KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 20. března do 26. března 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

WSBK finišuje do konce

Text: Jiří Mikšík, Foto: worldsbk.com
18.09.2008
 

Další zastávkou superbikového mistrovství je italská Vallelunga, tedy okruh vzdálený asi 40 km od italské metropole Říma. Jede se zde teprve podruhé, takže pro řadu jezdců to bude premiéra.

Náskok Troye Baylisse na dalšího Troye je 101 bodů, což sám s nadsázkou komentuje a říká: "Překonal jsem své vlastní předsevzetí. Po Doningtonu jsem chtěl mít náskok 100 bod na druhého a mám víc...", směje se Bayliss, který se nezadržitelně blíží k zisku svého třetího titulu mistra světa a možná bude tento titul slavit už po druhé nedělní jízdě. Do konce seriálu superbiků chybí jak známo 6 jízd, rozdělovat se tedy bude ještě 150 bodů.

Jeho stájový kolega Michel Fabrizio bude jistě doma chtít potvrdit místo dvojky v továrním týmu Ducati - Xerox na rok 2009, v mistrovství světa ztrácí na šestého Fonsi Nieta jen 20 bodů.

Ve velmi napínavé situaci je před tímto domácím závodem Max Biaggi, doposud  Sterilgarda-Ducati, ten stále ještě neví - nebo snad ví -, co ho čeká v příštím roce? Možností má několik, od konce kariéry přes Kawasaki v MotoGP až po superbikové BMW, Aprilia či snad nově i Yamaha...Nechme se překvapit. Po neděli může být jasněji.

A jak uvádějí zahraniční weby, pozor na Čecha Jakuba Smrže z Guandalini-Ducati, ten si jistě brousí zuby na dvě umístění v Top 8.

Pro jezdce na Yamahách stáje Italia platí jen jedno, je to poslední šance jak ještě ohrozit Baylisse. Ovšem to by musel dvojnásobný světový šampion Troy Corser něco ze své ztráty 101 bodů umazat a aspoň teoreticky tak posunout rozhodnutí o titulu aspoň do Magny Cours. Corser má ale jednu velkou nevýhodu, za dva roky účinkování na motocyklu Yamaha ještě nevyhrál ani jeden závod !

A nová akvizice Ducati, tedy Japonec Nori Haga se bude jistě v Itálii ukázat v tom nejlepším světle, i on má ještě teoretickou šanci na titul, ale prakticky může skončit na druhém až pátém místě celkově, neboť třeba na stájového kolegu Corsera mu chybí pouhých 28 bodů.

Dlouho to vypadalo, že mladý Němec Max Neukirchner na Suzuki bude letos vícemistrem světa, v poslední době ale nějak ztrácí dech. A jeho dva značkoví kolegové rovněž, Španěl Fonsi Nieto se propadá stále níž a níž, a jeho ježdění v následujícím roce je ve hvězdách, a oblíbenec této značky, Japonec Yukio Kagayama střídá skvělé okamžiky - letos jich tedy moc neměl - s hodně průměrnými výsledky.

To co o Neukirchnerovi, platí ještě ve větší míře o Carlosu Checovi, ten po "double" v USA se nemůže vůbec prosadit, a to byl jeden čas jediným vážným soupeřem "klokana" Baylisse. Ovšem i tak má 35-ti letý Katalánec stále ještě šanci na titul vícemistra světa.

Naproti tomu se daří skvěle dalšímu jezdci na Hondě, Ryuichimu Kiyonarimu z Japonska, skvělá série v posledních čtyřech závodech - tedy 3 vítězství - mu pochopitelně prodloužila smlouvu u týmu Ten Kate Honda na další rok. Stejně jako Checa, tak i Kiyonari však ještě na tomto okruhu nezávodili.

V Doningtonu velmi překvapil zkušený Španěl Gregorio Lavilla, 4. a 7. místo byly zatím jeho největším bodovým přídělem za závodní víkend. Jistě velkou roli hrálo počasí a také znalost okruhu, vždyť Lavilla je v Anglii na okruzích jako doma.

V týmu Alto-Evolution-Honda pojede místo Američana Jasona Pridmoreho jeho krajan Matt Lynn, zatímco spekulace o tom, že japonského jezdce Shuheie Aoyamu nahradí staronový mistr IDM Rakušan Martin Bauer, byly opravdu jen spekulacemi.

A co Kawasaki? Stojí superbikový tým před zrušením, některé názory to potvrzují a hlavně je poněkud divné, že tovární tým PSG-1-Kawasaki v hvězdném jezdeckém obsazení Regis Laconi a Makoto Tamada stojí často ve stínu Ayrtona Badovini s privátní Pedercini-Kawasaki.

Stav šampionátu superbiků:

1. Bayliss (Ducati) 359 bodů; 2. Corser (Yamaha) 258; 3. Neukirchner (Suzuki) 254; 4. Checa (Honda) 240; 5. Haga (Yamaha) 230; 6. Nieto (Suzuki) 192; 7. Biaggi (Ducati) 192; 8. Kiyonari (Honda) 190; 9. Fabrizio (Ducati) 172; 10. Xaus (Ducati) 156; 11. Kagayama (Suzuki) 120; 12. Lavilla (Honda) 105; 13. Jakub Smrž (Ducati) 105; 14. Lanzi (Ducati) 99; 15. Muggeridge (Honda) 71.

V mistrovství supersportů cestuje na italský závod Andrew Pitt s náskokem 32 bodů na vítěze z Doningtonu, Joshua Brookese. Ovšem stejně jako jeho týmový kolega Jonathan Rea, tak i Andrew Pitt pojede ve Vallelunge poprvé.

Přitom právě Pitt má za sebou velmi zlé období, ke kterému říká: "Velmi mně pomohly pravidelné rozhovory s tatínkem tragicky zesnulého Craiga Jonese, jinak bych zřejmě ještě dlouho nezávodil, i tak se v noci s hrůzou probouzím a přehrávám si tu strašnou situaci, zda-li jsem nemohl nějak vyhnout", říká vedoucí jezdec šampionátu Andrew Pitt.

Za trojicí na Hondách je první jezdec na Yamaze, Broc Parkes, který stál naposled na stupních vítězů v červnu na Nürburgringu. Na pokračování v dobrých výsledcích je připraven "létající Holanďan" na motocyklu Hoegee-Suzuki, tedy Barry Veneman.

Australan Mark Aitchinson na Triumphu dostane nového značkového kolegu, místo Garry McCoye pojede v týmu Caracchiho Ital Andrea Zappa. A novinkou bude i start Američana Joshe Hayese v týmu Parkalgar-Honda, mimochodem tento Američan je ve vyhlídce týmu Boulder Ducati na rok 2009, tedy jako potencionální týmový kolega našeho Jakuba Smrže.

A "náš" Francouz Matthieu Lagrive stále bojuje o Top ten, což je pochopitelně velmi důležité pro tým Intermoto, ohledně zámořských závodů!

Stav šampionátu supersportů:

1. Pitt (Honda) 169 bodů; 2. Brookes (Honda) 137; 3. J. Rea (Honda) 133; 4. Parkes (Yamaha) 119; 5. Jones (Honda) 100; 6. Foret (Yamaha) 97; 7. Lascorz (Honda) 92; 8. Veneman (Suzuki) 61; 9. Harms (Honda) 60; 10. Roccoli (Yamaha) 48; 11. Vizziello (Honda) 46; 12. Lagrive (Honda) 43 atd...

 


Další články sekce