KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. února do 12. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Yamaha GMT94 vstupuje do WSBK

Text a foto: Petr Štola
Yamaha GMT94 vstupuje do WSBK
24.12.2007
 

Po dvou letech v mistrovství světa Supersport, vstupuje tým Yamaha GMT94 do prestižnějšího Mistrovství světa Superbike.

Francouzský tým Yamaha GMT94 byl v minulosti znám především z Mistrovství světa Endurance, kde dlouhé léta patří k absolutní špičce (letos například zvítězil ve slavném závodě Bol d´Or). Poslední dva roky se tým soustředil především na supersportový světový šampionát, ze kterého nyní odchází do prestižního Mistrovství světa Superbike. Navíc se tento tým stal pro rok 2008 oficiálním zástupcem japonské Yamahy, kterou bude vedle WSBK reprezentovat i na dvou nejvěhlasnějších vytrvalostních závodech, francouzských 24 hodin Le Mans a Bol d´Or.

 

Tým GMT94 (Guyot Motorcycling Team) byl založený v roce 1992 Christophem Guyotem, bývalým závodníkem a dodnes vášnivým sportovcem (při vytrvalostních závodech se například stále hlásí jako čtvrtý jezdec týmu). V roce 2003 navázal tým GMT94 spolupráci s Yamaha Motor France, což vedlo k absolutní profesionalitě a zisku titulu Mistra světa Endurance (2004). Pro rok 2008 tedy tým vstupuje do Mistrovství světa Superbike, do kterého jde se svými letošními jezdce Davidem Checou a Sebastienem Gimbertem.

 

Sedmadvacetiletý David Checa, mladší bratr hvězdy MotoGP Carlose, je jedním z jezdců, který v roce 2004 zajistil týmu GMT94 světovou vytrvalostní korunu. Poslední dva roky pak s týmem absolvoval celý supersportový šampionát. Checa má v rodokmenu jeho kariéry již mnoho úspěchů z několika různých šampionátů. Poprvé se jeho jméno důrazně prezentovalo světu v Grand Prix 250 ccm roku 2001, kdy zaznamenal 35 bodů, ale i například sedmé místo v Mugellu, či osmé v Estorilu. O rok později byl již v GP 250cc celkově třináctý (60 bodů), když vedle několika desátých míst byl opět osmý v Estorilu a Phillip Islandu, či dokonce šestý ve Valencii. V roce 2003 přesedlal definitivně na čtyřtakty, kde začal jezdit vytrvalostní podniky. Stal se také oficiálním testovacím jezdcem Pirelli a podařilo se mu tak absolvovat několik závodů WSBK, kde jezdil vždy na divokou kartu.

 

I Sebastien Gimbert je dlouholetý člen týmu GMT94, se kterým se i on v roce 2004 stal Mistrem světa Endurance. Jako mnoho francouzských jezdců, tak i třicetiletý Gimbert je specialistou na vytrvalostní závody. Mezi jeho úspěchy tak patří nejen titul Mistra světa, ale i vítězství v Le Mans (2005) a Bol d´Or (2007). Gimbert již ve své kariéře absolvoval bezmála padesátku závodů ve WSBK, kde nejlepšího výsledku dosáhl na domácí trati v Magny Cours (4. místo v roce 2004).

 

Pro rok 2008 tedy tým Yamaha GMT94 přestupuje do World Superbike Championship, v plánu týmu jsou ovšem i dva závody Endurance World Championship (Le Mans a Bol d´Or), kde tým doplní ještě Steve Plater.

Další články sekce