KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Valentino oslavil třicetiny

Text: Jiří Mikšík, Foto: Fiat Yamaha
17.02.2009
 

Fakta: 8 titulů Mistra světa, 97 vítězství v závodech Grand-Prix, 151 podiových umístění, 77 nejrychlejších kol v závodě. Kdo je víc? Jen jeden! Giaccomo Agostini. Ti ostatní jsou už vzadu. Ti \"ostatní\" jsou ale legendární jména: Angel Nieto, Mike Hailwood a Phil Read - tedy jen tři. Zbytek, a je jich hrozně moc, jsou zpátky o světelné roky, a to i v popularitě.

"Vale" začne svou 14. sezónu opět, tedy po 2 letech, jako úřadující Mistr světa. Šestinásobný šampión MotoGP vybojoval titul v roce 2008 pomocí 9 vítězných závodů, 16 podiových umístění a 373 body. Těmito třemi statistickými údaji sesadil z trůnu Casey Stonera (Ducati).Pravda, v letech 2006 a 2007 získali sice titul Nicky Hayden (990 ccm) a Casey Stoner (800 ccm), ale rok  2008 byl už zase rokem úplně "normálním", tedy rokem Valentina Rossiho.

Hned první závod Grand Prix na legendárním okruhu Indianapolis/USA v loňském roce znamenal sesazení legendárního Giacoma Agostiniho z trůnu nejúspěšnějšího jezdce královské kubatury - 69. vítězství ! A tak jen na doplnění přidal Rossi v loňském roce ještě 2 první místa, v v Motegi a v Sepangu. To znamená aktuální počet 71 trumfů v nejprestižnější kubatuře a celkem 97 závodů Grand Prix, které projel cílovou páskou jako první.

Syn Graziana Rossiho, který byl v 70. letech rovněž výborným pilotem Grand Prix, začal svou kariéru GP na Aprilii a hned v tomto prvním roce - 1996 - vyhrál svůj první závod Mistrovství světa.

O rok později - 1997 - následoval první titul mistra světa a také skok o třídu výše.

Tam vyhrál v roce 1999 svůj v pořadí druhý titul Mistra světa a tak mu "nezbývalo" nic jiného, než odstartovat  svou kariéru opět ok krůček výše, tedy v tehdejších pětistovkách.

Na Hondě bojoval hned ve své první sezóně - 2000 - o titul, dvakráte vyhrál a druhý skončil i celkově. 

2001 - vyhrál "The Doctor" poslední Mistrovství světa třídy do 500 ccm.

2002 - potom přišly na řadu nové čtyřtakty o obsahu 990ccm a s pětiválcovým motocyklem "Honda RC 211 V" a vyhrál opět "Vale".

2003 - tedy o rok později jen potvrdil svůj titul a de facto konkurenci dočista demoralizoval.

2004 - přišel senzační přestup k Yamaze. Tento pro Rossiho historický rok začal pro něho a pro Yamahu senzačním vítězstvím v jihoafrickém Welkomu. Když k tomu přidal dalších 8 trumfů, tak to znamenalo uhájení královské koruny a to i přesto, že vyměnil motocykl. 

2005 - vyhrál Rossi opět 9x a to byl i jeho 7. titul Mistra světa.

V Mugellu 2006 učinil Rossi konec všem spekulacím o odchodu do formule1 a podepsal smlouvu na další rok s Yamahou.

Celková bilance Rossiho kariéry je neuvěřitelná:

  • Osm ze třinácti roků v Grand Prix skončil jako Mistr světa.
  • Po příchodu do královské kubatury vyhrál celkem 47% všech závodů, tedy skoro každý druhý !!! 
  • 71 vítězství ve 150 závodech ho se 47% posadilo jasně na první místo před Michaela Doohana (39,4%) a Kenny Robertse sr. (37,9%).

Rossiho uvidíme v závodech MotoGP naštěstí !!! ještě minimálně dva roky, neboť na podzim při závodech v  Laguna Seca podepsal s Yamahou smlouvu na další dva roky.

To znamená, že ani Agostiniho rekord - 8 titulů v královské kubatuře není nepřekonatelný. 

Rossiho popularita mezi motoristy je obrovská, jen například test v Sepangu v polovině února a jeho setkání s klubem Yamaha Indonesia bylo podobné, jak kdyby přijela nějaká "Popstar".


Závěrem k jeho 30ti-nám několik citátů a blahopřání:

Davide Brivio (Fiat Yamaha Team Manager): "Když přišel Valentino na podzim 2003 od Hondy k nám, tak řekl, že chce ve Welkomu vyhrát hned svůj první závod na Yamaze. Kroutil jsem hlavou ale zároveň udělal vše, aby mu celý tým vytvořil podmínky k jeho přání. Valentino skutečně závod vyhrál. Je prostě jedinenčný".

Tom Cruise (herec a fanoušek Rossiho): "Nemohu nikdy zapomenout závod Laguna Seca 2008. Něco takového jsem ještě nikdy neviděl. Jeho odhodlání, nasazení bez hranic, obrovská vůle po vítězství. Valentino, ty nezklameš nikoho. Děkuji za závod, který jsi nám ukázal."

Colin Edwards: "The Greatest of all times"

Carmelo Ezpeleta (šéf Dorny): "Rossiho zachování se k Haydenovi po ztrátě titulu v roce 2006 bylo obdivuhodné. To dokáže jen velký šampion".

Jorge Lorenzo (týmový kolega Rossiho): "Happy Birthday, Vale. Je to pro mě čest, závodit proti takové legendě, jako jsi Ty. Ale přece jen, jseš už třicetiletý, nejvyšší čas, abys jsi jezdil trochu pomaleji."

Marco Simoncelli (mistr světa 250 ccm - 2008): "Happy Birthday, Bomber! Doufám, že i ve 30-ti letech nám nabídneš tolik vzrušení a radosti jako 29-ti letý.

 


Další články sekce