vr2020_950
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 16. do 29. března 2020.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Zemřel Bedřich Bendík

Text a foto: Autoklub ČR
Zemřel Bedřich Bendík
30.03.2020
 

Bedřich Bendík, jeden ze zakladatelů našeho sajdkárkrosu, zesnul ve věku 83 let.


V sobotu 21. března 2020 zesnul ve věku 83 let Bedřich Bendík, motokrosový a sajdkárkrosový jezdec, člen Klubu závodníků veteránů AČR. Patřil mezi zakladatele československého sajdkárkrosu.

Bedřich Bendík se narodil 6. června 1936 v Českých Budějovicích. Jeho otec dostal na počátku padesátých let poukaz na motocykl ČZ 150 a ten se stal okamžitě středem zájmu Bedřicha, který se v té době učil automechanikem. S tátovou vylepšenou motorkou si doma vybojoval souhlas ke startu na populární Jihočeské motocyklové soutěži a svůj první závod vyhrál Pak již s vlastní ČZ 125 startoval na silničním závodě v Českém Krumlově. Po vojně přesedlal na motokros, s terénním Esem si brzy vyjezdil účast v mistrovství republiky. Startoval i v zahraničí. Při závodech ve Švýcarsku v roce 1975 Bedřich Bendík poprvé uviděl motokrosovou sajdkáru. Stroj vyfotil, obkreslil rám a zjistil technické parametry. Doma se pak s Jardou Cikánem pustili do stavby. O necelý rok později se představili v Holicích, kde se v rámci mistrovství světa jel exhibiční sajdkárový závod. V dalších letech získal v mistrovství republiky třetí a druhé místo. Po skončení sportovní kariéry se dál věnoval motoristickému sportu jako mechanik, manažer a vedoucí týmu. Bez aktivního závodění však Bedřich Bendík nevydržel ani ve sportovním důchodu a účastnil se mnoha závodů veteránů u nás i v zahraničí.

Organizoval mezinárodní setkání veteránů u nás. Neúnavný, stále aktivní a úspěšný jezdec a organizátor, legenda jihočeského motoristického sportu, udělal zejména pro motokros velký kus práce. Přivedl k němu i svého syna, vnuka a pravnuka. Vzhledem k mimořádné situaci se poslední rozloučení s Bedřichem Bendíkem konalo v úzkém rodinném kruhu. Čest jeho památce