vr2020_950
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 20. září do 26. září 2021.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Rea ze tří možností, tři vítězství

Foto: Kawasaki
Rea ze tří možností, tři vítězství
27.07.2021
 

Jonathan Rea si v Assenu připsal tři vítězství ze tří startů a opět se dostal do vedení v šampionátu. Jeho kolega z týmu KRT Alex Lowes po sobotní havárii v prvním závodě předvedl v neděli dvě bojovné jízdy.


Po dokonalém sobotním vítězství v nedělním závodě Tissot Superpole Race Jonathan Rea využil všech svých zkušeností, ujal se vedení a poté pokračoval v tempu, kterému se žádný z jeho soupeřů nemohl vyrovnat a získal maximální počet 12 bodů, které se nabízely ve sprintovém závodě na deset kol. Se dvěma vítězstvími v závodě na svém oblíbeném okruhu v holandském Assenu se Rea musel snažit i o své třetí, ale stejně jako všichni jeho kolegové byl rád, že se utekl potenciálu dalšího deště. Silný noční déšť zpozdil ranní zahřívací trénink, protože kolem trati byly zaplavené oblasti, ale po velkém úklidu se všechny zahřívací tréninky a závody uskutečnily. Ve druhém závodě musel Rea přidat na tempu, aby v polovině závodu předjel dlouho vedoucího jezdce a nováčka v seriálu Andreu Locatelliho. Jonathan si vybudoval drobný náskok, a nakonec závod na 21 kol vyhrál o 1,605 sekundy před druhým Scottem Reddingem. Reův nejbližší soupeř v šampionátu Toprak Razgatlioglu se zapletl do incidentu v první zatáčce, při kterém havaroval a nebodoval. Jonathan si nyní v Assenu připsal plných 15 vítězství v závodech, což je o tři více než další nejlepší součet vítězství jednoho jezdce na daném závodním okruhu. Ještě jedno umístění na stupních vítězů a Jonathan Rea dosáhne celkového počtu 200 výsledků v první trojce v kariéře.
Pro Alexe Lowese to byla po pádu v prvním závodě náročná neděle, ale i přes drobné fyzické omezení v závodech tlačil, jak jen to šlo. V Tissot Superpole Race obsadil šesté místo. Následné sedmé místo ve druhém závodě dalo Alexovi dostatek bodů, aby si po pěti odjetých kolech sezony udržel jasné čtvrté místo v celkovém hodnocení šampionátu.

Jonathan Rea
„Bylo hezké, že se mi tady v Assenu podařilo získat tři výhry ze tří. Dosáhli jsme toho poté, co jsme oproti včerejšku změnili volbu zadních pneumatik. Díky nočnímu dešti byla přilnavost trati o něco nižší a teplota byla možná o tři nebo čtyři stupně nižší. Řekli jsme si, že to bude náš čas pro jízdu na SC0. Bylo příjemné vyhrát se včerejší volbou měkkých pneumatik a dnes se standardní závodní volbou. Je to obrovská podpora pro kluky v boxech za to, co dokázali. Tento víkend jsme udělali poměrně velkou změnu v nastavení podvozku a jezdilo se nám lépe. Na mých průjezdech bylo vidět, že jsem mohl motorku poslat tam, kam jsem chtěl. Byla velmi hbitá, ale zároveň stabilní i v rychlých úsecích. Hned ráno jsem se šel podívat, jak je trať zaplavená, vzhledem k tomu, kolik v noci pršelo. Na vnitřní straně páté zatáčky bylo jezero Takže obrovský respekt k všem v Assenu, protože tam měli spoustu techniky, dvě hasičská auta, tři cisterny a myslím, že jsme se dnes ráno zdrželi jen 45 minut. Odvedli neuvěřitelnou práci.“

Alex Lowes
„Nebyl to pro nás snadný den ani víkend. Měl jsem nějaká fyzická omezení, která byla náročná, a tato trať je již i tak dost náročná, se spoustou změn směru. Moje pneumatika ve druhém závodě byla v lepším stavu než pneumatika Michaela Rubena Rinaldiho, ale problémem bylo jeho předjetí. Sice jsem se na něj dotáhl, ale vyjel jsem mimo stopu, což umožnilo Michaelu van der Markovi předjetí. V těch posledních pěti nebo šesti kolech mě to trochu zdrželo. Možná jsem mohl jet o něco rychleji, ale i tak jsem si užíval bitvu po celý druhý závod. Se šestým a sedmým místem jsem byl docela spokojený, protože jsem se dost trápil. Je to škoda, ale mým cílem je odjet, odpočinout si a vrátit se stoprocentně připravený na další závod na nové trati v České republice. Šesté a sedmé místo není místo, kde bych chtěl skončit, ale když to vezmu kolem a kolem, byl to lepší den než v sobotu Bylo to maximum, co jsme mohli tento víkend udělat.“