KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 18. ledna do 24. ledna 2021.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Podmol prožil tvrdou etapu

Tisková zpráva Libora Podmola
Podmol prožil tvrdou etapu
04.01.2021
 

Podmol absolvoval etapu po otřesu mozku. Shořelo mu čerpadlo a do cíle dojel i díky nalezené pet láhvi.


Další trable. Dakarský nováček Libor Podmol, který utrpěl v první etapě po pádu lehčí otřes mozku, měl problémy i v druhém dějství slavné rallye. Zabrzdilo ho vyhořelé čerpadlo a do cíle dojel na 61. místě s téměř dvouhodinovou ztrátou. „Sice jsem tentokrát nehodil tlamu, ale bohužel mě potkal technický problém, který se moc nestává. Abych vůbec mohl pokračovat, musel jsem pomocí hadičky a pet láhve přečerpat benzín do funkční nádrže,“ popsal své trampoty šéf týmu Podmol Dakar Team.

Bývalý mistr světa ve freestyle motokrosu měl po nedělním karambolu hodně starostí s tím, aby v závodě vůbec mohl pokračovat. Nešlo jen o nepříjemné zranění. Potřeba bylo zásadně opravit i roadbookovou věž na motorce, na které jeho mechanik Petr Vesecký pracoval do dvou do rána. Do dalších 685 kilometrů, z nichž bylo 457 měřených, ale nakonec naštěstí vyrazil. „Včera mi bylo fakt blbě, měl jsem lehčí otřes mozku. Trochu jsem se z toho sice vyspal, ale ani ráno mi nebylo úplně hej. Po startu jsem se trochu probral a už to bylo lepší,“ vyprávěl Podmol.

Pondělní etapa, ve které poprvé okusil velké duny, se mu líbila a cítil se v ní líp. „Z těch dun jsem byl ze začátku vykulený jak Alík. Dával jsem si větší pozor na místa označená vykřičníky,“ dodal vítěz X-Games, který chytl dobré tempo a začalo se mu dařit. Postupně předjel několik závodníků a dostal se průběžně na skvělé 29. místo. „Jenže na dvoustém kilometru mi najednou přestala jet motorka. Chovala se tak, že mi došel benzín. Než jsem zjistil, že jde o shořelé čerpadlo, tak to hodně trvalo. A oprava byla taky problematická,“ konstatoval Podmol.

Zachránila ho až pet láhev, kterou našel nedaleko v písku. „Rozhlédl jsem se a v dálce se něco blýskalo. Byla to zmačkaná pet láhev. Měl jsem s sebou hadičku, díky které jsem do láhve pusou nasával benzín a naléval ho z porouchané nádrže do té funkční. Povedlo se mi takhle přečerpat asi osm litrů, ale trvalo to hrozně dlouho a nabral jsem velké zpoždění,“ smutnil Podmol.

Rodáka z Ostravy během oprav předjelo i několik aut a kamionů, takže ho pak čekalo další nebezpečí. „Předjet auta a kamiony skoro nejde, protože se za nimi hrozně práší a člověk moc neví, kam jede. Měl jsem tak stále strach, že mi dojde benzín a že mi zpoza duny skočí na záda kamion. Těch posledních 200 km jsem proto tak nějak dokodrcal. Výsledek je bídný, ale alespoň jsem tentokrát nespadl. Jízda v těch dunách ale byla krásná,“ dodal Podmol.
 


Další články sekce Dakar