KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 27. června do 3. července 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Aprilie jely o nejlepší výsledek historie

Foto: Aprilie
Aprilie jely o nejlepší výsledek historie
21.06.2022
 

Obě tovární Aprilie dnes jely o pódium, což by byl jejich historický úspěch v MotoGP, nakonec Aleix Espargaro skončil čtvrtý a Maveric Vinales závod nedokončil.


Očekávala se bitva nervů a očekávání se naplnila. Na rozpáleném německém asfaltu Sachsenringu se odehrál taktický závod, v němž se jezdci museli vypořádat s dosud nevídanými podmínkami pro tento okruh. Aleix Espargaro, který neustále bojoval s přilnavostí, odrážel Millerovy útoky v průběhu celého závodu až do několika kol před koncem, přičemž na brzdách měl nervy z oceli, přestože neměl dokonalý cit s přední částí stroje. Jediné, co mu zabránilo v dalším zaslouženém umístění na stupních vítězů, byly pozdní brzdy v první zatáčce, které ho donutil jet zatáčku zeširoka a vyřadily ho z ideální stopy. Čtvrté místo v žádném případě nesnížilo Espargarův náskok v šampionátu, kde je stále na solidním druhém místě celkově.
Maverick Viñales jel také skvělý závod, startoval z devátého místa na roštu a v první fázi závodu jel nesmírně důrazně, s čistým a rozhodným předjížděním a velmi rychlým tempem. Částečně k tomu přispěla volba střední pneumatiky na zadní kolo, kterou Maverick preferoval a hodlal ji zvládnout až do šachovnicové vlajky. Pouze technický problém se systémem zdvihu zadního pérování v devatenáctém kole zastavil jeho do té doby vynikající závod.

Aleix Espargaro
„Bohužel dnes jsem měl od prvního kola podivné vibrace v přední části, které se postupně zhoršovaly. V určité fázi závodu jsem musel zvolnit tempo, změnit styl jízdy a nevyužít silných stránek RS-GP. Je to škoda, protože i když bych nebyl schopen držet krok s Fabiem, rozhodně jsem měl na to, abych se Zarcem bojoval. Vzhledem k tomu, jak to dopadlo, jsem se čtvrtým místem spokojen, protože i přes špatnou jízdu a nedostatek sebedůvěry jsem dokázal omezit škody. Ztracené body mě příliš netrápí, právě teď by nás měla tlačit Fabiova forma v závodě, abychom našli větší rychlost.“

Maverick Viñales
„Dnes jsem se bavil. Začal jsem dobře, první zatáčkou jsem projel bez ztráty pozice, a pak jsem byl schopný být agresivní, předjíždět, až jsem Aleixe dostihl. V tu chvíli jsem popadl dech, protože jsem věděl, že závěrečná kola by byla obtížná, takže jsem šetřil síly a pneumatiky. Nevím, jestli bych byl schopen Aleixe předjet, ale kdybych pokračoval v tomto tempu, pokusil bych se o to. Škoda toho problému se systémem nastavení výšky. Bohužel se s tím nedalo nic dělat, tak jsem raději zajel do boxu, abych nebyl nebezpečný pro ostatní jezdce. Každopádně jsem spokojený. Naše křivka zlepšování je konzistentní a mám pocit, že jsem blízko zlomovému bodu sezony.“