MMBshop
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. prosince 2021 do 9. ledna 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

První příležitost zlata v zemi stříbra

Text: Marek Okno, foto: Yamaha, zdroj: Dorna WSBK Organization
První příležitost zlata v zemi stříbra
13.10.2021
 

Další tango čeká šampionát WorldSBK v Andách, v San Juanu se pokračuje v boji o titul.


Mistrovství světa MOTUL FIM Superbike 2021 zavítá do Argentiny a na okruh Circuito San Juan Villicum v San Juanu, kde se uskuteční argentinské kolo Motul WorldSBK. Na úpatí And a v jedné z nejmalebnějších kulis v kalendáři, nás čeká jediná otázka: kdo letos dosáhne na vrchol WorldSBK? Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha s Brixx WorldSBK) vede šampionát o 24 bodů před Jonathanem Reou (Kawasaki Racing Team WorldSBK). Pro Turka je Argentina prvním „match-pointem“ sezony. Naopak Ir usiluje o snížení náskoku a udržení boje o titul, ale kdo ví, co se stane v jedné z nejnepředvídatelnějších sezon v historii WorldSBK...

S 24bodovým náskokem mířícím do Argentiny může Toprak Razgatlioglu tento víkend matematicky rozhodnout o titulu. Stručně řečeno, Razgatlioglu musí do Indonésie vést 62 nebo více bodů náskoku, a to i s přihlédnutím k započítávání lepších výsledků. Má na kontě deset vítězství v plných závodech oproti současným pěti Reovým, takže i kdyby Rea vyhrál zbývající čtyři plné závody a skončilo by to bodově vyrovnaně, Toprak už má náskok při odpočtu v kapse. Pro možnost, že Toprak v neděli získá titul šampióna, musí v prvním závodě skončit před Reou (nebo získat minimálně o jeden bod více než on). To znamená, že pokud Rea vyhraje první závod, souboj o titul zaručeně pojede do Indonésie. Pokud jde o formu v San Juanu, Razgatlioglu tam v prvním závodě WorldSBK v roce 2018 získal druhé pódium v kariéře a v roce 2019 získal tři stupně vítězů. Týmový kolega Andrea Locatelli tuto trať nikdy neviděl, takže to pro něj bude zcela nová zkušenost.

Zatímco Toprak musí porazit Reu, aby měl v neděli šanci na titul, Jonathan Rea musí porazit Razgatlioglua v prvním závodě, aby si zajistil, že závod o titul pojede v Indonésii. Obhájce titulu šestinásobného Mistra světa vyhrál čtyři z pěti závodů konaných v San Juanu a ve všech se umístil na stupních vítězů - ve čtyřech se k němu přidal Toprak. Rea má těžké momenty, kdy například v Portimau dvakrát havaroval z čela závodu, ale dokázal ve druhém závodě zvítězit, zatímco Toprak havaroval kvůli mechanické poruše. Ulsterman má před sebou klíčovou sobotu, shodou okolností to budou zároveň Toprakovy narozeniny, kdy si jede pro udržení koruny. Zatím však není potvrzeno, že se závodu zúčastní jeho týmový kolega Alex Lowes, který byl po druhém volném tréninku v Portimau kvůli nedoléčenému zranění prohlášen za nezpůsobilého. Bude Lowes, pokud bude fit, v Argentině ideálním parťákem?

Scott Redding (Aruba.it Racing - Ducati), který čeká, až se zvedne a výrazně si polepší, stále bojuje o titul. Po neděli nemůže Redding ztrácet na Razgatliogla více než 61 bodů. Brit byl ve všech šesti posledních závodech na stupních vítězů, stejně tak v osmi z posledních devíti závodů. V Portimau Redding snížil svou ztrátu o 20 bodů a s formou, kterou má, může v Argentině dokázat víc, i když je to pro něj nová trať. Týmového kolegu Michaela Rubena Rinaldiho nelze nikdy vyloučit, a to ani po ošemetných kolech v Jerezu a Portimau. V Argentině se nikdy nedostal do první desítky, ale bude muset předvést výkon, pokud si chce upevnit pozici v první čtyřce šampionátu, o kterou se dělí s Locatellim; oba mají 249 bodů a touží se prosadit.

Po prvním vítězství po osmi letech přijíždí BMW do Argentiny se spoustou důvodů k úsměvu. Michael van der Mark (BMW Motorrad WorldSBK Team) si na mokré trati v Portimau dojel pro vítězství v Superpole Race a po celý víkend byl pevnou součástí první šestky. V průběžném pořadí šampionátu je nyní šestý, se ztrátou 38 bodů na Rinaldiho a Locatelliho před sebou. Stát se však může cokoli; při poslední návštěvě Argentiny skončil van der Mark čtvrtý v kompletních závodech a poté šestý v Superpole Race. Na druhé straně boxu zůstává neznámá přítomnost Toma Sykese, který bude muset být uznán za zdravého. Eugene Laverty, jeho náhradník v posledních několika kolech, má na okruhu Circuito San Juan Villicum na kontě pět nejlepších umístění a v posledním závodě v roce 2019 tam dojel sedmý.

