KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. února do 12. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Vallelunga SBK 2. závod

Foto: Marek Paulíček, MPA Foto
Vallelunga  SBK 2. závod
21.09.2008
 

Noriyuki Haga vítězí i v druhém závodě SBK na okruhu Vallelunga, Troy Bayliss padá a titul zatím nezískává, Jakub Smrž po dobrém výkonu na 11. místě.

Hned v úvodu závodu brutálně havarovali Max Biaggi a Kenan Sofuoglu. Biaggi při průjezdu první levotočivou zatáčkou zavadil o jednu z továrních Yamah a poté „předribloval“ na druhou stranu dráhy, kde došlo ke kontaktu se Sofuoglem.

Do vedení však šel po startu Troy Bayliss, kterého následovali oba piloti továrny Yamaha, tedy Corser a Haga. Společně nejen bojovali o každou zatáčku, ale i postupně odjížděli svým pronásledovatelům, když jejich tempo částečně zachytili pouze čtvrtý Fabrizio a pátý Neukirchner.

Od sedmého kola ovšem nejenže jezdil na čele Noriyuki Haga, ale začal již viditelně poodjíždět dvojici Bayliss, Corser. Jenže Troy Bayliss dobře věděl, že když v tomto závodě vyhraje, stane se již jistým Mistrem světa. Začal jezdit časy na hranici 1:37 a ve dvanáctém kole dotáhl Noriyuki Hagu a poté v cílové zatáčce i předjel. Stejně jako Bayliss však věděl i Troy Corser, že nemůže nechat Baylisse jet. Chtěl li si udržet svou alespoň teoretickou šanci na titul, musel s nimi bojovat, a tak i on se vrátil zpět do vedoucí skupiny, která od třináctého kola jela opět jako trojice. Corserovo působení ve vedoucí skupině však mělo velmi krátké trvání, když v patnáctém kole na vedoucího Bayliss ztrácel již 2 sekundy.

Ještě jednou udělal Bayliss chybu, to když v šestnáctém kole byl delší v jedné zatáčce. Haga toho využil a opět se na několik chvil dostal do čela závodu. Jakmile se Haga usadil na prvním místě, hned se jezdilo o několik desetin pomaleji. Těžko soudit, jestli to byla zvolená taktika Noriyuki Hagy, který chtěl dostat zpět do souboje i svého týmového kolegu Corsera, každopádně Australan Corser začal vedoucí dvojici dojíždět. V devatenáctém kole se na trati v italské Vallelunze již pohybovala opět vedoucí trojka, kterou navíc dojížděl velmi dobře jezdící Michel Fabrizio, jenž naopak chtěl samozřejmě pomoci svému kolegovi, Troy Baylissovi.

V posledních dvou kolech však již šla taktika stranou a každý z jezdců jel pouze na sebe. Jedna bitva se odehrála o třetí místo, kde bojoval Corser s Fabriziem, druhá o vítězství, kde si to dávali Bayliss s Hagou. Rozřešení přišlo několik zatáček před cílem. V nejpomalejší levotočivé zatáčce okruhu, kde Bayliss již několikrát v tomto závodě chyboval, nakonec Australan ztratil kontrolu nad svým motocyklem Ducati nadobro a putoval tak nedobrovolně mimo dráhu. Než stačil svůj stroj opět osedlat, bylo z toho až první nebodované, tedy 16. místo. O vítězi tedy nebylo pochyb, stejně jako o dalších pódiových pozicích. Haga si přijel osamoceně pro druhý vavřín během jednoho dne, zatímco Fabrizio udolal Corsera a dojel na místě druhém. Na Troy Corsera tak zbylo třetí místo.

Smutné pro Baylisse je to, že v době kdy havaroval, jel vlastně na pozici, která by mu již zajišťovala titul mistra světa pro letošní rok, neboť mezi ním a Corserm byl v tu dobu již jeho týmový kolega Michel Fabrizio, jenž tak o jeden jediný bodík posílal Corsera na pozice, kde by již nedokázal bodově dostihnout letošního lídra světového šampionátu. O titulu se tak rozhodne patrně již v příštím závodě, který se koná na okruhu Magny Cours. Bayliss je momentálně na čele celkového pořadí s 369 body, druhý Corser (290) na něj ztrácí 71 bodů, a tak k jistotě potřebuje Bayliss v posledních čtyřech jízdách získat alespoň 21 bodů. Dnešní double dostalo Noriyuki Hagu na třetí místo, kde má stejně jako čtvrtý Max Neukirchner 280 bodů. To znamená, že i on a německý jezdec mohou ještě získat titul, to je však již v hodně teoretických možnostech. Naopak již bez možnosti zisku titulu je pátý Carlos Checa, který má na svém kontě 262 bodů.

Jakub Smrž hned v prvním kole závodu postoupil na 19. místo, ve druhém na 17. a ve třetím již na bodované 14. místo, kde se držel v těsném kontaktu s Chrisem Walkerem. Ve dvanáctém kole šel i před Walkera a skvělým časem 1:37,787 začal dojíždět dvojici Xaus, Rolfo. Ve čtrnáctém kole jde Kuba Smrž před Xause a v cestě výše mu nyní stojí Ital Roberto Rolfo. Za ním Kuba jezdil celý zbytek závodu, ale předjet se mu ho již nepodařilo. Pro Kubu tak skončil druhý superbikový závod na italském okruhu Vallelunga 11. místem, kterým si upevnil svou 12. pozici v celkovém pořadí šampionátu, kam se nyní opět vrátil.

Matěj Smrž zopakoval výsledek z prvního závodu, když tentokrát ztratil 1:42,272 minuty. Každopádně ani on nezklamal. Nikdo od jeho superbikového debutu nemohl očekávat ihned velké výsledky. Mladý jihočeský jezdec, který byl nejmladším pilotem startovního pole, sbírá důležité zkušenosti, které jistě zužitkuje v příští sezoně, kde bude permanentním jezdcem tohoto seriálu, kam vstoupí coby pilot týmu, za který již dnes ve Vallelunze startoval.

Zajímavostí na závěr je rozhovor manažera továrního týmu Yamahy, pana Massimo Meregalliho, který v rozhovoru pro italskou televizi RAI, bezprostředně po druhém závodě naznačil složení svého týmu pro rok 2009. Vedle Toma Sykese, který má již smlouvu podepsanou, by se měl představit francouzský jezdec MotoGP Sylvain Guintoli.

Vallelunga – SBK 2. závod:
  1.- Noriyuki Haga (JPN-Yamaha) 24 kol
  2.- Michel Fabrizio (ITA-Ducati) +1,507
  3.- Troy Corser (AUS-Yamaha) +2,268
  4.- Max Neukirchner (GER-Suzuki) +11,813
  5.- Carlos Checa (SPA-Honda) +17,922
  6.- Fonsi Nieto (SPA-Suzuki) +18,281
  7.- Yukio Kagayama (JPN-Suzuki) +19,368
  8.- Shinichi Nakatomi (JPN-Yamaha) +19,717
  9.-Regis Laconi (FRA-Kawasaki) +23,868
10.- Roberto Rolfo (ITA-Honda) +24,198
11.- Jakub Smrž (CZE-Ducati) +25,426
------------------------------------
21.- Matěj Smrž (CZE-Honda) +1:42,272


Další články sekce