KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 30. ledna do 5. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Junioři v dragsterech s další třídou

Text: Yvona Kneblová; foto: Petr Štola
Junioři v dragsterech s další třídou
21.03.2008
 

Českým specifikem z dřívějších dob byly pouze třídy National Dragster a Junior Dragster 50, od letošní sezóny do hry vstoupí další třída Teenager Dragster 125, která by měla pomoci překlenout složitý přestup z padesátky na silnou šestistovku.

Třída Junior 50 od 7 let a National 600 od 15 let. Přesednout z  50ccm na 600ccm je propastný výkonový rozdíl, velice nebezpečný a není to  legrace. Začali jsme se proto zajímat o evropské třídy pro mládež, sbírat zkušenosti a podněty pro inovaci juniorské třídy. Výsledkem byl návrh a následné schválení dvou  nových tříd pro mládež – třída Junior Dragster 50 a Teenager Dragster 125. Technické předpisy pro obě třídy byly převzaty podle evropských předpisů. Jsou nastaveny tak, aby se junioři naučili především zvládat start, techniku jízdy, vstřebat atmosféru závodů a pronikli do tajů motocyklové techniky. Jsou to tedy třídy, které by měly vychovat všestranného jezdce – technika. Přechod do vyšších tříd by měl být potom jednodušší a bezpečnější.

 

Zkrácené definice pro tyto třídy jsou:

JUNIOR DRAGSTER 50 je třída určená pro nejmladší jezdce od 7 do 10 let. Časové omezení je   17,9s na ¼ míle (12,9s na 1/8 míle). Třída je určena pro motocykly speciální konstrukce pro závody dragsterů s motorem pocházejícím z  běžné sériové výroby o objemu max. 50 ccm.  Úpravy motoru jsou povoleny při zachování původních dílů. Spojka automatická odstředivá. Výměna výfuku, karburátoru a vzduchového filtru je povolena. Konstrukce motocyklu musí odpovídat Všeobecným technickým předpisům pro dragstery a Technickým předpisům pro tuto třídu. Motocykl musí mít Průkaz sportovního motocyklu.

 

TEENAGER DRAGSTER 125 je třída určená pro jezdce 11 – 16 let. Časové omezení je 14,9s na ¼ míle (8,9s na 1/8 míle). Třída je určena pro motocykly speciální konstrukce pro závody dragsterů se čtyřtaktním motorem 1 – 2 válcovým, pocházející z běžné sériové výroby (kategorie 11kW) o objemu max. 125 ccm. Úpravy motoru jsou povoleny při zachování původních dílů. Výměna výfuku, karburátoru a vzduchového filtru je povolena. Konstrukce motocyklu musí odpovídat Všeobecným technickým předpisům pro dragstery a Technickým předpisům pro tuto třídu. Motocykl musí mít platný Průkaz sportovního motocyklu.

 

Pro letošní sezónu platí zatím výjimka a motocykly, které byly postaveny podle technických předpisů pro dřívější třídu Junior Dragster 50,  mohou letos startovat ve třídě Teenager Dragster 125.

 

Už teď ale víme, že se taťkové - mechanici pustili do staveb nových stopětadvacítek a těšíme se na nové motocykly a jezdce! Samozřejmě „stavební ruch“ je i v ostatních třídách. Z toho, co se mezi týmy proslýchá, lze předpokládat další výrazný technický posun a vylepšení stávajících časových rekordů na sebe nedá určitě dlouho čekat. Objeví se nové stroje a i noví jezdci.

 

Zájemce o tento velice zajímavý sport mezi sebou rádi uvítáme a poskytneme jim veškeré informace v našem dragsterovém středisku – Czech Drag Centrum.