KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 30. ledna do 5. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Valíme do druhého roku

Moto-Racing.cz
Valíme do druhého roku
20.01.2009
 

Motocyklový portál o závodech Moto-Racing.cz vstoupil přesně dnes do druhého roku své existence.

Jsme tu pro Vás již celý rok
V polovině roku 2007 jsem začal řešit svou budoucnost. Po pěti letech na serveru Motorkaři.cz, kde jsem měl na starosti sportovní sekci, jsem již dále nenalézal motivaci k další společné práci. Rozhodl jsem se proto pro vlastní projekt, kterému jsem dal pracovní název Moto-Racing, jenž se později projevil do samotného názvu tohoto portálu.

Na podzim roku 2007 začaly vznikat samotné stránky, jejichž podobu nyní již více jak rok znáte. U zrodu stránek stál Ondra Ježek, který se svými kamarády dal všemu závěrečnou podobu a mě nezbývá, než mu tímto opětovně poděkovat. Server Moto-Racing.cz byl spuštěn 1. ledna 2008, nicméně oficiální zahájení proběhlo o tři týdny později, kdy jsem zároveň nadobro ukončil svou pětiletou cestu spojenou s Motorkáři.cz. Oficiální datum zahájení činnosti tohoto serveru tedy je 20. ledna 2008 a právě dnes tak slavíme naše první narozeniny.

Na českém internetu tak vznikl portál, který do jednoho místa soustřeďuje všechny motocyklové sporty. Představa o tom, že si do svého vyhledávače napíšete jednu adresu webu a tam naleznete informace o závodech, které Vás zajímají, a to nejen z jedné motocyklové disciplíny, mě držela několik posledních měsíců na mém předchozím působišti, ale až tento portál dokázal mou myšlenku proměnit v realizaci. Dnes můžeme s rukou na srdci říci, že jsme jediný český web, jenž prezentuje výsledky a informace ze všech nejdůležitějších závodů na silnici, motokrosu, supermotu, endurů, trialu, ploché dráze, dragsterech, ale v historii článků naleznete motocyklové obory jako například snowcross, či reportáž ze závodů motorových koloběžek. Našim cílem nebylo lámat rekordy v návštěvnosti, či jakýmikoliv fígly si návštěvnost uměle zvyšovat, ale věnovat se kvalitní a především aktuální, informační činnosti.

Již po několika týdnech života „moto-racingu“, se k opuštění zaběhlých vod serveru Motorkáři.cz rozhodl i můj tehdejší spolupracovník Jiří Mikšík, který se následně stal jedním z nosných pilířů zpravodajství na Moto-Racing.cz. O tom, že dobře fungující zaběhlá spolupráce nezná konce, jsem se přesvědčil i v roce 2008, kdy pro náš portál připravilo svůj příspěvek několik spolupracovníků, ze kterých bych vedle spousty jmen jednorázových redaktorů a fotografů, vyzdvihl především úzkou spolupráci s Richardem Karnokem (www.moto-racing.sk), jenž pro nás připravuje zpravodajství ze světa slovenské silnice, či fotografy Vladimírem Novotným (www.wladafotos.com), ale především agenturou MPA Foto (www.mpafoto.com).

Statistiky
Přestože od prvních dní života tohoto portálu zastáváme názor, že nelze konkurovat zaběhlým, mnohaletým projektům, ale že naším cílem je především kvalitní a rychlá informace, v čemž se nám myslím i podařilo překonat daleko větší subjekty, je samozřejmě zcela jednoznačnou ukázkou o oblibě internetových stránek jejich návštěvnost. I my proto musíme zhodnotit uplynulý rok a podívat se na něj řečí čísel.

Od prvního měsíce vzniku tohoto portálu se nám dařilo udržovat soustavně zvyšující trend v počtu unikátních návštěv. Dle očekávání jsme již druhý měsíc života překonali měsíční hranici deseti tisíc unikátních návštěv. Dvacetitisícová hranice byla překonaná již ve třetím měsíci působení na českém internetu. Třicítku, tedy hranici unikátní návštěvnosti, kterou nemá v naší zemi ve svém ekvivalentu (počet výtisků) ani jeden z papírových časopisů o motocyklech, jsme dokázali překonat v září roku 2008. S příchodem zimních měsíců nastala sice mírná stagnace v návštěvnosti, což se ovšem během zimní „okurkové sezony“ projevuje každoročně u všech takto zaměřených médií, nicméně čísla z prvních dnů ledna roku 2009 opět naznačují další vzrůst v návštěvnosti, která by se mohla již během prvního měsíce tohoto roku dostat dokonce přes hranici 40 tisíc unikátních návštěv.

unik_2008

 

