KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

V Liberci se bude o víkendu skákat

Tisková zpráva ALTER EGO Production s.r.o.
V Liberci se bude o víkendu skákat
26.02.2008
 

FIM Mistrovství světa FMX 2008 NIGHT of the JUMPs startuje již podruhé v Liberci svou sezónu.

Freestyle  motocross  (FMX)  je sportovní fenomén, který  se  stal  číslem „No 1“ akčních adrenalinových sportů a přitahuje pozornost diváků a médií po celém světě. Tato extrémní disciplína se proměnila díky práci nadšenců v opravdový sport, který má již dnes dokonce vlastní Mistrovství světa  vypsané nejvyšší motocyklovou sportovní autoritou FIM. Nejlepší freestyle motocrossaři  se utkávají mezi sebou v FMX závodech po celém světě.   Atmosféra v halách i v depu je naprosto neuvěřitelná, jezdci se podporují a hecují vzájemně k co největším výkonům.  O tom svědčí i neuvěřitelně rychlý vývoj této disciplíny, kdy se jezdci předhání v brutálnějších tricích, které odporují fyzikálním zákonům. Vývoj nových triků je tak rychlý, že pro jezdce není vůbec snadné udržet se dlouhodobě na vrcholu. Neuvěřitelné kousky přivádějí jezdci k dokonalosti a jistotě při tréninku a na otázku, kam až jejich bláznivé triky mohou vést,  hromadně prohlašují: „nevíme, zatím prostě budeme zkoušet dělat vše, co děláme  kolama dolů i nahoru v triku zvaném Backflip a pak se uvidí“. A právě proto jsou tyto závody tak atraktivní. Vždy je k vidění dostatečné množství nových triků, že divák nestačí žasnout.  FMX závody jsou na vlastní oči opravdu neuvěřitelná podívaná a za doprovodu světelných, hudebních a pyrotechnických efektů běhá až mráz po zádech z předváděných kousků.  Tyto sportovní souboje vyprodávají arény na celém světě a jsou vysílány v televizích živě i ze záznamu.

 

Seriál „NIGHT of the JUMPs“ je nejstarším a nejúspěšnějším sériovým závodem FMX v Evropě. Více než milion  diváků navštívilo  tyto  závody  v posledních 6-ti letech. Závody NIGHT of the JUPMs se jezdí v 10 zemích a od roku  2007  i  v  České republice (Tipsport Arena Liberec)! Těchto  závodů se účastní celosvětová špička,  jezdci  z  USA,  VB,  Itálie, Norska,  Švédska,  Francie,  Austrálie,  JAR a  dalších zemí. Mezi touto světovou elitou se prosadil i  český  jezdec a miláček publika Libor „Mouka“ Podmol,  který  získal v celkovém pořadí seriálu  již podruhé titul vicemistra světa ve Freestyle motocrosu. Důkazem Moukovy vzorné reprezentace je poslední závod seriálu Mistrovství světa, který se uskutečnil na stadionu Castelao in Fortaleza v Brazílii téměř před třiceti tisíci nadšenými diváky. Libor sice v závodě skončil druhý za vynikajícím Norem Andre Villou, místní publikum však bylo jeho jízdou natolik očarováno, že spustilo pouze jemu stadiónový chorál „Libor je náš šampión“.

 

Česká republika se řadí ke světové špičce, která má v této disciplíně již širší základnu jezdců.  Díky úsilí pořádající agentury AEPRO a sportovní autority ACČR vznikl seriál závodů nesoucí název Freestyle Kings. V tomto seriálu závodů mohou jezdci bojovat o možnost vstoupit do kolotoče mistrovství světa a porovnat své umění opravdu s ostrou konkurencí. Tento seriál se stal mezinárodním mistrovstvím ČR  a zároveň kvalifikací o divoké karty na liberecký závod. Vždyť hned prvním mezinárodním mistrem ČR se stal Francouz Remi Bizouard, známý svými úspěchy nejen ze závodů MS, ale i například z X-games. Úspěšný první ročník seriálu, obsahující kromě závodu v Pardubicích ještě dva závody v košické Steel aréně, shlédlo celkem  dvacet tisíc diváků.  V konečném pořadí se jeden výsledek každému jezdci škrtal. Do bojů o první český titul nemohli zasáhnout díky zranění Libor Podmol a bohužel i ostatní čeští jezdci většinou kvůli zranění nestačili bodově na přímí postup.

 

Úvodní závod Mistrovství světa FMX 2008 „NIGHT of the JUMPs“ se odehraje  1. března v Tipsport Aréně v Liberci. Dopřejte si výjimečný zážitek z jedinečného závodu plného adrenalinu!

 

„Night of the Jumps“ – noc plná adrenalinu

 

Skutečný hvězdný večer v podobě mistrovských závodů nejlepších FMX jezdců světa, známých např. z X-Games a X-Fighters, kteří spolu svedou ostrý souboj v úvodním závodě FIM Mistrovství světa v FMX Night of the Jumps  sezóny 2008. Ve hře o první světové body pojedou tito jezdci Andre Villa (NOR), Romain Izzo (FRA), Fredrick Johanson (SWE), Greg Hartman (USA), Lukas Weis (GER), Eugenio Zafra (ESP), Kota Kogimura (JAP), Jack Rowe (USA), a další. Proti světové špičce se postaví s největší pravděpodobností talentovaný David Rejsek popřípadě Aleš Liemann u obou se čeká na výsledky vyšetření. Po zdlouhavém jednání je bohužel mimo hru i mladá naděje českého FMX Petr Pilát, který loni kvůli věku sledoval celý závod v roli spolu komentátora České televize. Petr Kuchař je svého času v nemocnici a Zdeněk Fusek nemá vůbec natrénováno, zbývá výborný jezdec Martin Koreň, který loni hájil české barvy krásným šestým místem právě v Liberci. S Martinem se stále jedná, má však rezervaci sponzorů pro exhibici v Belgii.

