KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 21. listopadu do 27. listopadu 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

V Tanvaldu Gubian a Sanz

TZ Trial.cz, foto: Repsol YPF
V Tanvaldu Gubian a Sanz
03.08.2009
 

Fenomenální španělská šlapačkářka Laia Sanz si o víkendu připsala osmé evropské prvenství v jedné řadě, když vyhrála závod ME žen v trialu. Mezi muži se radoval Francouz Loris Gubian.

Víkendové Mistrovství Evropy v Tanvaldu bylo v letošní sezóně vrcholem trialového sportu u nás. V sezóně 2010 se ale můžeme těšit jak na soutěž evropského seriálu opět v Tanvaldu, tak i jeden z dílů Mistrovství světa, který se bude konat v Kramolíně u Nepomuka. Na jednom či druhém místě se určitě představí také spousta jezdců, kteří o víkendu sbírali body do letošního kontinentálního šampionátu.

Sobotní soutěž zkropená deštěm byla vypsána pro 4 kategorie, přičemž dvě hlavní, započítávané do celkového hodnocení Mistrovství Evropy, měly na severu Čech své finále. V kategorii žen (Women) potvrdila své dominantní postavení mezi ženami nejen v Evropě, ale i na světě, Laia Sanz ze Španělska, která zvítězila v květnu v Polsku, minulý víkend v Itálii a titul evropské šampiónky potvrdila vítězstvím v Tanvaldě. Všechny letošní výsledky v této kategorii jsou jako přes kopírák. Druhá byla vždy a tedy i celkově Becky Cook z Velké Británie a 3x třetí v seriálu i celkově Iris Krämer z Německa.

V kategorii mládeže (Youth) se o evropský titul bojovalo do poslední chvíle. Přestože britský mladík Jack Sheppard v Tanvaldu zvítězil, evropský titul udržel Španěl Pol Tarres a pokračuje tak v rodinné trialové tradici. Sheppard je nakonec celkově druhý a třetím nejlepším je v konečném hodnocení Ismael Catalin, kterého ale v Tanvaldu na bramborovou pozici odsunul jeho krajan Giacomo Saleri.

Nedělní počasí vyšlo mnohem lépe. Bylo to znát i na divácké kulise, která byla oproti sobotě několikanásobná. Samozřejmě lákadlem byla kategorie Championship. Ta ale startovala až třetí. První na trať vyrazila skupina jezdů v kategorii Inter, která jela stejnou obtížnost jako následující kategorie Junior, jedoucí čtvrtý (předposlední) závod seriálu ME. Mezi Intery se těsně pod stupni umístil domácí Lukáš Petráček, třetí místo obsadil Jan Brockmeyer, druhý byl Ewould Lalkens a vítězem Mathias Becker. V celosezónně hodnocené kategorii Junior se na třetí místo dostal Jack Sheppard, který se tak na tanvaldských sekcích představil po oba dny. Stříbrný byl jeho krajan Jonathan Richardson a upevnil si tak svou vedoucí pozici mezi evropskými juniory a vítězem se stal Luca Cotone, průběžně v seriálu druhý.

Nejatraktivnější kategorie Championship nabídla skvělou podívanou. Do poslední chvíle nebylo o pořadí na stupních vítězů jasno. Třetí nakonec po součtu 30 sekcí, rozdělených do dvou kol, skončil o pouhý jeden bod britský jezdec Alexz Wigg, kterého porazil Španěl Alfredo Gomez a vedení v seriálu potvrdil vítězstvím Loris Gubian z Francie. Nebýt čtvrteční extrémní bouře, která smetla část zázemí, kácela stromy v okolí areálu a přidělala pořadatelům spoustu starostí, obešel by se trialový víkend bez větších komplikací. V roce 2010 by se nejlepší trial měl v Česku jet na konci léta, nejdříve evropský šampionát v Tanvaldu a první víkend v září světový podnik v Kramolíně.

ME Muži – Tanvald

  1.- Loris Gubian (FRA-Gas Gas) 25 tr. bodů
  2.- Alfredo Gomez (SPA-Montesa) 30
  3.- Alexz Wigg (GBR-Beta) 31
  4.- Matteo Grattarola (ITA-Sherco) 40
  5.- Francesc Moret (SPA-Gas Gas) 60
------------------------------------------------
  9.- Martin Křoustek (CZE-Beta) 74
10.- Jiří Svoboda (CZE-Beta) 90
11. Jiří Fikejz (CZE-Sherco) 98

ME Muži – průběžně sezona 2009

  1.- Loris Gubian (FRA-Gas Gas) 72 bodů
  2.- Alfredo Gomez (SPA-Montesa) 65
  3.- Matteo Grattarola (ITA-Sherco) 60
  4.- Alexz Wigg (GBR-Beta) 56
  5.- Francesc Moret (SPA-Gas Gas) 43
------------------------------------------------
  9.- Martin Křoustek (CZE-Beta) 18
18.- Jiří Svoboda (CZE-Beta) 6
19. Jiří Fikejz (CZE-Sherco) 5

ME Ženy – Tanvald

  1.- Laia Sanz (SPE-Montesa) 5 tr. bodů
  2.- Becky Cook (GBR-Sherco) 28
  3.- Iris Kramer (GER-Gas Gas) 42
  4.- Rosita Leotta (GER-Gas Gas) 46
  5.- Sandra Gomez (SPE-Gas Gas) 51

ME Ženy – konečné pořadí sezony 2009

  1.- Laia Sanz (SPE-Montesa) 60 bodů
  2.- Becky Cook (GBR-Sherco) 51
  3.- Iris Kramer (GER-Gas Gas) 45
  4.- Rosita Leotta (GER-Gas Gas) 39
  5.- Sandra Gomez (SPE-Gas Gas) 33


Další články sekce