Závody u nás i v zahraničí v období od 26. září do 2. října 2022.

MS Endurance - 24 hodin Bol d’Or

18.09.2022

Jubilejní stý ročník nejstaršího vytrvalostního závodu motocyklů na této planetě Bol d’Or vyhrál Viltais Racing Igol, rakouský tým AYRT s naším Hanikou vydržel v závodě jen necelé čtyři hodiny, skvělého úspěchu se naopak dočkal slovenský Maco Racing Team.

Viltaïs Racing Igol vyhrál jubilejní 85. ročník Bol d'Or, který se jel jubilejních 100 let od prvního ročníku, ale F.C.C. TSR Honda France vyhrál ještě víc, když dnes odpoledne po 24 hodinách náročného závodění na okruhu Paul Ricard ve Francii získal titul mistra světa FIM Endurance.
Úspěch týmu F.C.C. TSR Honda France následoval po dramatickém závodě s velkým úbytkem závodníků na jihofrancouzském slunci a přišel na závěr další akční sezóny EWC, která zahrnovala také 24hodinové závody v Le Mans a Spa-Francorchamps a návrat do Japonska na závod Suzuka 8 Hours.
Před zaplněnými tribunami bylo premiérové vítězství týmu Viltaïs Racing Igol v EWC dramatické a poněkud nečekané stejnou měrou, nicméně bylo vhodnou odměnou za neúnavné úsilí manažera týmu Yannicka Lucota v zákulisí, působivý výkon jezdeckého tria Florian Alt (Německo), Erwan Nigon (Francie) a Steven Odendaal (Jihoafrická republika) a důležitý příspěvek rezervního jezdce Jamese Westmorelanda (Velká Británie). Vítězství týmu Viltaïs Racing Igol v Bol d'Or znamenalo, že čtyři vítězství v závodě EWC 2022 si připsaly čtyři různé týmy, což se projevilo v otevřeném charakteru šampionátu v této sezóně. A aby byla podtržena jeho konkurenceschopnost, oba rekordy EWC na okruhu Paul Ricard v kvalifikaci i v závodě na kolo překonali Illya Mykhalchyk (1:51,641) a Xavi Forés (1:52,979).
Až do závěrečných 90 minut závodu Bol d'Or se zdálo, že dlouhodobý lídr ERC Endurance-Ducati má nakročeno k vítězství, jenže ho zastavila mechanická závada, zatímco byl pohodlně vepředu. Na čele tak zůstal Wójcik Racing Team. V dalším pozdním zvratu však Yamaha polského týmu zpomalila a Mathieu Gines musel dotlačit motocykl do boxové uličky k opravě. Do závodu se polský tým vrátil a zaznamenal vynikající úspěch v podobě druhého místa, a to před třetím Webike SRC Kawasaki France Teamem.
RAC41-Chromeburner získal vítězství v kategorii Superstock před BMRT 3D Maxxess Nevers, čímž se obrátilo umístění z minulé sezóny a třetí místo obsadil tým Pitlane Endurance. Kromě stálých členů týmu Chrise Leesche a Wayna Tesselse přibral RAC41-Chromeburner pro závěrečné kolo Jonathana Hardta.
Zatímco F.C.C. TSR Honda France slavil, několik týmů, včetně tří uchazečů o titul EWC, BMW Motorrad World Endurance Team, který se kvalifikoval na pole position, YART - Yamaha Official Team EWC s naším Karlem Hanikou a Yoshimura SERT Motul, postihla bolest v podobě odstoupení ze závodu. Tým Moto Ain také nedokončil kvůli technickým problémům, když v kvalifikaci zaujal pátým nejrychlejším časem.
Skvělý úspěch neopak zaznamenal slovenský Maco Racing Team, který ve Francii startoval ve složení Australan Anthony West, Francouz Enzo Boulom a Maďar Balint Kovacz. Tým těžil ze skvělé práce jezdců a mechaniků, ale i z problémů soupeřů, ostatně tak, jako to v těchto dlouhých závodech bývá. Cílem po 24 hodinách nakonec tým Martina Kuzmy projel na skvělém šestém místě.

MS Endurance 2022 – Bol d’Or (Paul Ricard, FRA)