KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. června do 11. června 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Test Grand Prix, Valencia - 2. den

Text: Jiří Mikšík, Foto: Metis Gilera
13.02.2009
 

Na okruhu Ricarda Torma pokračovaly testy kubatur 125 a 250 ccm. A nejen výsledky druhého dne, ale i novinky okolo těchto tříd, to vše najdete v článku.

Ruský jezdec Vladimir Leonov bude v letošní sezóně jezdit dvěstěpadesátky v mistrovství světa za německý tým Kiefer Racing na motocyklu Aprilia. Tohoto závodníka známe z IDM jako soupeře třeba Ondry Ježka v supersportech, kde vloni skončil na 7. místě. A nyní tedy bude kolegou německého jezdce Stefana Bradla (na aktuálním snímku z dnešního představení tohoto týmu na Hockenheimringu), ten ovšem pojede o titul Mistra ve třídě do 125 ccm, když vloni skončil celkově čtvrtý a vyhrál třeba u nás v Brně. Důležitým sponzorem tohoto projektu a ruského "bohatýra" Leonova je Dorna, což ovšem není divu, v roce 2011 by se měla jet první ruská Grand Prix.Španělský jezdec Joan Olivé má konečně za sebou dlouhé čekání a hledání týmu. Pojede ve stáji Bainet Derbi pod vedením manažéra Karlose Arguinanoa. Joan Olive chtěl sice jezdit dvěstěpadesátky (dokonce testoval motocykl Aleixe Espargara u nás v Brně), ovšem jeho potencionální tým, Lotus Aprilia, přestal po odchodu manažéra Daniela Amatriana existovat..."Jsem hrdý na tento tým, tři Španělé, na jediném španělském motocyklu - Derbi -, co víc si přát", říká šéf týmu Bainet, Karlos Arguinano. Kromě Olivého pojedou v týmu Bainet Derbi Efren Vazquez a Pol Espargaro. 

Pozorným čtenářům jistě neušlo, že stále netestují týmy Sita Ponse či maďarský tým Toth. A tak zatímco odnož stáje Pons-WRB s jezdci Simonem Corsim a Nicolasem Terolem ve třídě stopětadvacítek má naplánován test ve Valencii na 16. a 17. února, tak jezdci vyšší třídy stejného týmu si musí ještě počkat. Ano hospodářská krize se nevyhýbá ani motorkám, to je jasné. A tak Hector Barbera a Axel Pons prostě nemají motorky, neboť je tým Aprilii ještě nezaplatil ....A to stejné platí i pro Itala Mattia Pasiniho, resp. jeho nový maďarský tým. 

Fonsi Nieto a jeho nová práce. Jelikož sešlo ze všech Nietových plánů jak ve WSBK, tak i v Grand Prix, musel se Fonsi Nieto (vloni 6. v celkovém pořadí WSBK) poohlédnout po nové práci. Podepsal v týmu L'Oreal LaGlisse smlouvu jako testovací jezdec. Jeho nový pracovní nástroj o obsahu 600 ccm nové kubatury "Moto2" pochází z dílny Eskila Sutera a poprvé se představí v Jaramě. Potom bude Fonsi Nieto testovat ve Valencii a plánováno je také nasazení do španělského šampionátu C.E.V. 2009 a hlavně s výhledem na závody mistrovství světa dvěstěpadesátek (společná kubatura?) v roce 2010 a nové třídy Moto2 v roce 2011. 

Test ve Valencii - 250 ccm, 2. den

  1. Marco Simoncelli (Gilera) - 1.36.4 (80 kol)
  2. Roberto Locatelli (Gilera) - 1.36.6 (63)
  3. Héctor Faubel (Honda) 1.36.7 (52)
  4. Ratthapark Wilairot (Honda) 1.36.8 (58)
  5. Alex Baldolini (Aprilia) 1.37.6 (48)
  6. Karel Abraham (Aprilia) 1.38.5 (60)

Mistr světa dvěstěpadesátek Marco Simoncelli byl nejrychlejším mužem této třídy po oba dva testovací dny. Ovšem jen o kousek za ním - o 0,2 sek. - byl jeho stájový kolega Roberto Locatelli. A do dalších 0,2 sekundy se vešli oba dva jezdci týmu Thai Honda, Hector Faubel a Ratthapark Wilairot - což jen potvrzuje tu domněnku, že Honda navzdory všem prohlášením pokračovala a pokračuje ve vývoji motocyklu RS250RW. Ital Alex Baldolini na LE Aprilii a náš Karel Abraham na továrním motocyklu stejné značky dokompletovali výsledkovou listinu tohoto testu třídy dvěstěpadesátek. Přičemž Abaja stáhl ze svého času proti čtvrtku celých 2,5 sekundy (ve čtvrtek měl zapsán čas 1.41.0). 
 

Test ve Valencii - 125 ccm, 2. den

  1. Lorenzo Savadori (Aprilia) - 1.41.5 (40 kol)
  2. Pol Espargaró (Derbi) - 1.41.8 (68)
  3. Efrén Vázquez (Derbi) - 1.42.7 (11)
  4. Johann Zarco (Aprilia) - 1.43.1 (64)
  5. Marco Ravaioli (Aprilia) - 1.43.8 (40)
  6. Luca Vitali (Aprilia ) - 1.44.2 (40)
  7. Jordi Dalmau (Honda) - 1.44.8 (78)
  8. Glenn Scott (Honda) - 1.44.9 (67)
  9. Michael Ranseder (Maxtra) - 1.45.0 (56)
10. Matthew Hoyle (Maxtra) 1.45.5 (55)

Nejrychlejší muž ze čtvrtka, Španěl Efren Vasquez na Derbi opět spadl a byl převezen do nemocnice k vyšetření. Zraněnou má Achillovu šlachu, když se mu pravá noha dostala do zadního kola. Kromě něho spadli i Pol Espargaro, Johann Zarco a také Matt Hoyle. 

Efren Vasquez se už dále na závodní dráhu nevrátil a tak byl nejrychlejším Ital Lorenzo Savadori s Aprilii, naopak na opačném konci výsledkkové tabulky jsou oba dva jezdci na motocyklech Maxtra, ačkoliv se proti čtvrtku časově zlepšili.

Další testy ve Valencii jsou na pořadu už od pondělí, kdy se představí poprvé v této sezóně jezdci týmu WRB (Sita Ponse) - ovšem jen ve stopětadvacítkách, vícemistr světa Ital Simone Corsi a pátý mzž celkové tabulky MS 2008, Španěl Nicola Terol, oba na továrních motocyklech Aprilia RS.
 


Další články sekce