Dalším důležitým faktorem o oblíbenosti, či neoblíbenosti internetového serveru, je statistika přečtených stránek. Zde je dynamika růstu díky neustálému zvyšování počtu informací, článků a zpravodajství, ještě větší jak v předchozím případě. I zde se sice objevuje zimní, motorkářský pust, ovšem i zde aktuální měsíc roku 2009 naznačuje nastolený trend roku 2008 v postupném vzrůstu sledovanosti.

strany_2008

 

Neméně zajímavou statistikou portálu Moto-Racing.cz je pohled na návštěvnost jednotlivých sekcí. V těch bylo dohromady v roce 2008 prezentováno více jak 2800 článků ze všech odvětví motocyklového sportu. Jednoznačně nejvyšší zájem byl o sekci s informacemi ze světa silničních závodních motocyklů, a to jak v procentuálním počtu unikátních návštěv, tak i pochopitelně v počtu přečtených stránek. Pohled na následující graf tedy ukazuje oblibu a počet fanoušků jednotlivých motocyklových disciplín, nicméně jako objektivní hodnocení motorkářského zájmu ho samozřejmě brát nemůžete, neboť se zde ve velké míře projevuje počet jednotlivých článků. Pokud totiž během týdne vydáte 20 článků o silnici a dva o motokrosu, nemůžete samozřejmě počítat s tím, že ty dva články si přečte víc lidí, než dohromady těch dvacet ostatních článků. Nicméně i tento graf něco ukazuje, a to je alespoň částečný pohled do duše jednotlivých motorkářů, kteří se zajímají kromě vyjížděk i o sportovní stránku jeho jednostopé lásky. Ať se na tuto statistiku díváte z jakékoliv strany, jedno je jisté – našimi čtenáři, tedy vámi, bylo celkem načteno 1 623 324 stránek s informacemi o motocyklovém závodění.

 

 

 

Partneři Moto-Racing.cz v roce 2008
Takovýto portál se samozřejmě nedá provozovat bez partnerů-sponzorů, a právě jim patří naše díky, protože víme, že bez jejich podpory bychom vůbec do druhého roku života nevkročili. Naše velké díky proto směřuje především ke generálnímu partnerovi, společnosti For Street Racing, s.r.o. (www.4sr.cz), která nás podporuje od samotného vzniku těchto stránek. Tato dynamicky rozvíjející se společnost vyrábí motocyklové oblečení, jako například celé, či dělené kombinézy, motocyklové bundy a kalhoty, rukavice, ale i další doplňky z kůže a různých vláken.

Mezi naše dva další velké obchodní partnery patřily v roce 2008 společnosti Motocykly Mladá Boleslav, s.r.o. (www.mmb.cz) a Smrž Moto, s.r.o. (www.smrzmoto.cz). Obě společnosti jsou výhradním dealerem japonských motocyklů, ovšem zatímco v prodejní síti MMB si můžete zakoupit novinky od značky Yamaha, v prodejnách Smrž Moto si můžete koupit stroje značky Kawasaki. Obě společnosti se navíc věnují nejen prodeji různých náhradních dílů, ale i různých motocyklových doplňků, včetně oblečení několika výrobců.

Vedle těchto tří nejvýznamnějších partnerů jsme během roku 2008 spolupracovali v oblasti prezentace a sponzoringu na portálu Moto-Racing.cz s několika dalšími partnery. Naše díky proto směřují ke společnostem Jefferson Racing Team, Igor Kaláb – prodej pneumatik Metzeler, Agentura MPA Foto, IVRacing, s.r.o. a Moto FGR, s.r.o.

Všem našim partnerům děkujeme a těšíme se na spolupráci i v roce 2009.

Samostatnou parketou byla mediální spolupráce. V této oblasti jsme po celý rok 2008 spolupracovali se společností IVRacing, s.r.o., která je organizátorem silničního motocyklového Czech Endurance Cupu, jenž naše logo prezentoval při všech svých závodech. Našim druhým partnerem v oblasti mediální spolupráce byla společnost Outdoor & Training s.r.o., která organizuje závody amatérského poháru čtyřkolek a cross country, stejně jako motocyklové srazy.

MotoCzech.cz a Moto-Racing.sk
Závěr roku 2008 přinesl dvě důležité aktivity. Nejprve to bylo navázání spolupráce se slovenským serverem www.moto-racing.sk . Jak již samotný název napovídá, jedná se o server zabývající se motocyklovými závody, v tomto případě s hlavní tématikou silničních závodů na Slovensku. Naše dlouholeté přátelství s majiteli a redaktory tohoto skvělého portálu jistě přinese během roku 2009 mnoho tematických článků i pro náš portál.