 

Pilníka, jako komentátora ČT pro letošek nahradí momentálně zranění úřadující dvojnásobný vicemistr světa  a účastník prestižního klání X-Fighters v Madridu Libor Podmol, který se velmi těší na diváky i své soupeře a kamarády v liberecké aréně.

 

Velkolepé FMX závody doplní pestrý doprovodný program, ve kterém se odehrají FMX soutěže o nejlepší trik „WHIP“ – soutěž o nejlepší skok s položením motocyklu ve vzduchu na stranu „Best Whip“ a soutěž ve skoku do výšky „Highest Air“.

 

Pro diváky je také připravena freestyle BMX show, kdy špičkoví jezdci „Monkey Bikes“ týmu pod vedením Kamila Feifera předvedou neskutečné triky na BMX kolech včetně backflipových variací, k vidění bude i lahůdka v podobě front flipu.

 

Diváci se mohou těšit také na Pit Bike show, při které nejlepší jezdci na malé motokrosové motorce předvádějí podobné kousky, jako jezdci na velkých strojích, a to včetně backflipových kousků.

 

Jako vrchol doprovodného programu měl předvést své umění světoznámý kaskadér a držitel několika světových rekordů Josef „Sršeň“ Šiler. Tentokrát však nemělo jít pouze o něj, ale představit se měl spolu s dalším jezdcem, tentokrát na speciálním horském kole. Pilot čtyřkolky měl roztahovat jezdce Richarda „Gaspi“ Gasperottiho na MTB kole na velký FMX skok. Původní myšlenka organizátorů a světoznámého downhill jezdce „Gaspiho“ byla realizována v rámci závodů „Freestyle Konga“. Gaspi však chtěl do Liberce natrénovat brutální backflip, až při tréninku následoval pád, který odnesl zraněním kolena. Nyní organizátoři hledají adekvátní náhradu za tohoto super ridera, ale nejspíš bude ten bod programu vypuštěn.

 

Všichni fanoušci mají jedinečnou možnost osobně se setkat s přítomnými hvězdami FMX v rámci „Pit Párty“, která proběhne před mistrovským závodem. Po skončení akce jsou jezdci okamžitě k dispozici přítomným fanouškům na přichystané autogramiádě.

 

Nebudou chybět ani sličné cheerleaders a krásné dívky, které rozproudí atmosféru v hale. Třešničkou na pomyslném dortu budou pyrotechnické, světelné a hudební efekty. Po závěrečném ceremoniálu čeká na diváky odměna za jejich fandění v podobě nebezpečného a velmi atraktivního „vláčku“, kdy jezdci skáčou jeden za druhým v úzkém sledu po sobě.  Hvězdnou FMX noc uzavře „Adrenalin AEPRO after party“!

 

FMX riders:

André Villa (NOR)

Greg Hartmann (USA)

Fredrik Johansson  (SWE)

Kota Kogimura (JAP)

Eugenio Zafra (ESP)

Romain Izzo (FRA)

Fabian Bauersachs (GER)

Lukas Weis (GER)

Cystein Kjorstad (NOR)

Jack Rowe (USA)

Gilles Dejong (BEL)

Bart Oglaza (POL)

David Rejsek (CZE) tbc.

Aleš Liemann (CZE) tbc.

Takayuki Hoigashino (JAP) tbc.

Martin Koreň (CZE) tbc.

 

Freestyle BMX riders:

Kamil Feifer (CZE)

Dominik Jablonský (CZE)

Ondřej Šléz (CZE)

Pavel Caha (CZE)

Petr Kaplan (CZE)

Jan Beránek (CZE)

Dušan Antalík (SVK)

 

PITBIKE riders:

Tomáš Bárta (CZE)

Luděk Janovský (CZE)

 

MS FMX 2008 „Night of the Jumps“ Liberec 1.3.2008

Program:

17:00 Otevření Arény

17:30 Začátek Pit Party

18:30 Konec Pit Party

19:00 Začátek Chearleaders a efektová show

19:02 Představení jezdců

19:20 Kvalifikace FMX

20:10 Show kola BMX + Pit Bike (mini motorka)

20:20 Soutěž „Best Whip FMX

20:40 Přestávka

21:00 Soutěž skoku do výšky FMX „Highest Air“

21:15 Show kola BMX + Pit Bike (mini motorka)

21:25 Finále FMX

22:00 Závěrečný ceremoniál

22:10 FMX exhibice jezdců

22:30 Autogramiáda

23:00 AEPRO Adrenalin Afterparty – Pizza Coloseum Tipsport Aréna Liberec

 

Vstupenky v síti Ticketpro.cz nebo přímo v Tipsport Aréně v Liberci.

 

Z úvodního závodu MS FMX 2008 „Night of the Jumps“ v Liberci bude realizován přímý přenos prostřednictvím interaktivního média www.o2active.cz  společnosti Telefonica O2 Czech Republic, a.s., záznam na ČT 4 sport www.ct4sport.cz

 

 

 

Další články sekce