KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. února do 12. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

US GP závod MotoGP

Foto: Repsol YPF
US GP  závod MotoGP
06.07.2009
 

19 závodů čekala továrna Honda na vítězství v královské kubatuře, dnes se díky Dani Pedrosovi dočkala.

Malý Španěl skvěle odstartoval a prakticky od první zatáčky nedal nikomu šanci. Malinko sice zabrnkal svým fanouškům na nervy, když v poslední zatáčce před cílem nechal k sobě přijet na dostřel Valentina Rossiho, nicméně své vedení udržel a po zásluze se stal dost překvapivým vítězem US GP v Laguna Sece. Na druhém místě přijel do cíle právě Rossi, který několik kol před cílem odrážel útok svého týmového kolegy Jorge Lorenza. Mladý Španěl po špatném startu postupoval kupředu a ve druhé polovině závodu konstantními časy dojel Rossiho, na kterého i zaútočil. Útok se mu nepovedl a přestože kolizní situaci zvládl, nabral zpět najeté desetiny, které až do cíle závodu, kam přijel jako třetí, již nedokázal zlikvidovat.

Na čtvrtém místě přijel do cíle osamocený Casey Stoner, který po několika kolech na pódiové pozici klesl na 4. místo. Souboj o 5. pozici nakonec pro sebe rozhodl Američan Nicky Hayden, který nejlepší závod sezony končil v době, kdy jeho krajan Tiger Woods na druhém konci Ameriky získal na hřišti Country Club v turnaji AT&T National své 68. vítězství série okruhu PGA. Hayden udržel za svými zády nakonec šestého Toni Eliase.

Na 7. místě přijal do cíle další Američan Colin Edwards, o pozici dále dokončil závod Chris Vermeulen. Deváté místo si naopak připsal Randy de Puniet. Těsný souboj o top ten vyhrál Marco Melandri, který na 11. místo poslal o 0,8 sekundy pomalejšího Alexe de Angelise. Na posledním místě, tedy 12., přijel do cíle Niccolo Canepa.

Na čele celkového pořadí je Valentino Rossi (151 bodů), druhý Jorge Lorenzo (142) ztrácí devět bodů. Dalších sedm bodů pak ztrácí Casey Stoner (135). Čtvrtý Dani Pedrosa si polepšil na 92 bodů, stejně jako pátý Colin Edwards na 76 bodů.

Dnešní závod nedokončili pro pád či poruchu Dovizioso, Gibernau, Capirossi a Talmacsi. James Toseland byl diskvalifikován pro nerespektování trestu uděleného za předčasný start.

US GP – závod MotoGP:
  1.- Dani Pedrosa (SPA-Honda) 32 kol / 44:01,580
  2.- Valentino Rossi (ITA-Yamaha) +0,344
  3.- Jorge Lorenzo (SPA-Yamaha) +1,926
  4.- Casey Stoner (AUS-Ducati) +12,432
  5.- Nicky Hayden (USA-Ducati) +21,663
  6.- Toni Elias (SPA-Honda) +22,041
  7.- Colin Edwards (USA-Yamaha) +30,201
  8.- Chris Vermeulen (AUS-Suzuki) +32,857
  9.- Randy de Puniet (FRA-Honda) +40,325
10.- Marco Melandri (ITA-Kawasaki) +48,028
11.- Alex de Angelis (RSM-Honda) +48,810
12.- Niccolo Canepa (ITA-Ducati) +1:18,531
---------------------------------------
DNF Andrea Dovizioso (ITA-Honda)
DNF Sete Gibernau (SPA-Ducati)
DNF Loris Capirossi (ITA-Suzuki)
DNF Gabor Talmacsi (HUN-Honda)
---------------------------------------
DIS James Toseland (GBR-Yamaha)


Další články sekce