KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 26. září do 2. října 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Yamaha před Dakarem 2008

Text: Petr Štola; Foto: Yamaha
Yamaha před Dakarem 2008
04.01.2008
 

Tovární tým Yamahy je připraven na nejnáročnější motocyklový závod, který již zítra odstartuje v portugalském Lisabonu.

Již zítra, v sobotu 5. ledna, odstartuje v portugalském Lisabonu jubilejní 30. ročník slavné pouštní Rally Dakar. Přes 540 týmů motocyklů, automobilů a kamiónu doufá, že spatří 20. ledna senegalský Dakar, kam by se měli dostat přes území Portugalska, Španělska, Maroka a Mauretánie.

 

Z 250 motocyklových jezdců, kteří se vydají na tuto dalekou cestu, jich bude sedlat stroj Yamaha (motocykl + quad) rovných 52. Tři z těchto jezdců poté pojedou stroj Yamaha WR450F s tovární podporou. Jsou to Francouzi David Frétigné a Michel Marchini, které doplňuje český jezdec Martin Macek. Tato trojice chce navázat na úspěchy továrny Yamaha, jenž v kategorii 450 ccm zvítězila nejen v loňském roce, ale i v letech 2004 a 2005. V celkovém pořadí motocyklistů byl poté stroj Yamaha na pátém místě v letech 2005 (David Frétigné) a 2007 (Helder Rodrigues).

 

Pětinásobný Mistr Francie v Enduru David Frétigné je i letos připraven vzdorovat favorizujícím strojům KTM 690. „Očekávám, že letošní Dakar bude velmi technický, což možná bude vyhovovat jezdcům s méně výkonnějšími stroji“ říká David Frétigné před sobotním startem. „Dává to výhodu naší 450, mohla by se stát nějaká překvapení. Mám již sedm etapových vítězství, dvě z mého prvního ročníku v roce 2004. Tentokrát máme připravenou změnu v navigaci, což by nám mělo pomoci. V roce 2005 jsem byl opravdu blízko pódia, chybělo mi jen několik minut. Proto v roce 2008 chci skončit mezi nejlepším triem. Chci všem ukázat, že i 450 ccm může skončit na pódiu.“

 

Jako druhý nejlepší jezdec Yamahy, celkově pak sedmý v pořadí, skončil v roce 2007 Michel Marchini. Tento korsický jezdec si je vědom extrémně náročné práce, kterou musí během patnácti dnů předvádět. „přijet do cíle mezi prvními pěti, je mým hlavním cílem,“ deklaruje Michel Marchini. „Každým rokem znáte lépe cestu, dokážete lépe číst mapy a vše, co je pro vás snadnější, může pomoci šetřit drahocenným časem.“

 

Třetím továrním jezdcem je Martin Macek ze Smržovky, který v loňském závodě skončil na 15. místě, když v kategorii 450 ccm byl šestý. Macek testoval v Tunisu a jeho cílem je skončit mezi desítkou nejlepších motocyklistů.

 

Letošní ročník Rally Dakar představuje 15 závodních dnů, které budou přerušené jedním dnem odpočinku. Nejdelší etapa bude na území Maroka a bude měřit přes 800 km. Na území válkou sužující Mauretánie pak narazí piloti nejnáročnějšího závodu světa na pouštní duny Sahary. 


Další články sekce