KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 29. května do 4. června 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Těžké začátky ruského bohatýra

Text: Jiří Mikšík, Foto: Kiefer Racing
19.03.2009
 

Ruský jezdec Vladimir Leonov (21 let), pilot Aprilie 250 ccm německé stáje Kiefer Racing, prožil při testech v Estorilu opravdu těžké začátky své kariéry v Grand Prix. Faktem ale je, že Rusko bude mít po hrozně dlouhé době opět svého stabilního jezdce v tomto seriálu, pokud si dobře vzpomínám, tak naposled to byli v 70-tých letech minulého století Sevastianov a Kiisa, ti jezdili tehdy ve středních třídách (myšleno 250 a 350 ccm) na motocyklech CKB či Vostok. Ale pojďme do současnosti, tedy k Leonovovi a k Estorilu.

Tento ruský jezdec, tedy Vladimir Ivanov, v roce 2008 sedmý v IDM v supersportech, seděl v Estorilu poprvé ve svém životě na závodní motorce třídy 250 ccm a poprvé byl také na tomto portugalském okruhu.

Leonov začal testovací program hned v neděli dvěma pády a od té doby jezdil hodně opatrně. 

Ještě že měl k dispozici - tedy aspoň radami, 5-ti násobného vítěze Helmuta Bradla - otce Stefana, tedy Vladimírova týmového kolegy.

První rada ex-vícemistra světa Bradla zněla, místo tréninku vzít si raději skútr a na obslužné komunikaci obhlížet aspoň hodinu své soupeře, jak projíždějí některá kritická místa estorilského okruhu. 

Samotný Bradl k tomu říká: "Na začátku byl Leonov jednoznačně mimo hru (totálně přetížen), proto také dvakrát šel k zemi. Ono jezdit na 250-ce je úplně něco jiného než sériová 600-vka."

Rus Leonov, jezdil v neděli časy průměrných jezdců, stopětadvacítek - 1:48,981 a ztrácel na Simoncelliho 7,7 sekund.

V pondělí se zlepšil na 1:47,961, a celé úterní dopoledne se držel "Voloďa" rady Helmuta Bradla a pozoroval své kolegy v klidu na okruhu.  Bylo z toho odpolední zlepšení na konečných 1:46,633, což ovšem i tak znamenalo ztrátu 5,5 sec.

Jasně řečeno a podtrženo: Pro Leonova bude velmi těžké se do závodů vůbec kvalifikovat, vždyť mu budou muset na úplně neznámých okruzích stačit pouhé tři 45 minutové tréninky, aby se nejen s novými tratěmi seznámil, ale aby stihl s mechaniky odpovídající set-up a ještě zajel nějaký slušný čas.

Zajímavost: Sandro Cortese - celkově pátý nejrychlejší ve třídě do 125 ccm - byl stejně rychlý jako Leonov a nejlepší čas Juliana Simona byl jen o 3,9 sekundy pomalejší než nejrychlejší čas Héctora Barbery.

 


Další články sekce