KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. února do 12. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Tomáš Hlavatka by slavil třicetiny

Foto: www.motoclassic.estranky.cz
Tomáš Hlavatka by slavil třicetiny
05.02.2009
 

Jedna z největších nadějí naší silnice devadesátých let by se dnes dožila životního jubilea.

První rána osudu zasáhla do rodiny Hlavatkových v roce 1991. Petr Hlavatka, závodník tělem i duší, mnoho let toužil dostat se na ostrov Man, až se tam v roce 1991 konečně dostal. Bohužel start na legendární Tourist Trophy mu byl osudný, do vlasti se již nikdy nevrátil. Druhá krutá rána přišla o šest let později a byla o to krutější, že sáhla po tehdy osmnáctiletém Tomáši Hlavatkovi, synu Petra Hlavatky, nesmírnému talentu české silnice.

Tomáš Hlavatka (* 5. 2. 1979 – † 27. 7. 1997) měl svou závodní premiéru 12. května roku 1996 na okruhu v Brně, tedy oproti současným zvyklostem, celkem v pozdním věku. S produkční Cagivou Mito se postavil na start Přeboru ČR ostrých GP 125cc a dojel na pátém místě, když nestačil pouze na čtyři borce s Hondou 125RS. Že se jedná o výjimečný talent, poznal ihned každý. Kdo tehdy ještě váhal, musel změnit svůj názor o pár týdnů později, kdy Tomáš Hlavatka zvítězil na legendárním okruhu v Hořicích. Impozantní premiérovou sezonu končil „mladý Hlavatka“ třemi vítězstvími, dvěma druhými místy a jednou třetí pozici, což při deseti startech v Přeboru ČR 125GP a 125SP byla skvělá vizitka, dokazující opravdový talent.

Přišla jeho druhá, dnes již víme, že osudová sezona. Nový tým mu připravil zbrusu novou zbraň v podobě špičkové Hondy RS125. Tomáš se do závodů opět s vervou zakousl a hned při prvním republikovém startu si v Českých Budějovicích připsal vítězství, když porazil celou tehdejší národní špičku. Až za ním dojeli pozdější hvězdy Jakub Smrž, Igor Kaláb, či Němci Max Neukirchner a Silvio Claus, který na konci této sezony bral republikový titul. Přišel jeho vůbec první závod v tehdy exkluzivním Mistrovství Evropy. Na extrémně malém a neskutečně zamotaném okruhu ve francouzském Carole, si dojel pro svůj první evropský bod.

27. července 1997 se jel závod Mistrovství ČR na mosteckém autodromu. Tomáš Hlavatka šel do čela a jel si pro další vítězství. Bohužel přišla první havárie, po které se však ještě mladý jezdec rychle do závodu vrátil. Tomáš závody nevzdával, vždyť i při své premiérové sezoně dokončil každý závod, do kterého odstartoval. I tentokrát tedy jel dál. Dokázal předjíždět své soupeře a blížit se dalšímu pódiovému výsledku. Přišla osudová chvilka v retardéru. V tom původním retardéru, který byl mnohými kritizován, ale mnohými milován. Tom zde havaroval podruhé, ale tentokrát zůstal ležet na dráze. Prakticky ihned se přiřítila skupinka pronásledovatelů, ve které bohužel jeden z jezdců ležící tělo našeho mladého jezdce neviděl...


Další články sekce