Pro Hondu to byl v Portimau příběh o tom, "co mohlo být", přičemž Alvaro Bautista (Team HRC) opět ukázal pódiový potenciál. Bohužel příslib zůstal nenaplněn, protože Bautista v prvním závodě havaroval z třetího místa v poslední zatáčce posledního kola, než ho následně dvě kola před koncem vyřadil Loris Baz. Bautista míří do San Juanu se stejným potenciálem. Při své první návštěvě San Juanu v roce 2019 vyhrál. S velkými zisky a cíli na stupně vítězů chce Bautista dohnat ztrátu v pořadí a získat další stupně vítězů. Dále je tu Leon Haslam (Team HRC), přičemž britský jezdec bude poprvé od Aragonie a Assenu v roce 2015 hledat zopakování druhého startu v řadě z prvních řad. Také on bude doufat, že o tomto víkendu přidá své jméno na stupně vítězů, protože v Portimau byl mezi smutnými adepty.

Bitva nezávislých se opět rozhoří, protože Garrett Gerloff (GRT Yamaha WorldSBK Team) se snaží upevnit svou vedoucí pozici. Gerloff je v průběžném pořadí na osmé pozici a na tovární Kawasaki Alexe Lowese ztrácí pouhých šest bodů. Za Gerloffem se drží Axel Bassani (Motocorsa Racing), který je nadále zjevením posledních kol a o víkendu si odbude svou argentinskou premiéru. Na Gerloffa ztrácí 24 bodů, přičemž ani jeden z nich na Circuito San Juan Villicum nebyl. Chaz Davies (Team GoEleven) doufá v návrat do akce a chce být konkurenceschopný, protože se zotavuje ze zranění. Kohta Nozane (GRT Yamaha WorldSBK Team) bude v San Juanu rovněž debutovat.

Tým Kawasaki Puccetti Racing má pro argentinské kolo Motul WorldSBK k dispozici Tita Rabata, který rovněž debutuje v San Juanu, zatímco Isaac Viñales (Orelac Racing VerdNatura) se vrací na trať, kde v sezoně 2019 vybojoval třetí místo v šampionátu WorldSSP. Dalším v pořadí je Christophe Ponsson (Gil Motor Sport - Yamaha), který se na trati objeví poprvé v rámci WorldSBK, zatímco domácí Leandro "Tati" Mercado bude chtít dostat argentinskou vlajku vysoko, protože doufá, že si udrží dobrou formu, se kterou se v Portugalsku vrátil mezi nejlepší osmičku. Loris Cresson (OUTDO TPR Team Pedercini Racing) je po zranění v Portimau z argentinského podniku Motul vyřazen a nahradí ho Marco Solorza, Argentinec, který závodil v různých šampionátech od evropského šampionátu FIM Superstock po španělskou třídu Superbike. Jeho týmovým kolegou bude další argentinský jezdec, ve WorldSBK debutující Luciano Ribodino, sedmadvacetiletý jezdec, který se v roce 2017 stal Mistrem Argentiny v kategorii Superbike a ve stejném roce také Mistrem Brazílie v kategorii Superbike.

5 klíčových statistik před argentinským kolem Motulu WorldSBK
170 Kawasaki má tento víkend šanci získat své 170. vítězství. Své 125. si připsali také v San Juanu, a to hned v historicky prvním závodě na této trati v roce 2018.
25 Rea i Razgatlioglu letos získali 25 pódií: jde o první sezonu v historii, kdy tuto hodnotu zaznamenali dva jezdci. Rekord všech dob je pro tuto sezónu v bezpečí: Jonathan Rea v roce 2019 zaznamenal 34 pódií.
15 V San Juanu má Jonathan Rea šanci překonat historický rekord sezony v počtu nejrychlejších závodních kol. V současné době jich má 14, což je jeho nejlepší hodnota, kterou stanovil v letech 2017 a 2018. V čele této statistiky je Alvaro Bautista, který vytvořil rekord v roce 2019, kdy zajel 15 nejrychlejších kol závodu.
11 Jonathan Rea a Toprak Razgatlioglu mají letos shodně po 11 vítězstvích v sezóně. Po letech 2002 (Edwards 11 / Bayliss 14) a 2019 (Rea 17 / Bautista 16) je to teprve třetí sezóna, kdy dva jezdci vyhráli alespoň 11 závodů.
6 Na stupně vítězů zde vystoupilo šest jezdců: Jonathan Rea (5x); Toprak Razgatlioglu (4x); Marco Melandri a Alvaro Bautista (2x); Xavi Fores a Chaz Davies (1x).

Top 3 průběžného pořadí Motol FIM WorldSBK 2021
1. Toprak Razgatlioglu (TUR, Yamaha) 478 bodů
2. Jonathan Rea (GBR, Kawasaki) 454 bodů
3. Scott Redding (GBR, Ducati) 424 bodů


Časový plán argentinského kola WorldSBK
všechny časy jsou v našem, letním středoevropském čase


Pátek 15. října 2021
15:30 – 16:15 WorldSBK – 1. trénink
16:25 – 17:10 WorldSSP – 1. trénink
20:00 – 20:45 WorldSBK – 2. trénink
21:00 – 21:45 WorldSSP – 2. trénink

Sobota 16. října 2021
15:00 – 15:30 WorldSBK – 3. trénink
16:25 – 16:45 WorldSSP – superpole
17:10 – 17:25 WorldSBK – superpole
18:30 WorldSSP – 1. závod
20:00 WorldSSP – 1. závod

Neděle 17. října 2021
15:00 – 15:15 WorldSBK – warm up
15:25 – 15:40 WorldSSP – warm up
17:00 WorldSBK – Superpole Race
18:30 WorldSSP – 1. závod
20:00 WorldSSP – 1. závod