KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 15. srpna do 21. srpna 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Marc Marquez na cestě k zotavení

Foto: Repsol
Marc Marquez na cestě k zotavení
29.06.2022
 

V posledním příspěvku na Box Repsol blogu Marc Márquez vlastními slovy vypráví o své nedávné operaci pravé pažní kosti.


Marc Marquez se v rozhovoru pro Box Repsol na svém nejnovějším blogu podělil o aktuální informace o svém zotavování po operaci pravé pažní kosti.

Dostal jsem od vás, fanoušků, mnoho povzbudivých vzkazů, kterých si vážím, zejména v takových chvílích, jako je tato. Chci vás informovat, jak se mi daří zotavovat.

Myšlenka, že možná budu muset podstoupit další operaci, tu byla od září loňského roku. Pravidelně jsme mou ruku kontrolovali, abychom zjistili, jak se zlomenina po třetí operaci vyvíjí. Když přišla předsezóna, chtěl jsem sám sebe přesvědčit, že to zvládnu, přičemž mým mottem byla věta "síla je v mysli". Ale jak začala sezóna, uvědomil jsem si, že omezení jsou velmi velká. Mou myšlenkou bylo závodit celou sezónu, přestože kost nebyla po třetí operaci stoprocentně konsolidovaná, ale při vědomí svých omezení a skrývání nepohodlí, abych se vyhnul každodenním otázkám. O situaci věděli jen moji nejbližší.

Rozhodující okamžik přišel kolem GP Francie, kdy bylo vše připraveno na 3D CT vyšetření. Rozhodli jsme se pro novou operaci. Operace ve Spojených státech mě hodně překvapila, a to kvůli tomu, jak naplánovali předoperační a pooperační období. Je to velmi odlišné od Španělska. Pooperační období bylo velmi rychlé, byl jsem okamžitě propuštěn, dostal povolení k letu a mohl jsem se vrátit domů. Na druhou stranu příprava byla velmi důkladně naplánovaná a vše bylo uděláno s velkým předstihem.

Před operací jsem byl ve velmi dobré náladě, ale v hodinách po ní jsem se cítil hůře, kvůli anestezii a kvůli bolesti. Dva nebo tři dny jsem se cítil špatně, ale protože to nebylo poprvé, co mi operovali ruku, a už jsem věděl, jaké to bude, byl jsem si vědom, že bolest je normální a že později ustoupí.

Teď se cítím docela dobře, protože mě nic nebolí. Ruku mám stále znehybněnou a provádím lehká pasivní pohybová cvičení. Cítím se motivovaný, protože pocit je dobrý, a těším se, že začnu s rekonvalescencí, jakmile mi lékaři řeknou, abych zjistila, zda ruka funguje, jak má.

Můj současný pocit je naděje. Vzhledem k tomu, jak jsem jezdil a závodil, jsem se neviděl na motorce o moc déle, možná ještě rok nebo dva. Po zákroku v Rochesteru je tu naděje, že budu moci dál závodit bez bolesti a na motorce se bavit.

V šestém týdnu mě čeká rentgenové vyšetření. Podle toho, jak dopadne výsledek tohoto rentgenu, zvolíme cestu k uzdravení. Do té doby si užívám trochu dovolené, protože se ještě nemůžeme začít zotavovat na 100 procent.

V současné době, i když se zdá, že mám spoustu volného času, si každý den dobře naplánuji. Vstávám brzy a jdu se na hodinu a půl projít. Pak se snažím zaměstnat hovory s týmem, s rodinou nebo věcmi kolem domu. Odpoledne jsem začal jemně pracovat na spodní části těla a trochu na levé ruce.

Občas se zastavím a přemýšlím o motivaci a v mém případě docházím k jedinému závěru: ta moje pramení z vášně a nadšení. Zůstává stejná jako po více než deset let. Také mě to nutí přemýšlet o cíli, kterým je bavit se a závodit na dobré úrovni, aniž bych trpěl nebo měl bolesti.

Musím říct, že na této cestě k uzdravení nejsem sám. Podporovali mě jezdci jako Àlex Crivillé - který si prošel něčím podobným -, Alberto Puig - se kterým jsem v největším kontaktu, protože je také manažerem týmu Repsol Honda - a také Mick Doohan - protože měl několik vážných zranění. Jsou to lidé, kteří mi nejvíce radili, a já jim děkuji za jejich podporu.

Referenčním bodem je také Rafael Nadal, který i v době, kdy si lidé mysleli, že skončil, dokázal překonat bolest a znovu vyhrát. Byl jsem s ním na madridském turnaji Masters 1000. Vím, co všechno si vytrpěl, a proto je pro mě referenčním bodem, protože i když není v nejlepší formě, je schopen vyhrávat turnaje jako Roland Garros. Vzpomínám si, že na tiskové konferenci přiznal, že bolest změnila jeho náladu, a já tomu rozumím.

Než se rozloučím, chci ještě jednou poděkovat za podporu, které se mi od vás všech dostává. Slibuji, že udělám vše pro to, abych mohl znovu závodit a společně si užívat hezké chvíle.


- MM93