V polovině prosince loňského roku jsme poté rozjeli náš další podserver. Samostatně fungující internetový server www.motoczech.cz je další ojedinělou věcí na poli českého internetu. Jedná se o server, který se věnuje výhradně silničním závodům motocyklů v České republice. Postupně na něm naleznete informace, zprávy, výsledky a mnoho dalších zajímavostí z Mezinárodního Mistrovství ČR silničních motocyklů, stejně jako informace ze všech Přeborů ČR, tady jak volných kategorií, tak i veteránů. Ucelený soubor informačního a zpravodajského charakteru o české silnici naleznete na www.motoczech.cz již dnes, kdy tam vedle základních řádů a prvních informací, naleznete i informace o všech okruzích, na kterých se v Čechách závodí, dále návody a pomoc jak začít závodit, samostatné fórum, ale i diskusi v podobě komentářů pod články. V současnosti se za pomoci Honzy Vítovce, kterému tímto děkujeme, postupně plní archív s kompletními výsledkovými statistikami Československého a Českého silničního šampionátu, a to od jeho poválečného vzniku.

Cílem MotoCzech.cz samozřejmě není trhat statistiky v návštěvnosti. Takto rámcově zaměřený server nemůže pomýšlet na tisícové návštěvy, nicméně i my bychom chtěli nějakých hodnot dosáhnou. Tyto hodnoty jsme si vymezili v prostoru 300 – 500 unikátních návštěv denně, a protože se nyní pohybujeme v oblasti třetinové hodnoty těchto čísel, věříme, že se nám podaří během aktivních závodních měsíců dosáhnout požadovaných hodnot. Daleko důležitější však pro nás je dokázat během úvodního roku rozběhnou fungující projekt, který bude využíván nejen samotnými jezdci a jejich týmy, ale i úzce zaměřenou skupinou fanoušků. Náš cíl je vytvořit informační server podobný německému IDM.de.

Plány do roku 2009
Naše plány jsou jednoznačně dané – i nadále poskytovat kvalitní a především bezprostřední zpravodajský servis, doplněný o informace ze zákulisí závodů všech motocyklových disciplín. Náš zpravodajský tým se postupně rozrůstá o přispěvatele z jiných, než silničních závodů, což bude mít samozřejmě vliv na zkvalitnění informací i z jiných disciplín, než stále nejpopulárnější závodění na silnici. Nicméně, pokud si myslíte, že i vy chcete být součástí Moto-Racing.cz rodiny, chcete přispívat informacemi, články a zprávami, a to buď jako redaktor, či jednorázový spolupracovník, rádi Vás v našem kolektivu uvítáme.

V roce 2009 se naši redaktoři připravují osobně navštívit tyto silniční události: minimálně 12 ze 14 závodů World Superbike šampionátu, nejstarší vytrvalostní závod Bol d´Or ale i kompletní seriál Mistrovství ČR silničních motocyklů. Z ostatních motocyklových disciplín jmenujme alespoň minimálně tři závody Mistrovství světa MX1 a MX2, dle možností polovinu domácího motokrosového šampionátu, Extraligu družstev ploché dráhy, plochodrážní MČR jednotlivců, vybrané závody Mistrovství ČR Dragsterů, Trialu, dle prozatím neznámého kalendáře závodu alespoň několik podniků MČR v enduru, či cross country, ale i několik jiných závodů, ze všech oblastí motocyklového sportu.

Jedním z hlavních cílů pro druhou polovinu roku, je ovšem především zcela nový design webu a s ním i přechod k jinému poskytovateli hostingu. Jistě jste v posledních dnech zaregistrovali někdy až příliš časté výpadky hostingu, kdy jste prostě nedokázali vstoupit na tyto stránky. Víme o nich a mrzí nás to, nicméně nedokážeme ovlivnit kvalitu poskytovaných služeb a častou poruchovost serveru www10.pipni.cz. Jednoznačně proto hledáme jiné umístění naší databáze. Jiný bude nakonec i celkový design, který by se měl přiblížit standardům zpravodajských webů. To, co znáte nyní, vzniklo jako rychlá verze odstartovat projekt s názvem Moto-Racing a i my redaktoři, již vidíme nedostatky celého systému. Příprava kvalitního portálu není ovšem záležitost dnů, ani týdnů a především ani několika tisícovek. Chceme pro Vás vytvořit domov motocyklového sportu, kam se budete vždy velmi rádi vracet.

Děkujeme Vám!

Závěrem nám dovolte poděkovat Vám za Váš čas a intenzitu, se kterou se na stránky Moto-Racing.cz vracíte. Věřte, že nám to všem dodává sílu do ještě tvrdší práce, kterou pro Vás chceme náš portál neustále zkvalitňovat.

Za redakci Moto-Racing.cz:
Petr Štola, majitel a provozovatel
Jiří Mikšík, šéfredaktor


Další články sekce