vr2020_950

Závody u nás i v zahraničí v období od 29. června do 5. července 2020.

Rally Dakar 2018: 11. etapa

17.01.2018

Letos poprvé se z etapového vítězství raduje Toby Price, ovšem Češi smutní po odstoupení dalších dvou motorkářů.

středa 17. ledna – 11. etapa: Belén – Fiambalá
Rychlostní zkouška: 280 km / celkem 485 km

Poušť Fiambalá, tradiční a obávaná destinace jihoamerického Dakaru. To je místo, kde se dnes koná 11. etapa. Terén tedy bude převážně písečný, ovšem dojde i na prašné cesty a bujnou vegetaci. Start do etapy bude po blocích o 25 motorkářích a navíc se jedná o druhou maratónskou etapu letošního ročníku, tedy v cíli bude na startující čekat bivak bez možnosti asistence týmového personálu.

---------------------------------------------------------

Výsledky českých jezdců v a po 10. etapě
Včera naši jezdci dojížděli do cíle etapy až dlouho do noci našeho času. Jejich výsledky v etapě a celkovém pořadí po 10. etapě, vám nyní přinášíme.

Rally Dakar 2018 – 10. etapa (motocykly)
22. Milan Engel (CZE, KTM 450 Rally Replica) +55:50 / penalizace 00:02:00 /
45. David Pabiška (CZE, KTM 450 Rally Replica) +1:57:46
47. Petr Vlček (CZE, Husqvarna 450 FR Rally) +2:00:34
65. Jan Brabec (CZE, Yamaha WR 450F) +2:55:56 / penalizace 01:00:00 /
78. Jan Veselý (CZE, KTM 450 Rally Replica) +4:30:43
80. Gabriela Novotná (CZE, Husqvarna 450 FR Rally) +4:54:59

Rally Dakar 2018 – průběžné pořadí (motocykly)
24. Milan Engel (CZE, KTM 450 Rally Replica) +4:50:42 / penalizace 00:03:00 /
42. Jan Brabec (CZE, Yamaha WR 450F) +9:34:17 / penalizace 03:00:00 /
47. David Pabiška (CZE, KTM 450 Rally Replica) +10:39:23
51. Petr Vlček (CZE, Husqvarna 450 FR Rally) +12:45:23
72. Jan Veselý (CZE, KTM 450 Rally Replica) +22:36:57
74. Gabriela Novotná (CZE, Husqvarna 450 FR Rally) +25:13:28
DNF Rudolf Lhotský (CZE, KTM 450 Rally Replica)
DNF Ondřej Klymčiw (CZE, Husqvarna 450 FR Rally)

Rally Dakar 2018 – 10. etapa (čtyřkolky)
11. Zdeněk Tůma (CZE, Yamaha Raptor 750) +51:28
12. Josef Macháček (CZE, Yamaha QDY 700 L) +54:26
25. Olga Roučková (CZE, Yamaha QDY 700 L) +3:06:31

Rally Dakar 2018 – průběžné pořadí (čtyřkolky)
11. Zdeněk Tůma (CZE, Yamaha Raptor 750) +8:53:10
12. Josef Macháček (CZE, Yamaha QDY 700 L) +9:14:13 / penalizace 02:13:00 /
26. Olga Roučková (CZE, Yamaha QDY 700 L) +41:14:37 / penalizace 14:00:00 /
DNF Tomáš Kubiena (CZE, Ibos Hawk 690)

Smutná zpráva z Dakaru – Engel a Novotná končí
Bohužel do České republiky dorazila smutná zpráva, Milan Engel a Gabriela Novotná, končí v letošní Rally Dakar.
Zpráva z týmu Moto Racing Group: Gabča si včera zlomila klíční kost 90 km před cílem. Celou etapu i přes nepřízeň osudu úspěšně dojela. Momentálně řešíme transfer do ČR, kde ji budou operovat. Více informací momentálně nemáme, kvůli špatnému signálu. Budeme Vás informovat. Držte palce.
Ze závodu dle informací pořadatelů odstoupil také Milan Engel. Tedy po 10. etapě náš nejlepší motorkář. Prozatím nejsou známé podrobnosti, proč český jezdec nenastoupil ke startu dnešní etapy. Tým zatím mlčí. Důvodem odstoupení by mělo být blíže nespecifikované zranění zad.

