KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 21. listopadu do 27. listopadu 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Vloni vyhrál 10 závodů MotoGP z 18-ti celkem.

Text: Jiří Mikšík, Foto: Ducati press
Vloni vyhrál 10 závodů MotoGP z 18-ti celkem.
21.04.2008
 

První, jedenáctý, šestý to je zatímní bilance mistra světa Casey Stonera po třech závodech kubatury MotoGP v roce 2008. Vloni měl v tuto dobu na svém kontě 70 bodů a suverénně za 2 vítězství a jedno druhé místo vedl šampionát. Letos jich má pouhých 40 a je průběžně 4. a ztrácí na vedoucí Španěly Pedrosu a Lorenza 21 bodů.

Ještě v lednu 2008 se nechal australský tovární jezdec Ducati slyšet následovně: „Nevidím žádný důvod, proč bych neměl letos dominovat stejně jako vloni. Znám svůj motocykl lépe než v roce 2007, s týmem si rozumím poslepu a Bridgestone odstranil některé malé chybičky…“, říkal sebevědomě Casey Stoner.

Ale soupeři se zlepšili, oponovali někteří experti úřadujícmu mistru světa !

Odpověď Stonera byla tehdy lehce arogantní: „Během zimních testů jsem žádný náznak takového zlepšení nepozoroval“ !
Dnes je ale situace jiná a NÁZNAKY ZLEPŠENÍ jsou na bíledni. Zde jsou fakta: Jistý  Jorge Lorenzo získal tři Pole-Position a tři podiová umístění.  A ten druhý, Dani Pedrosa, má na svém kontě rovněž jedno první, jedno druhé a jedno třetí místo. A stav MS, i když jen průběžný a to po pouhých třech závodech hovoří jasně: 1. Lorenzo a Pedrosa, po 61 bodech,  3. Rossi 47. 4. Stoner 40. 5. Toseland 29.

Že by platilo pravidlo? Stát se mistrem světa není tak těžké, jako být mistrem světa.


Jistě by bylo Stonerovi milejší, jet se startovním číslem „27“, než s číslem „1“ kroužit v Jerezu kolem desátého místa – říkali také škodolibě jeho „přátelé“.

A to měl Casey v Estorilu ještě hodně, štěstí, nebýt pádů de Punieta, Haydena a nakonec i Doviziosa – bylo by jeho bodové manko na Jorgeho a Daniho ještě propastnější.

Při portugalském tréninku se Stonerovi také moc nedařilo, až deváté místo a třetí řada gridu…“Nemám vůbec důvěru v přední pneumatiku“ říká letos mistr světa. „Moji silnou stránkou je důvěra v přední pneu Bridgestone“, říkal opakovaně vloni ten stejný australský mladík.

Co je ale zajímavé?  Valentino Rossi jel při letošním estorilském tréninku 0,4 sekundy rychleji než v září při Grand Prix Portugalska 2007, Casey Stoner o 1,2 sekundy pomaleji.

A tak dejme na závěr slovo expertovi Randy Mamolovi: „Konkurence je o mnoho silnější než vloni. Honda byla na začátku sezóny 2007 hodně slabá. Také Yamaha se enormě zlepšila. V roce 2007 byl  na Yamaze rychlý pouze Valentino, nyní jsou vpředu všechny čtyři Yamahy. Casey nebyl v roce 2007 pod žádným tlakem, takže ani nechyboval“, vysvětluje čtyřnásobný vícemistr světa 500 cc, komentátor Eurosportu Randy Mamola.

Faktem také je, že Stoner má letos i smůlu. V Estorilu se mu například „odporoučela“ z cockpitu součástka z onboard kamery a třepotala se sama vedle kapotáže, viděli jsme to ostatně i v přenosu. Nebo se zamotala i do řízení.  A Casey se ji snažil na rovinkách dostat zase nazpět, tedy do cockpitu. “Samozřejmě, že mě to znervózňovalo a odvádělo od soustředění se na samotný závod.”, zlobil se po závodě 22-letý Australan.


Další články sekce