KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Víme kdo nahradí Vostárka

Text a foto: Petr Štola
Víme kdo nahradí Vostárka
15.09.2009
 

Český tým Intermoto Czech angažoval jako náhradu za Patrika Vostárka, který z týmu před závodem WSS na Nürburgringu odešel, zkušeného...

Informaci se jménem jezdce jsem věděl již před letošním závodem Bol d´Or (například O4 o angažmá informoval již 28. srpna na svých internetových stránkách), ale na přání manažera týmu Intermoto Czech Josky Kubíčka jsem jej nezveřejnil do doby, než skončí závod vytrvalostního Mistrovství světa, ve kterém náhrada za Patrika Vostárka startovala v továrním Suzuki Endurance Racing Teamu. Na italské Imole, domácím Magny Cours a portugalském Portimau, se v barvách českého týmu Intermoto Czech představí francouzský supersportový šampión a superbikový vicešampión, Olivier Four (na ilustrační fotce z letošního Bol d´Or).

32letý Olivier Four začal závodit v roce 1997, kdy debutoval ve francouzském CB500 Cupu, první pódium získal o rok později, kdy vystoupil na bednu v šampionátu Coupe de France Promosport 600 (2. místo). Jeho výkony byly poprvé odměněny ziskem divoké karty pro tehdejší Mistrovství Evropy třídy Superstock, které se jezdilo v rámci WSBK víkendů (předchůdce dnešního poháru FIM Superstock 1000). V letech 2000 – 2002 byl permanentním jezdcem tohoto evropského šampionátu, ve kterém nejlepší umístění získal v roce 2000, kdy při shodném počtu bodů přišel o konečné 3. místo v celkové klasifikaci jen díky horším rámcovým výsledkům, než tehdy třetí v této sérii Chris Burns. V roce 2002 si také poprvé vyzkoušel sedlo továrního týmu vytrvalostní šampionátu SERT.

V roce 2003 se vrátil do francouzského šampionátu, ve kterém vyhrál třídu Stocksport, což mu otevřelo nadobro dveře do tovární formace SERT, se kterou nastoupil do Mistrovství světa Endurance 2004, kde dělal parťáka zkušenějším Vincent Philippemu a Matthieu Lagrivemu. V letech 2005 a 2006 jezdil francouzský šampionát Stocksport, ve kterém byl vždy celkově druhý, ale i pokračoval ve svém účinkování ve vytrvalostním Mistrovství světa, ovšem pro rok 2006 změnil tým i stroj, když nastupoval v týmu francouzských „srdcařů“ National Motos 55, se kterým slavil vítězství v Le Mans. Rok 2007 znamenal další „značkový“ přestup, tentokrát k Yamaze a týmu GMT94, se kterým nejenže nastoupil do závodů 24 hodin Le Mans a Bol d´Or, ale v jehož barvách se i stal vicešampiónem francouzských superbiků. Loňský rok přinesl tomuto vždy usměvavému jezdci další francouzský titul, když se radoval z vítězství ve třídě Supersport.

V letošním roce tedy O4 v barvách SERT vyhrál Bol d´Or, ale i úspěšně startuje ve francouzském šampionátu třídy Supersport, kde jezdí se Suzuki GSX-R600 týmu Star Moto. Jeden závod před koncem sezony (18.10 na okruhu Albi) je O4 na průběžném 2. místě, když na vedoucího Ginese ztrácí 17 bodů (ve Francii se během víkendu jezdí dva závody této třídy).


Další články sekce