MMB Shop
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 10. května do 16. května 2021.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

MS Freestyle 2019 – Berlín

Tisková zpráva Libora Podmola, foto: Oliver Franke / IFMXF.com
MS Freestyle 2019 – Berlín
25.02.2019
 

Podmol rozjel mistrovství světa třetími místy. Trénink na surfu se vyplatil, říká freestyle motokrosař.


Pátečním závodem v Berlíně odstartovala sezona mistrovství světa ve freestyle motokrosu. Libor Podmol vybojoval v úvodu třetí místo. Z vítězství se radoval Němec Luc Ackermann, na druhém místě skončil Španěl Maikel Melero. Další čeští závodníci Petr Pilát a Filip Podmol nepostoupili z kvalifikace. „Za bednu jsem velmi šťastný, popravdě jsem tento výsledek nečekal. V dopoledním tréninku jsem si lehce narazil rameno a málem zničil tetování mojí dcery na ruce. To mě trochu rozhodilo,“ dodal s úsměvem Podmol, který v minulém ročníku šampionátu skončil na celkovém třetím místě. Druhý závod v Berlíně se uskuteční dnes večer.

Český freestyle motokrosař si před sezonou pořádně odpočinul. Skoro tři měsíce byl s rodinou na Srí Lance, kde surfoval, dělal jógu a pročistil si hlavu. „Hodně mi to pomohlo. Navíc surfování po vlnách byla v rámci tréninku velmi efektivní metoda – naučil jsem se více koordinovat své tělo v pohybu. Věřím, že to bude přínosné při tricích na motorce,“ dodal Libor Podmol, který naposledy závodil na listopadovém závodě v Číně. Ještě předtím společně s bratrem Filipem vyprodali pražskou O2 arénu v rámci akce FMX Gladiator Games, kde oba předvedli poprvé v České republice dvojité salto.

Většinu triků tak Libor Podmol v ostrém tempu a na tvrdém dopadu několik měsíců nepředváděl. Jen tři týdny před šampionátem vrazil trénovat do Španělska. „Naštěstí v kvalifikaci se mi jelo skvěle, byl jsem soustředěný, správně dýchal a jel přesně. Jízdu jsem si užíval,“ popisoval Podmol, který ve finále ukázal divákům bodyvarialový trik California roll. „Na ten jsem si dával největší pozor, je to nejtěžší trik pro mě. Při tréninku jsem ho raději ani nedával nebo nesebral odvahu ho předvést ani do molitanu. Jsem velice rád, že to při závodě vyšlo.“

Soupeři, zejména Němec Luc Ackerman, při závodech dává také dvojité salto. O tom, zda plánuje Podmol zařadit do svého programu jízdy tento nejtěžší trik, nemá ještě zcela jasno. „Uvidím, jestli ho někdy použiji. Strategii mám však trochu jinou,“ prozradil Podmol, který při tréninku ve Španělsku před sezonou zkoušel Flair. „Spíše se budu chtít zaměřit na čistotu jízdy. Mám ale pár nápadů. Nové triky vyzkouším, až budu mít možnost potrénovat doma do molitanu.“ Českého závodníka čekají v letošní sezoně také X-Games v americkém Minneapolis, které se uskuteční v červenci. V minulém roce vybojoval druhé místo.Nová sezona mistrovství světa ve freestyle motokrosu odstartovala úvodními dvěma závody v Berlíně. Libor Podmol v pátek a v sobotu v Mercedes aréně obsadil pokaždé třetí místo. Ze dvou vítězství se radoval Němec Luc Ackermann, který předváděl dvojitá salta. Druhé příčky si pohlídal Španěl Maikel Melero. „Šampionát se mi podařilo rozjet skvěle. Bylo důležité, že jsem pokaždé předvedl čisté jízdy a nedopustil žádnou chybu. Vím, že musím přidat další nové triky, abych v závodech vítězil,“ prohlásil Libor Podmol, který v loňském roce skončil celkově na třetí pozici. Další čeští závodníci Petr Pilát a Filip Podmol nepostoupili pokaždé z kvalifikace.

