KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 21. listopadu do 27. listopadu 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Ztrácím respekt k Rossimu, říká Stoner

Text: Jiri Miksik, Foto: Ducati Corse
31.07.2008
 

Po porážce při závodě Grand Prix USA na okruhu Laguna Seca se Stoner nijak netajil tím, že některé manévry Valentina Rossiho během závodu byly hodně nebezpečné. A v rozhovoru, který uveřejnily zahraniční média jde Stoner ještě dále

Jedno bylo jisté, když mistr světa Casey Stoner demoralizoval své soupeře ve všech trénincích zcela jasně a to minimálně rozdílem třídy, muselo být tak zkušenému jezdci, jakým bezesporu sedminásobný mistr světa Valentino Rossi je, že pokud by nechal Stonera jet ve vedení, tak mu Australan odjede. Jedinou šancí Rossiho tak bylo, udržet si za každou cenu první pozici a to také dokázal, až přinutil Stonera k chybě. Jestli to bylo na hranici, nebo už za hranici, je otázka, byl to však „racing“…!!!

Hodně problematickým okamžikem bylo předjetí Stonera Rossim v zátáčce „Korkscrew“, které Ital provedl tím, že jel úplně mimo dráhu !

Ještě na tiskové konferenci – která nebyla otevřena pro veřejnost – přibližně hodinu po skončení závodu, řekl Stoner, že jízda Rossiho byla hodně nečístá. Odpověď Rossiho byla „cool“ a s typickým úsměvem ve tváři řekl: „Byl to závod ve stylu „Old Style Race“, tak se dříve prostě jezdilo. Ale nevrazil jsem do Tebe. A celou TK uzavřel Rossi tónem, který od něho zas tak často neslýcháme: „Kdo mě zná skutečně dobře, tak ví, že se nevzdávám, NIKDY!“ a tím pro něho toto téma skončilo.

Ovšem ne tak pro Stonera. Pokud se podíváme na celou věc historicky, tak můžeme konstatovat, že 20. července 2008 začala mezi Stonerem a Rossim stejná psychologická rivalita, kterou v minulých rocích „deptal“ Rossi nejdříve svého krajana Maxe Biaggiho či později Španěla Sete Gibernaua.

„Ano ztratil jsem respekt před jedním z největších jezdců motocyklové historie, škoda, že k tomu muselo dojít“, říká na stránkách MSa doslova Casey Stoner

„Závod Laguna Seca byl prvním závodem mé kariéry v MotoGP, kdy jsem opravdu zklamán jezdeckým stylem nějakého soupeře. Ať Dani Pedrosa, Nicky Hayden či Chris Vermeulen, ti všichni jezdí čistě. Né ale Valentino Rossi, to co předvedl v USA, bylo úplně něco jiného.“

„Rossi morálně v tomto závodě Stonera zdeptal“, řekl jeden z týmových šéfů MotoGP.

Casey Stoner ovšem dobře ví, že to byla jeho jezdecká chyba, když spadl v cílovvé zatáčce a nakonec přece jen si připsal 20 bodů. „Valentino je výjimečný jezdec, to je jasné. Jeho vystoupení v Laguna Seca bylo velmi silné, ale já jsem zklamán, že ho dosáhl za pomoci všech dostupných prostředků a způsobem, jakým ho dosáhl. Prostě bylo to o jeden krok navíc, než je nutné. James Toseland zkoušel začátkem sezóny něco podobného, ale skončil s tím. Nyní šel Valentino ještě o něco dál a zůstal nepotrestán. Ale možná, že využije přestávky ke školení, uvidíme“, řekl dále tovární jezdec Ducati.

„Minimálně tři manévry Rossiho byly unfair, vlastně musíme být rádi, že jsme oba dva zůstali v sedle motocyklu. Kdybych se já něčím takovým během závodu provinil, zvedl bych ruku na omluvu za jezdeckou chybu, ovšem od Rossiho jsme něco podobného neviděli…“.

Za nejnebezpečnější pak Stoner považoval situaci, kdy ho Rossi podjel vnitřkem a doslova ho „vyhodil“ do písku: „To bylo hodně nebezpečné, byl jsem v zatáčce doslova za brzdným limitem a přesto se tam Valentino vnitřkem natlačil. Byl příliš rychlý na to, aby projel zatáčku bezpečně. Z toho mohl být hodně nebezpečný pád nás obou, kdybych neuhnul“, je si jistý mistr světa.

A co dál: „Nejjednodušší by bylo Rossimu oplatit stejnou mincí, to ale není můj styl. „Uvidíme co bude dál, jestli Rossi současnou převahu Ducati nad Yamahou se bude snažit kompenzovat přehnanou bojovností. Ale nesmíme zapomínat na Pedrosu, ten bude od Brna zdravý a může hodně zamíchat bojem o titul. Příští dva závody, tedy Brno a Misano napoví hodně.“

A na závěr ještě Stoner dodal hodně zajímavou myšlenku: „Rossiho tým neslavil Valentinovo vítězství tak, jako při jiných závodech. Oni dobře věděli, co se venku odehrálo….“.

..


Další články sekce