KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. března do 2. dubna 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Změny řádů pro motokros a supermoto

Text a foto: Petr Štola
Změny řádů pro motokros a supermoto
24.12.2007
 

Několik bodů, ze kterých vzejdou úpravy řádů pro další ročníky motokrosových a supermotových závodů.

1. prosince se v Monaku konalo setkání několika čelních představitelů FIM a Mistrovství světa v motokrosu a supermotu. Na základě jejich usnesení byla dnes vydaná oficiální tisková zpráva FIM o změnách v motokrosovém a supermotovém světovém šampionátu. Zde je seznam jednotlivých bodů tohoto usnesení:

 

1) Pan Vito Ippolito (President FIM) podpořil program Mezinárodní motocyklové federace o „významném snížení hluku“ při motokrosových a supermotových závodech. Dynamické snížení hluku by mělo být  od 1. 1. 2009 představeno ve třídách MX1/2, MXoN a S1/2, SMoN. Techničtí zástupci budou od začátku roku 2008 pracovat na změně technických pravidel, které budou platné již pro sezónu 2009.

 

2) U motokrosových tříd: od roku 2010 budou ve třídách MX1 a MX2 používány pouze jednoválcové motory. Víceválcové motory se budou moci používat pouze ve třídě MX3 a to buď dvou, či čtyřtaktní koncepce. Zdvihový objem válců bude u třídy MX2 250 ccm a u třídy MX3 až 650 ccm. Aktuální je diskuse u zdvihového objemu třídy MX1, konečné rozhodnutí u této třídy bude učiněno za další tři měsíce.

U třídy MX2 bude maximální věkové hranice 23 let. Je povoleno obhajovat titul Mistra světa i jezdci staršímu, ale pouze v následujícím roku, kdy titul získal (pouze jedna obhajoba i v případě, že se mu podaří titul obhájit)

 

3) FIM Mistrovství světa Juniorů bude mít od roku 2010 další třídu – 65 ccm. Všechny třídy (65cc, 85cc, 125cc) budou pouze pro dvoutaktní motocykly.

 

4) Techničtí zástupci budou projednávat otázku minimální váhy motocyklů.

 

5) Prezident FIM požádal o prostudování elektronické technologie (například kontrola trakce, atd) v motokrosu a supermoto. Jezdci by měli být schopní ukázat své jízdní schopnosti a svůj talent bez drahé elektroniky a technických vylepšeních.

Další články sekce