V úvodních závodech mistrovství světa zařadil Podmol do svého repertoáru bodyvarialový trik California roll nebo například Surfer flip, jehož je autorem. Před rozjezdem na rampu při něm stojí na sedačce a ve vzduchu se do salta přetočí zpátky. „V Německu jsem svůj Surfer flip dával asi nejlépe v mé kariéře, byl pořádně protažený. Asi pomohlo, že jsem přes dva měsíce při dovolené na Srí Lance surfoval na vlnách a zaměřoval se na správnou koordinaci těla,“ prohlásil Podmol, nejlepší český freestyle motokrosař.

V Berlíně exceloval domácí závodník Luc Ackerman, který předvádí dvojité salto. Podmol ho však do svého programu v současné době neplánuje zařadit. „Budu pilovat jiné triky, asi Flair nebo další otočky nad letící motorkou ve vzduchu. Určitě mám v plánu předvést rozhodčím salto vpřed. To bych rád dal už během dalšího závodu,“ tvrdil Podmol, kterého v následujících týdnech čeká exhibiční šňůra v Rakousku. Pokračování mistrovství světa se uskuteční 26. dubna v Mnichově.

MS MX Freestyle – Night of The Jumps – Berlín (GER)

Finále – pátek

1. Luc Ackermann (GER, Husqvarna) 398 bodů
2. Maikel Melero (SPA, KTM) 384
3. Libor Podmol (CZE, Husqvarna) 338
4. Pat Bowden (AUS, Yamaha) 317
5. Rob Adelberg (AUS, Yamaha) 231
6. Leonardo Fini (ITA, KTM) 100
----------------------------------
Nepostoupili z kvalifikace
7. Kai Hasse (GER, Suzuki)
8. Javier Villegas (CHL, Suzuki)
9. Filip Podmol (CZE, Yamaha)
10. Petr Pilát (CZE, KTM)
11. Brice Izzo (FRA, Husqvarna)

Kvalifikační kolo – pátek
1. Luc Ackermann (GER, Husqvarna) 351 bodů
2. Maikel Melero (SPA, KTM) 337
3. Libor Podmol (CZE, Husqvarna) 295
4. Pat Bowden (AUS, Yamaha) 288
5. Leonardo Fini (ITA, KTM) 275
6. Rob Adelberg (AUS, Yamaha) 271
7. Kai Hasse (GER, Suzuki) 249
8. Javier Villegas (CHL, Suzuki) 225
9. Filip Podmol (CZE, Yamaha) 221
10. Petr Pilát (CZE, KTM) 212
11. Brice Izzo (FRA, Husqvarna) 207

Finále – sobota
1. Luc Ackermann (GER, Husqvarna) 399 bodů
2. Maikel Melero (SPA, KTM) 385
3. Libor Podmol (CZE, Husqvarna) 339
4. Pat Bowden (AUS, Yamaha) 332
5. Rob Adelberg (AUS, Yamaha) 324
6. Leonardo Fini (ITA, KTM) 19
----------------------------------
Nepostoupili z kvalifikace
7. Javier Villegas (CHL, Suzuki)
8. Kai Hasse (GER, Suzuki)
9. Petr Pilát (CZE, KTM)
10. Brice Izzo (FRA, Husqvarna)
11. Filip Podmol (CZE, Yamaha)

Kvalifikační kolo – sobota
1. Luc Ackermann (GER, Husqvarna) 350 bodů
2. Maikel Melero (SPA, KTM) 337
3. Pat Bowden (AUS, Yamaha) 301
4. Libor Podmol (CZE, Husqvarna) 300
5. Leonardo Fini (ITA, KTM) 287
6. Rob Adelberg (AUS, Yamaha) 287
7. Javier Villegas (CHL, Suzuki) 273
8. Kai Hasse (GER, Suzuki) 272
9. Petr Pilát (CZE, KTM) 267
10. Brice Izzo (FRA, Husqvarna) 221
11. Filip Podmol (CZE, Yamaha)

MS MX Freestyle 2019 – průběžné pořadí
1. Luc Ackermann (GER, Husqvarna) 40 bodů
2. Maikel Melero (SPA, KTM) 36
3. Libor Podmol (CZE, Husqvarna) 32
4. Pat Bowden (AUS, Yamaha) 28
5. Rob Adelberg (AUS, Yamaha) 24
6. Leonardo Fini (ITA, KTM) 20
7. Kai Hasse (GER, Suzuki) 17
8. Javier Villegas (CHL, Suzuki) 17
9. Petr Pilát (CZE, KTM) 13
10. Filip Podmol (CZE, Yamaha) 12