KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 15. srpna do 21. srpna 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Andalucía Rally 2020

Tisková zpráva Libora Podmola
Andalucía Rally 2020
11.10.2020
 

Podmol bral ve Španělsku třetí místo mezi nováčky. Nezastavil ho ani ostnatý drát.


Český motocyklový závodník Libor Podmol se na Andalucía Rallye umístil na třetím místě mezi nováčky. Stejné umístění bral v závěrečné sobotní etapě. Tím se oficiálně kvalifikoval na Dakarskou rallye. „Byla to pro mě první ostrá rallye na velké motorce a musím říci, že je to drsnější než jsem čekal. Vím, na čem mám pracovat na Dakar,“ prohlásil slavný freestyle motokrosař z týmu Orion – Moto Racing Group, který se ve Španělsku seznámil například s Násirem al-Attíjou.

Na prašných a písčitých cestách u španělské Sevilly nebo Jerezu se Podmol poměřil se světovou špičkou dálkových soutěží a pořádně si vyzkoušel jízdu a navigaci na jeho dakarské motorce značky Husqvarna. Se vším se popasoval dobře. „Jsme s výsledkem spokojení. Libor měl několik krizových situacích, ze kterých se pokaždé dostal. Soutěž byla v mnoho věcech podobná Dakaru, se vším si poradil dobře a je to motivace do další části přípravy,“ tvrdil Ervín Krajčovič z týmu Orion – Moto Racing Group.

Podmol ztratil v cíli na vítězného Davida Knighta 17 minut, druhé místo bral Španěl Tosha Schareina. Přitom po sobotní etapě mohlo být všechno jinak, český závodník totiž skončil s motorkou v ostnatém drátu. „Na dvacátém kilometru jsem kvůli menší skále vyletěl metr a půl do vzduchu a mířil motorkou od ostnatého drátu. Myslel jsem, že se od něj odrazím a pojedu dál, ale ten plot mě chytil a strhl mi dres a chránič, zahákl se za řídítko. Zároveň mě to katapultovalo z motorky,“ popisoval Podmol nepříjemnou situaci.

V polovině etapy navíc zjistil, že neprojel dvěma wainpointy a dostal čtyřminutovou penalizaci. „To byla ztráta, kterou jsem musel dohnat, pokud jsem chtěl pomýšlet na stupně vítězů v této kategorii. To se nakonec povedlo,“ prohlásil Podmol, kterého potěšilo také srovnání s továrními jezdci. „V sobotu mi i se dvěma pády chybělo jen pět až šest minut na úplnou špičku, což si myslím, že je super pro nováčka. Jsem rád, že jsem ukázal rychlost.“

Zároveň se Podmol ve Španělsku seznámil také s dalšími elitními závodníky, například s vítězem Dakaru Násirem al-Attíjou. „Přišel za mnou sám, chtěl se seznámit. Dokonce mě pozval k sobě domů do Kataru. Prý mám přiletět, vzít si jenom helmu a postará se o mě,“ usmál se Podmol, který si dá týden pauzu a pak se bude společně s týmem Orion – Moto Racing Group finálně připravovat na Dakarskou rallye, která proběhne v lednu.

Andalucía Rally 2020
1 Benavides Kevin (ARG, Monster Energy Honda Team 10:30'51
2 Van Beveren Adrien (FRA, Yamalube Yamaha Official Rally Team) +7'42
3 Santolino Lorenzo (SPA, Sherco TVS Rally Factory) +7'54
4 Price Toby (AUS, Red Bull KTM Rally Factory Team) +12'22
5 Barreda Joan (SPA, Monster Energy Honda Team) +20'39
6 Walkner Matthias (AUT, Red Bull KTM Rally Factory Team) +23'29
7 Mccanney Jamie (GBR, Yamalube Yamaha Official Rally Team) +24'13
8 Caimi Franco (ARG, Yamalube Yamaha Official Rally Team) +24'45
9 de Soultrait Xavier (FRA, HT Husqvarna Rally Team) +24'54
10 Tomiczek Adam (POL, Orlen Team KTM) +26'00