KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 8. srpna do 14. srpna 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Katedrála rychlosti, katedrála snů

Text: Marek Okno, zdroj Dorna WorldSBK Organizatin
Katedrála rychlosti, katedrála snů
21.07.2021
 

Okruh TT v holandském Assenu čeká další souboj o titul WorldSBK.


Historií opředený okruh, na kterém závodily legendy a který ožil díky fanouškům, ikonický okruh v Assenu je zpět a je připraven zažehnout ohňostroj v roce 2021.

Léto je skutečně za dveřmi a sezóna 2021 MOTUL FIM Superbike World Championship je v plném proudu, protože paddock míří k pátému kolu na okruh TT v Assenu, kde se koná holandské kolo Prosecco DOC. Ikonické místo v Assenu je součástí WorldSBK již od roku 1992, a přestože v roce 2020 chybělo poté, co ho zachvátila pandemie, v roce 2021 se vrací ve velkém stylu. Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha s BRIXX WorldSBK) vede nad Jonathanem Reou (Kawasaki Racing Team WorldSBK) o pouhé dva body v obrovském souboji o titul. Vychýlí se tento víkend kyvadlo ještě jednou?

Tři vítězství v posledních čtyřech závodech, devět umístění na stupních vítězů z úvodních dvanácti závodech a umístění v první šestce v každém závodě - Toprak Razgatlioglu je v životní formě. Čtyřiadvacetiletý Turek našel konzistenci, díky níž se dokonce posunul v pořadí šampionátu. Assen je okruh, kde v roce 2017 získal první vítězství v kategorii Superstock 1000, zatímco ve WorldSBK jeho bilance čítá tři devátá místa a jedno desáté - to není nijak velkolepé, ale Toprak je ve srovnání s dobou před pouhými dvěma lety úplně jiný jezdec, takže dokáže rozšířit své vedení v šampionátu na trati, na které s Yamahou ještě nezávodil? Pozitivní vibrace panují i na druhé straně garáže, protože týmový kolega Andrea Locatelli míří na trať, na které v roce 2019 dosáhl svého nejlepšího umístění v Moto2, a to šestého místa.

Když Jonathan Rea přijel do Assenu naposledy, také se v šampionátu propadl, a to o 39 bodů za Álvarem Bautistou a Ducati. S dvanácti vítězstvími je v počtu vítězství v Assenu vyrovnaný s legendárním Carlem Fogartym, přičemž obě britská esa jsou v legendárním nizozemském areálu mistry. Rea usiluje o to, aby se stal prvním jezdcem ve WorldSBK, který vyhrál 13 závodů na jednom okruhu, a ví, že má nejlepší příležitost zaútočit. Po pódiu na domácí půdě a solidním výkonu v Donington Parku míří Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) do Assenu, jediného okruhu, na kterém získal pole position, s otázkou, zda se mu podaří vykouzlit něco speciálního a bude bojovat o vítězství.

Tým BMW Motorrad WorldSBK s Tomem Sykesem a Michaelem van der Markem, který je na domácí půdě, je v dobré formě a je připraven předvést show před nizozemskými fanoušky. Van der Mark má v Assenu na kontě úctyhodných sedm umístění na stupních vítězů a při poslední návštěvě porazil Jonathana Reu a v závěrečném nájezdu na cílovou čáru dal domácímu publiku to, co si přálo. Poté, co dosáhl prvního pódia s BMW v Donington Parku, půjde ještě o krok dál než při své poslední účasti v Assenu? Sykes chce v roce 2021 na trati, kde naposledy zvítězil před třemi lety, získat tři pódia v řadě; budou stroje BMW opět výrazným prvkem v čele startovního pole?

Temné dny Donington Parku jsou za Ducati, která míří do Assenu. Scott Redding (Aruba.it Racing - Ducati) ztrácí na Razgatlioglua v boji o titul přibližně 66 bodů. V sedmi závodech nezískal žádné pódium, což je Reddingova nejhorší bilance od loňského vstupu do WorldSBK. Brit má dvě pódia v Moto2 v letech 2012 a 2013, třetí místo v závodě MotoGP v roce 2016 a dvě vítězství z britského šampionátu v roce 2019, Assen může být bodem obratu, který Redding potřebuje. Na druhé straně garáže je Michael Ruben Rinaldi, který po dvou vítězstvích v Misanu nestačil na Donington Park. Rinaldiho nejlepší výsledek ve WorldSBK na této trati je 12. místo, ačkoli v roce 2017 byl v STK1000 druhý za Toprakem.

