vr2020_950
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 18. ledna do 24. ledna 2021.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Offroaďáky prověřily tuny bláta

Text: Offroadmaraton.cz, foto: Jiří Jonáš
Offroaďáky prověřily tuny bláta
27.09.2017
 

Šestý díl OffRoad Maratonu se odjel uplynulou sobotu v pískovně mezi Drnovicemi a Voděrady. Loni se odehrál v oblacích prachu. Letos si ho do sytosti užili milovníci bláta. Jezdce navíc důkladně prověřily výjezdy, sjezdy a terasy, které místní terén nabízí. Náročné podmínky zamíchaly pořadím v závodu a z předních příček odsunuly některé favority. Motorky dovedl do cíle Petr Trávníček, čtyřkolky Ondřej Fišar.

 
Drnovice jsou pro závodníky vždy velkým otazníkem. Loni se na dně pískovny zvedl oblak prachu, přes který si „člověk neviděl ani na špičku nosu“. Letos nastal opak. V týdnu před samotnými závody pršelo a jezdci, kteří milují jízdu v blátě, se radovali. Váhali ti, kterým vyhovuje spíše suchá stopa. Jenže offroad je o různorodém terénu a na měnících se površích se ukáže připravenost závodníka i stroje.
 
Depo se v sobotu ráno probudilo do mlhy. Ještě s lehkým bílým oparem se na start v 7:30 vydali motorkáři. Stovka strojů vyrazila do tříhodinovky na 3,3 kilometrů dlouhou trať. Start se oproti minulým ročníkům přesunul na louku nad pískovnou do bezprostředního sousedství depa. Diváci tak měli ke svým favoritům blíže. A naplno fandili již v prvním táhlém výjezdu od startu, který dal mnohým jezdcům zabrat.
 
Pořádnou kupu smůly si už v prvním kole vybral Lubomír Vojkůvka z Vype racing teamu. Lídr letošní sezony nešťastně spadl, zranil se a závod předčasně ukončil. Této příležitosti naplno využil jeho hlavní rival Petr Trávníček (Moto-Trávníček-Kovoděl Janča), který se dostal do čela a vedení už nepustil. V cíli ale přiznal, že mu Luboše bylo líto, protože se na vzájemné soupeření těšil.
Hned za Trávníčkem se tratí proháněl Jaroslav Chládek (AV Motors enduro team), který navzdory malému zaváhání udržel absolutní dvojku až do cíle. Trávníček zvládl 35 kol, Chládek o kolo méně. Trojici celkově nejlepších uzavřel Tomáš Coubal (JM Motors) se 33 koly. Všichni jezdci jsou z kategorie mistrovských E2. Nejrychlejší pohárový stroj dovedl do cíle Filip Boháč z TJ Sokol Krásné pole na sedmém místě. Na maratonu nechyběl David Pabiška z Barth Racing, který na české půdě pokračuje v dakarské přípravě. Do tříhodinovky nastoupil s chutí a vzpomínkou na tréninky při svých závodních začátcích, které často probíhaly v pořádném blátě. Klání ale nedokončil kvůli poruše své motorky. Závod starších juniorů byl hlavně ve znamení souboje mezi Alešem Klimešem (ENC Racing) a Kimi Skřivanem z týmu Kdyně. Oba během hodiny zvládli 10 kol. Ale úspěšnější Aleš získal 3minutový náskok.
 
Čtyřkolkáři ladili své stroje a formu na 11 hodinu. Poté 80 strojů vyrazilo na trať „upravenou“ motorkami. Jezdcům během tří hodin dával zabrat hlavně kopec se sjezdem, ve kterém zůstaly vyjeté hluboké tvrdé stopy daleko od sebe. Rozhodily i jízdu vedoucího jezdce sezony Martina Miřejovského z Teamu Max 2. Ten sice sjezd ustál, ale někteří jezdci za ním ne. V kotrmelcích skončil například Juraj Varga (Varga motorsporst), který do závodu nastupoval se ztrátou pouhého bodu na Miřejovského. A i když se mu toto místo nestalo osudným, klání pro něj předčasně skončilo po 16 kolech kvůli spálené spojce. Jeho hlavnímu soupeři se ale také nedařilo podle představ. Ve třetině závodu skončil s nepojízdným strojem v depu. Zhruba hodinové zdržení si vyžádal zkrat kabelu. Miřejovský se ale ještě stihl vrátit na trať a získat páté místo v kategorii. Na čelo drnovické tabulky se vyšvihl Ondřej Fišar z Quadu Nová Paka. Závod si vyloženě užíval. Bláto má rád a protože se mu vyhnuly problémy, převzal nejcennější trofej za 36 kol. Výborně zajel také týmový kolega Davida Pabišky Zdeněk Tůma. Skončil na druhém místě absolutně se ztrátou jednoho kola. Zdeněk se připravuje na svoji druhou dakarskou rallye. Přiznal, že čtyřkolku, na které v Americe pojede, rozebral snad do posledního šroubku. A teď ji pečlivě dává dohromady, aby byla stoprocentně připravená na další pořádnou nálož kilometrů.
 
Závodnický triumf slavil také Martin Kuchař z Enduro teamu Velká. Vítěz mistrovských veteránů vyjel absolutní bronz. Klání ho bavilo a úspěch přičítal mimo jiné velké dávce štěstí. Hned za ním skončil nejlepší mistrovský stroj 4x4 s Michalem Vágnerem z týmu Čtyřkolky Tišnov. A pátou příčku opanoval týmový parťák Vágnera Adam Bezděk, který v Drnovicích opět zazářil jako junior i mezi staršími soupeři v pohárové třídě quadů nad 500 ccm. Také on byl na konci tříhodinovky skrápěný deštěm, který se motorkářům vyhnul.
 
Ještě silnější průtrž mračen přišla na starty dětí a mladších juniorů. Jejich trať byla tradičně součástí hlavního závodního okruhu. Ale původní plánovaná trasa se musela kvůli velké náročnosti upravit. Velké uznání si v té chvíli zasloužili nejen samotní závodníci, ale také jejich doprovod, který jim v rámci možností obětavě pomáhal při zaseknutí. Všichni byli od hlavy po paty od bláta. Mezi dětmi na čtyřkolkách byl nejrychlejší Maxmilián Ušela, mladší juniory dovedla do cíle Anna Valinová z Dragos Racing. Obě kategorie na motorce ovládl Jonáš Maur z Hec Klubu Enduro.