Závody u nás i v zahraničí v období od 8. srpna do 14. srpna 2022.

14.01.2022

44. ročník Rally Dakar vyhrál Sam Sunderland, nejlepším z našich je Jan Brabec.

Pátek 14. ledna – 12. etapa: Bisha – Jeddah (680 km)
Rychlostní zkouška: 164 km / spojovací část 516 km
Zatímco duny jsou již za námi, většina tratí v závěrečném speciálu je stále písečná. Trénink dělá mistra a díky zkušenostem získaným od začátku rallye jsou všichni připraveni si ji užít naplno. Na cestě k pobřeží Rudého moře a k závěrečnému pódiu na korzu v Džiddě však na pole čekají dlouhé erzety.

---------------------------------------------------------

Závěrečnou etapu vyhrál Quintanilla
Chilský jezdec Pablo Quintanilla vyhrál závěrečnou etapu Rally Dakar 2022. Pro továrního jezdce HRC to po dvou druhých místech bylo první letošní etapové vítězství, ve kterém o 18 sekund odsunul na druhou pozici továrního jezdce KTM Toby Price z Austrálie. Dalších 11 sekund poté ztratil druhý jezdec Hondy a druhý Chilan, Jose Ignacio Cornejo Florimo.

Vítězem rally podruhé Sunderlan
Brit Sam Sunderland vyhrál 44. ročník Rally Dakar. Pro továrního jezdce Gas Gas to po vítězství v roce 2017 byl druhý úspěch v nejtěžším závodě planety. Na druhé pozici skončil dnešní etapový vítěz Pablo Quintanilla. Třetí místo pro KTM vybojoval Rakušan Matthias Walkner.

Michek dnes pouze 6 minut za vítězem
Martin Michek po včerejším zklamání dnes zajel výbornou etapu, ve které na nejrychlejšího ztratil pouze šest minut a 17 sekund. Pro jezdce Orion Moto Racing Group to znamenalo 14. pozici. Na 32. místě dnes dojel Jan Brabec, zatímco Milan Engel dnes skončil šestatřicátý.

Z našich nejlepší Jan Brabec
V celkové klasifikaci je z českých jezdců nejvýše Jan Brabec, který s motocyklem KTM Strojrent Racing Teamu skončil na 23. místě. Milan Engel si kromě 30. místa odváží především druhou pozici v kategorii Original by Motul. Martin Michek nakonec veze do České republiky 36. pozici. David Pabiška závod nedokončil.

Svitko dvanáctý
Slovenský závodník Štefan Svitko se dlouho držel v elitní top ten celkové klasifikace. V závěru rally ale musel vyměnit motor a dostal tak penalizaci 15 minut, které ho nakonec odsoudili na celkové 12. místo.

Vítězem čtyřkolek je Giroud
Poslední etapu v kategorii čtyřkolek ovládl Francisco Moreno z Argentiny, a to před Polákem Kamilem Wisniewskim a Brazilcem Marcelo Medeirosem. Celkově letošní ročník vyhrál francouzský závodník Alexandre Giraud. Souboj o druhé místo pro sebe rozhodl Francisco Moreno, který o šest minut odsunul na třetí pozici Kamila Wisniewskeho. Náš Zdeněk Tůma dnes skončil na 4. pozici, stejné umístění mu patří i v celkové klasifikaci. Tomáš Kubiena rally nedokončil.

Rally Dakar 2022 – 12. etapa (motocykly)
14. Martin Michek (CZE, KTM 450 Rally Replica) +06:17
18. Štefan Svitko (SVK, KTM 450 Factory Rally Replica) +09:04 / penalizace 00:01:00 /
32. Jan Brabec (CZE, KTM 450 Rally Replica) +16:06
36. Milan Engel (CZE, KTM 450 Rally Replica) +17:26

Rally Dakar 2022 – konečné pořadí (motocykly)
9. Mason Klein (USA, KTM 450 Rally Replica) +49:07
10. Toby Price (AUS, KTM 450 Rally Factory Replica) +49:20 / penalizace 00:06:00 /
23. Jan Brabec (CZE, KTM 450 Rally Replica) +3:13:25 / penalizace 00:30:00 /