Závody u nás i v zahraničí v období od 11. ledna do 17. ledna 2021.

13.01.2021

Rally Dakar 2021 se blíží ke svému závěru, po dnešní etapě vyrazí jezdci do boje již pouze dvakrát.

Středa 13. ledna – 10. etapa: Neom – AlUla (583 km)
Rychlostní zkouška: 342 km / spojovací část 241 km

Není dostatek superlativů k popisu krajiny v první části této etapy. Kopcovité oblasti, které následně tvoří většinu zbytku tratě, jsou stejně úchvatné. Písečné tratě však poskytnou účastníkům dostatek navigačních problémů, aby šťastně projeli údolími.

---------------------------------------------------------

Honda dnes 1_2_3,...
Totální etapový úspěch Hondy, ale také obrovská ztráta. To je dnešní výsledek desáté etapy Rally Dakar, kterou vyhrál Američan Ricky Brabec, tedy zástupce týmu Monster Energy Honda Racing. Na druhé pozici byl jeho týmový kolega Joan Barreda Bort ze Španělska, ale i třetím nejrychlejším byl další člen továrního týmu HRC, Argentinec Kevin Benavides.

... ale také jedna obrovská -1
Zatímco na jedné straně zářili šéfové HRC úsměvem z top tři pozic v etapě, na druhou stranu jim přinesl do tváři smutek z odstoupení Chilana Jose Ignacia Corneja Florima. Ten sice po pádu na 252. kilometru speciálu dokázal dojet do cíle, ale ihned putoval k lékařskému vyšetření a to potvrdilo zranění. Jezdec, který do dnešní etapy nastupoval z pozice vedoucího jezdce závodu, proto musel z letošní Rally Dakar odstoupit.
Do čela celkové klasifikace se po desáté etapě posunul Kevin Benavides, ale za jeho zády je o necelou minutu týmový kolega a obhájce prvenství z loňského závodu, Ricky Brabec. Třetí pozici okupuje dvě etapy před koncem rally Australan Sam Sunderland.

Michek klepe na top ten
Další skvělou etapu má za sebou Martin Michek, který dnes zajel 13. nejrychlejší čas a v celkové klasifikaci se posunul již na 12. místo. Jeho týmový kolega z Orion-Moto Racing Group, Milan Engel, také dnes předvedl výborný výkon, když do cíle dojel dvacátý. Nejlepší etapový výsledek své začínající dakarské kariéry má za sebou Libor Podmol, který byl dnes pětadvacátý. Pouze čtyři pozice za ním byl Jan Brabec, zatímco na 34. místě skončil Roman Krejčí. Do top 50 se vešli i zbývající dva naši jezdci, David Pabiška, který byl na 38. pozici a Rudolf Lhotský, který byl šestačtyřicátý.

Svitko vypadl z celkové top 10, ale za několik desítek minut se tam vrátil
Slovenský závodník Štefan Svitko dokončil dnešní etapu dvanáctý, ale předně prohrál souboj o top ten s Francouzem Adrienem Van Beverenem, který ho odsunul na jedenácté místo. Po odstoupení Corneja se ale Svitko posunul zpět na desáté místo. Naši východní sousedi mají v závodě ještě Erika Vlčáka. Ten svou Husqvarnu dostal do cíle dnešní etapy na 44. místě.

Čtyřkolky dnes vyhrál Copetti
Vítězem dnešní etapy čtyřkolek se stal Američan Pablo Copetti, který si připsal letošní druhý etapový triumf. Na druhé pozici skončil chilský jezdec Italo Pedemonte, třetím byl Argentinec Manuel Andujar, jež opět přidal něco málo ke svému náskoku na čele celkového pořadí. Náš Tomáš Kubiena dnes skončil na 8. pozici, v celkovém pořadí nadále zůstává o jedno místo lepší.

Rally Dakar 2021 – 10. etapa (motocykly)
48. Rudolf Lhotský (CZE, Husqvarna FE 450) +1:36:53 / penalizace 0:03:00 /

Rally Dakar 2021 – průběžné pořadí (motocykly)
1. Kevin Benavides (ARG, Honda CRF 450 Rally) 40:20:08 / penalizace 0:02:00 /
2. Ricky Brabec (USA, Honda CRF 450 Rally) +0:51
3. Sam Sunderland (GBR, KTM 450 Rally Factory Replica) +10:36
4. Joan Barreda Bort (SPA, Honda CRF 450 Rally) +15:40
5. Skyler Howers (USA, KTM 450 Rally Replica) +29:38 / penalizace 0:06:00 /
6. Daniel Sanders (AUS, KTM 450 Rally Factory Replica) +30:55 / penalizace 0:07:00 /
7. Lorenzo Santolino (SPA, Sherco TVS 450 RTR) +40:41