Pro Hondu to byl v Donington Parku smíšený závod, Leon Haslam (Team HRC) jel výjimečně dobře a dosáhl svého nejlepšího letošního výsledku, když byl v závodě Tissot Superpole Race čtvrtý, zatímco Alvaro Bautista (Team HRC) se nikdy pořádně nerozjel. Bautista vyhrál poslední dva závody v Assenu ve WorldSBK, přičemž v roce 2019 získal dominantní double, zatímco sám Haslam na tomto okruhu vyhrál v britském šampionátu, a také na něm získal tři pódia ve WorldSBK - dvě z nich v roce 2009 na stroji Stiggy Honda, když bojoval o vítězství s Benem Spiesem a Noriyuki Hagou. S nějakým časem na načerpání sil a reset očekáváme, že tým HRC bude v Assenu spíše směřovat k ostrému konci.

Přejděme k nezávislým jezdcům, v jejíchž čele je Garrett Gerloff (GRT Yamaha WorldSBK Team), který po skvělém druhém místě ve druhém závodě v Donington Parku - svém nejlepším výsledku v závodě na plnou vzdálenost – vede hodnocení. Assen je také trať, kterou nyní přinejmenším zná po své solidní zástupné jízdě v nizozemské MotoGP. V průběžném celkovém pořadí WorldSBK je šestý a od třetího místa ho dělí 24 bodů. Chaz Davies (Team GoEleven) je dalším nejlepším nezávislým jezdcem na celkovém devátém místě na okruhu, na kterém má na kontě pódiová umístění, ale nikdy na něm nevyhrál, zatímco jeho kolega na Ducati Axel Bassani (Motocorsa Racing) je v posledních závodech překvapením, když se neustále zlepšuje. V roce 2016 v závodě WorldSSP Bassani odstartoval z 23. místa, ale vybojoval osmé místo. Od první desítky v pořadí, kterou drží Alvaro Bautista, ho dělí pouhých deset bodů.

Lucas Mahias (Kawasaki Puccetti Racing) je dalším nezávislým pilotem na 14. místě, když i on se také každým kolem zlepšuje, zejména v Superpole, zatímco Tito Rabat (Barni Racing Team) je patnáctý. Nadějí na návrat k závodění má Kohta Nozane (GRT Yamaha WorldSBK Team) poté, co byl po prvním tréninku v Donington Parku prohlášen za nezpůsobilého kvůli zlomenině prstu, tu utrpěl při testování v Navaře. Dalším jezdcem na BMW M 1000 RR je Eugene Laverty (RC Squadra Corse), vítěz minulého závodu v Assenu v roce 2013, zatímco Jonas Folger (Bonovo MGM Racing) a Isaac Viñales (ORELAC Racing VerdNatura) v Assenu debutují ve WorldSBK. Christophe Ponsson (Alstare Yamaha) bude doufat, že najde formu na okruhu, který zná, zatímco Loris Cresson (OUTDO TPR Team Pedercini Racing) a vracející se Leandro Mercado (MIE Racing Honda Team) budou usilovat o své první body v roce 2021. K dispozici bude také jedna divoká karta v podobě Andrey Mantovaniho (Vince64), který se představí v sedle Kawasaki ZX-10RR.

5 klíčových statistik před nizozemským kolem Prosecco DOC

13
13 je pro Reu vysněné číslo: letos má opět šanci stát se prvním jezdcem s třinácti vítězstvími na jedné trati v historii WorldSBK.

4
Tom Sykes drží rekord v počtu assenských pole position: 4. Jeho nejbližšími soupeři jsou Troy Corser (1995, 1999, 2006) a Frankie Chili (1998, 2003, 2004).

3
Toprak Razgatlioglu si letos připsal 3 vítězství, čímž už vyrovnal svůj loňský počet. Je to nejlepší počet pro jezdce Yamahy od doby, kdy Marco Melandri před deseti lety (2011) vyhrál čtyřikrát.

12
Poslední ze dvou vítězství Yamahy zde přišlo před 12 lety z rukou Bena Spiese (1. závod 2009).

250
Chaz Davies si v prvním závodě v Assenu připíše svůj 250. start v závodě, což se mu podaří jako sedmému jezdci.


Top 3 průběžného pořadí 2021 MOTUL FIM Superbike World Championship 2021
1. Toprak Razgatlioglu (TUR Yamaha) 183 bodů
2. Jonathan Rea (GBR Kawasaki) 181 bodů
3. Scott Redding (GBR Ducati) 117 bodů