Barreda se ztratil a později rally vzdal
Joan Barreda Bort, druhý jezdec celkové klasifikace, dnes prožil několik problémů a nakonec z rally odstoupil. Nejprve se jeho stroj zastavil na 50. kilometru, kde ztratil 6 minut. Další ztráta přišla o 50 kilometrů dále, ale ani to nebyl konec problémů. Španělský jezdec se na trase dnešní rychlostní zkoušky ztratil a dostal se až do města Medanitos, kde dlouho bloudil v centru. Poslední čtyři dny jel s bolestivým poraněním kolena a dnes kvůli totálnímu vyčerpání svou účast v boji o celkové vítězství předčasně ukončil odstoupením z rally.

Bohužel mezi odstoupivšími je i Slovák Svitko
Zpráva Slovnaft Rally Teamu: V utorok 16. januára 2017 v závere 10. etapy zo Salty do Belénu doplatil Štefan Svitko na extrémne nebezpečný terén a mal ťažký pád. Poranil si rameno a rozbil motorku. Napriek ťažkému zraneniu Štefan dojazdil do cieľa 10. etapy v prvej dvadsiatke jazdcov a bol odhodlaný nastúpiť na štart ďalšej etapy. Bolesti ramena však nepoľavili. Tím lekárov rozhodol, že zranenie Štefana Svitka je závažné a v súťaži pokračovať nemôže.

Toby Price letos poprvé
První letošní etapové vítězství si připsal Australan Toby Price. Vítěz Rally Dakar z roku 2016 na druhou pozici odsunul domácího Kevina Benavidese. Ten dnes o 10 minut porazil vedoucího jezdce rally, Rakušana Matthiase Walknera, na kterého tři etapy před cílem ztrácí 32 minut. Třetí místo dnes vybojoval Francouz Antoine Meo.

Z našich nejlepší ten nejzkušenější
Po odstoupení Engela a Novotného, přijel dnes do cíle etapy, jako nejlepší z našich jezdců, David Pabiška, který byl klasifikován na 37. místě. Po něm přijel na 48. místě nováček Jan Brabec. Petr Vlček byl klasifikován na 57. místě a Jan Veselý na místě 72.

Čtyřkolky vyhrál letos potřetí nováček Cavigliasso
Podruhé v řadě a potřetí celkově, vyhrál etapu nováček rally, Argentinec Nicolas Cavigliasso, který tak domácím fanouškům naznačil, že v něm mají záruku úspěšné budoucnosti a nástupce několikanásobných vítězů Dakaru, bratrů Marcose a Alejandra Paronelliových. Na druhé pozici dnes přijel vedoucí muž kategorie čtyřkolek, Chilan Ignacio Casale, zatímco třetí byl Kazach Dmitriy Shilov.
Josef Macháček do cíle etapy dojel na 15. pozici a v celkové klasifikaci si pohoršil. Zdeněk Tůma, ani Olga Roučková, v cíli zatím nejsou a zatímco Roučková je v tuto chvíli teprve v neutralizační zóně, tak Tůma jede s více jak čtyřhodinovou ztrátou mezi 5. a 6. kontrolním bodem a do cíle mu tak chybí bezmála polovině etapy.

Rally Dakar 2018 – 11. etapa (motocykly)
70. Jan Veselý (CZE, KTM 450 Rally Replica) +3:41:36

1. Matthias Walkner (AUT, KTM 450 Rally Factory Replica) 36:33:37 / penalizace 00:01:00 /
2. Kevin Benavides (ARG, Honda CRF 450 Rally) +32:00
3. Toby Price (AUS, KTM 450 Rally Factory Replica) +39:17
4. Gerard Farres Guell (SPA, KTM 450 Rally Replica) +49:17
5. Antoine Meo (FRA, KTM 450 Rally Factory Replica) +59:05 / penalizace 00:01:00 /