KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 5. prosince do 11. prosince 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Tůma v Africe postupuje pořadím

Tisková zpráva Barth Racing
Tůma v Africe postupuje pořadím
26.10.2022
 

Tůma se zase předvedl. V nejtěžší etapě na Africa Eco Race dojel třináctý a pořadím se posunul.


Pořadatel Africa Eco Race sliboval v úterý nejtěžší etapu. A první rychlostní zkoušky v Mauretánii to splnily. V nebezpečných dunách a rychlých cestách se velmi dobře orientoval Zdeněk Tůma. V úterý zajel třináctý nejlepší čas a poskočil na 35. celkovou příčku. „Bylo to dlouhé, přes 470 kilometrů. A hlavně to bylo zrádné, protože duny nebyly extra vysoké, ale vždycky mezi nimi se nacházel měkký prach, tedy feš-feš písek,“ prohlásil Zdeněk Tůma z týmu BARTH Racing. Ve středu čeká závodní kolonu smyčka z města Akjoujt.

Po víkendu český závodník na čtyřkolce klesl pořadím, protože na poušti stál šest hodin. Příčinou byl motor. Po výměně se však závodník na Yamaze opět parádně rozjel Nejtěžší etapu zvládl s třináctým nejlepším časem, a to ještě jede jako jediný jezdec mezi motorkami. A opět bez penalizace. „Je to super, vůbec jsem v to nedoufal. Měl jsem tam hodinové ztráty, povedlo se mi to trochu stáhnout,“ tvrdil Tůma, který do cíle dojel se ztrátou 1 hodiny a 41 minut na vítěze etapy.

Ta byla zrádná. Asi nejvíce v dosavadním průběhu. „Zajeli jsme také do travnatých plání, kde měly navrch motorky. Pak přišlo pásmo 50 kilometrů v dunách. Písek tam byl měkký, kdybych v něm zůstal, tak bych se z něho hodně těžko dostával,“ dodal Tůma, který měl během úterka problémy s navigací jen v jednom místě. „Točil jsem se tam trochu dokola, kdyby se to nestalo, mohl bych se dostat i k desátému místu.“

Zítra čeká na jezdce první smyčka – start a cíl bude z jednoho města. Pojede se průsmykem Tifoujar a chybět nebudou i duny.


Další články sekce Rally