KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. prosince do 11. prosince 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

V Austrálli začínají testy WSBK

Text a foto: Petr Štola
V Austrálli začínají testy WSBK
07.01.2008
 

Špičkové týmy World Superbike a World Supersport začínají letošní přípravu na sezónu na australském okruhu Phillip Island.

Nový rok přináší novou naději

Pouhý týden po oslavě začátku roku 2008 začíná většina špičkových týmů WSBK a WSS testovat na australském okruhu Phillip Island. Dráha, která je dlouhá 5380 metrů, přináší sérii rychlých a náročných zatáček, což je perfektní způsob otestování posledních modifikací pneumatik Pirelli. Nová pravidla představí při těchto testech nové motocykly o objemu do 1200 ccm pro třídu superbike a do 675 ccm pro tříválcové supersporty.

 

Ducati již rychlost s novým dvouválcem získala

Troy Bayliss a Michel Fabrizio (Ducati Xerox) již nové motocykly Ducati 1098 F08 testovali, první kilometry najezdili při testech v Kataru. Bayliss byl nejrychlejším jezdcem těchto testů. Jako silný se ukázal i nový Baylissův týmový kolega, jenž si rychle zvyká na dvouválcový motocykl. Na okruhu Phillip Island, který je domácí dráhou Troye Baylisse, bude Australana podporovat množství fanoušků. Kteří se na okruh vrátí při druhém kole letošního světového šampionátu. Ten zde bude nabízet své představení 2. března, jen týden po zahájení v asijském Kataru.

 

Jezdci Yamahy si jsou jistí

Noriyuki Haga byl v loňském roce poražen pouze o dva světové body a na stejném motocyklu se očekává, že bude v roce 2008 opět zářivou hvězdou v cestě za světovým titulem. Oba jezdci Yamahy, tedy vedle Hagy i Troy Corser, patřili v testech v Kataru k nejrychlejším. Jak známo Troy Corser považuje svůj domácí okruh Phillip Island nejen za jeho nejoblíbenější dráhu, ale i za nejlepší místo na světě, kde se dá dobře otestovat motocykl.

 

Jezdci Kawasaki pojedou poprvé na nových strojích

Dvojice týmu PSG-1 Kawasaki Corse, Regis Laconi a nově podepsaný Makoto Tamada, budou mít svůj skutečně první ostrý test na nových motocyklech Ninja ZX-10R specifikace roku 2008. Doposud mají na svých bedrech pouze neoficiální test ve Španělsku, kde ovšem získali působivé výsledky, které jim dávají dobrý pocit pro další práci roku 2008.

 

Připravení jsou také jezdci Suzuki

V roce 2008 nasadí tým Alstare Suzuki tři své zástupce. S Fonsi Nietem a Yukio Kagayamou pojede Max Neukirchner. Pro rok 2008 nepřipravila továrna Suzuki nový model svého stroje GSX-R1000, ovšem síla toho loňského, stejně jako vývoj nových pneumatik, učiní jistě toto trio velmi silným. I proto považuje továrna Suzuki test na Phillip Islandu za velmi důležitý.

 

K vývojovým týmům se na Phillip Islandu připojí také dvojice týmu Ducati Sterilgarda

Vítězové závodů v roce 2008 Max Biaggi a Ruben Xaus se připojí k „development“ týmům a společně s nimi budou na okruhu Phillip Island pracovat na vývoji svých nových motocyklů Ducati 1098R. Bude to poprvé, kdy svět uvidí italského jezdce Maxe Biaggiho na italském motocyklu Ducati. Zatímco vývojové týmy pneumatiky Pirelli pro tyto předsezónní testy dostávají, tým Ducati Sterilgarda si je musí koupit.

 

Zatím bez strojů Honda

Tovární tým Hondy, tedy holandský HannSpree Ten Kate Honda, je jediným z vývojových týmů, který se tohoto testování nezúčastní. Důvodem je absence materiálu, neboť nové stroje Honda CBR 1000RR zatím stále stojí v týmových dílnách, kde na nich pracují technici.

 

Na australské testy jsou připravené i supersporty

I ve třídě Supersport jsou vývojové týmu Pirelli. Z hlavních kandidátů na světový titul bude v Austrálii testovat především domácí Andrew Pitt, který bude připravovat Hondu týmu Ten Kate. Tovární motocykl Yamaha YZF R6 si budou vůči svým požadavkům nastavovat Fabien Foret a Broc Parkes. V kompletním složení nastoupí tým GIL Kawasaki, který po dlouhém hledání, kdy jednal i s jezdcem českého Intermota Matthieu Lagrivem, podepsal pro letošní rok Japonce Katsuaki Fujiwaru a Brita Chrise Walkera. Vstup továrny Triumph znamená rozšíření vývojových týmů i na tým pana Caracchiho, který zde bude navazovat na slibnou práci své dvojice Paula Yonga a Garryho McCoye. I ve třídě supersport dostal šanci společně s development týmy testovat jeden z privátních, po okruhu Phillip Island se tak budou prohánět motocykly Honda týmu Stiggy Motorsports. 


Další články sekce