ450F bude pro mě nový stroj, ale jeho úspěchy mluví za vše. Bude okolo mne vše nové, ale chci se dostat do elitní pětky a šampionátu, tajně doufám v první trojku. Vím, že na to rychlost mám, takže na tom chci pracovat.“


Další články sekce