KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 30. ledna do 5. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Yamaze vyhovuje jednotné obutí

Foto: Fiat Yamaha
Yamaze vyhovuje jednotné obutí
04.02.2009
 

Továrna Yamaha je spokojená s pravidlem jednotných pneumatik v seriálu MotoGP.

Přestože v loňském roce tři ze čtyř strojů MotoGP v nejprestižnějším seriálu MotoGP používaly pneumatiky Michelin, je se změnou dodavatele, ale hlavně se systémem jednotných pneumatik, japonský výrobce spokojený. Dle slov manažera továrního týmu Fiat Yamaha, pana Davide Brivia, je jednotné obutí účelné i kvůli úspoře nákladů.

„Pravidlo o jednotných pneumatikách přišlo v nejvhodnější dobu,“ říká Davide Brivio. „Bylo okolo toho mnoho diskuze, ale nyní je na to ten nejlepší okamžik. Jednotné pneumatiky znamenají snížení počtu testování, a to je to, co potřebujeme. Myslím si, že to byla šťastná shoda ve správnou dobu. Již během této zimy jsme zredukovaly počet testování a já si myslím, že tento trend bude pokračovat i v následujících měsících.“

Podobného názoru je i šéf závodního oddělení továrny Yamaha, pan Lin Jarvis, který i v době, kdy továrna zastávala názory proti pravidlu o jednotných pneumatikách, byl myšlenkami na druhé straně, tedy u příznivců této změny.

„Yamaha, jako výrobce motocyklů, byla proti zavedení tohoto pravidla, protože chtěla zastávat filozofii volného soutěžení, svobodných výzev a svobodného ducha,“ říká Lin Jarvis. „Nicméně ačkoliv byla Yamaha formálně proti tomuto pravidlu, tým zastával jiný názor. Já osobně jsem vždy zastával jednotné obutí a nyní je vidět, že toto pravidlo má i mnoho výhod.“

Po několika závodech na konci loňské sezony, kdy většina jezdců s pneumatikami Michelin nebyla schopná bojovat s nejlepšími, si však představitelé Yamahy nemyslí, že by jednotné obutí drasticky zvýšilo úroveň závodění v MotoGP, nicméně se oba pánové shodují v názoru, že jezdci a jejich stroje budou navzájem konkurenceschopnější.

„Nebude zde ohromný rozdíl. Špičkoví jezdci zůstanou stejní, jen budou mít materiál na stejné úrovni, což je dobré ze sportovního i diváckého hlediska,“ říká Davide Brivio.


Další články sekce