vr2020_950
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 23. května do 29. květen 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Kůta MM ČR 2021 – Opatov

Text: Pavel Horák, foto: Radek Lavička
Kůta MM ČR 2021 – Opatov
13.09.2021
 

Mezinárodní Mistrovství ČR v motokrosu pokračovalo závodem v Opatově.


85 ccm
Od startovního roštu nejrychleji odpálil Marek Novák (JB MX Team). Za něj se zařadil Martin Závrský (NEW2 Project) a Martin Červenka (Orion Racing Team). Dominik Kučeřík (Orion Racing Team) neměl povedený start a musel stahovat z poslední pozice. Už při druhém průjezdu byl na šestém místě, dokázal se dostat na páté a po pádu odstoupil ze závodu. Před Závrského se dokázal dostat Červenka a oba ujížděli zbytku startovního pole. Toto pořadí jim vydrželo až do konce a Červenka bral z první jízdy plný počet bodů. Náročná trať v Opatově skvěle sedla Davidovi Widerwillovi (Cermen Racing Team), který potvrdil svou rychlost z kvalifikace a držel se na třetím místě, na kterém byl klasifikován i po projetí cíle. Novák, který bral holeshot, projel cílem jako čtvrtý. Pátý skončil Přemysl Zimek (Auctor MX Team).
Vítězem druhé rozjížďky se stal Martin Závrský (NEW2 Project). Druhá jízda skvěle sedla Přemyslovi Zimkovi (Auctor MX Team), ten si se ztrátou devíti sekund na prvního dojel pro body za druhé místo. Třetím nejrychlejším pilotem byl David Widerwill (Cermen Racing Team). David předvedl výborný výkon a v Opatově zajel svůj nejlepší letošní výsledek. Martin Červenka (Orion Racing Team) se tentokrát spokojil s pozicí čtvrtou. Do pětky nejlepších promluvil ještě Marek Novák (JB MX Team), jemuž se povedl start i v jízdě druhé.
Celkově zvítězil Martin Závrský před Martinem Červenkou a Davidem Widerwillem.

Veterán
Již tradiční výsledky přinesla první veteránská jízda. Téměř jasným vítězem první opatovské rozjížďky se stal zkušený Petr Bartoš (Orion Racing Team), druhý skončil Martin Žerava (KRTZ motorsport) a třetí Zdeněk Blábolil (Yamaha Čepelák Racing Team). Po návratu Žeravi se musel spokojit s odsunem na místo třetí. Těsně za stupni vítězů skončil Vladislav Mužík (Motosport Chýnov v AČR). Páté místo bral Marek Palička a mezi šestici nejlepších se dokázal probojovat také Tomáš Linek (SMX Racing Team Rudník). Sedmé místo bral Stanislav Horský (SMS Jižní Čechy) a osmé místo Martin Brádka (4 Cross Racing Team), který bude chtít ve druhé jízdě vylepšit svůj výkon.
Jako z kopírky byla druhá jízda veteránů, kdy znovu zvítězil Petr Bartoš (Orion Racing Team). Znovu druhý skončil Martin Žerava (KRTZ motosport) a třetí Zdeněk Blábolil (Yamaha Čepelák Racing Team). Se čtvrtým místem se musel znovu smířit Vladislav Mužík (Motosport Chýnov v AČR). Páté místo si ve druhé jízdě vyjel Eduard Těšínský, za kterým skončil Marek Palička a Stanislav Horský.
Celkově pořadí bylo stejné jako v obou rozjížďkách. Ve veteránech nad 50 let celkově zvítězil Petr Dokoupil (KRTZ motorsport) před Romanem Skalkou (Cajdašrot) a Josefem Nesejtem (MX Martin Group).

MX2
Po startu bral překvapivě holeshot Viktor Sklenář (SMS Jižní Čechy), za kterým byl Patrik Příhoda (Buksa/Ados KTM Team), Marek Sukup (HT Group Racing Team) a Petr Játi. Sukup se během druhého kola dostal do vedení. Dopředu se však propracoval také italský závodník Emanuele Alberio (Stránský Sport Team), který si držel třetí pozici, po zaváhání ho však předjeli čeští a slovenští piloti. Na čelo se dostal jezdec téměř domácího týmu Petr Rathouský (Orion Racing Team), ten si na čele začal utvářet neuvěřitelný náskok. Do cíle zbývalo asi 14 minut, když se o třetí místo pral Tomáš Kohút (Osička MX Team) s Janem Wagenknechtem (HT Group Racing Team). Úspěšnější byl druhý jmenovaný, který ihned začal stahovat zkušeného Marka Sukupa na druhém místě. Povedlo se mu to a začal stahovat vedoucího Rathouského. Fanoušci podél trati doslova hltali výkony pilotů této třídy, které byly neskutečné. Bojovalo se kolo na kolo až k cílové vlajce, kde byl nakonec nejrychlejší Jan Wagenknecht před Petrem Rathouským a Tomášem Kohútem.
Druhá jízda třídy MX2 znovu přinesla diváků parádní podívanou. Znovu se podařilo skvěle odstartovat Viktorovi Sklenářovi (SMS Jižní Čechy), za kterým byl Slovák Jozef Posluch (SMF), Marek Sukup (HT Group Racing Team) a David Vondrák (Dr.K Racing Team). Jan Wagenknecht (HT Group Racing Team) měl po startu pád a stahoval ze zadních pozic. Pavol Repčák (SMF) opět dokazoval, že na přední příčky MMČR patří, když držel druhé místo za svým krajanem Šimonem Joštem (Osička MX Team). O třetí místo si to rozdával Petr Rathouský (Orion Racing Team) s Tomášem Kohútem (Osička MX Team). Rathouský jako jediný ze startovního pole skákal celou lavici u startu a dokázal se na Kohúta dotáhnout, tím si vylepšil svou pozici a usadil se na třetím místě. Dvě kola před cílem vycítil Kohút šanci vrátit se před Rathouského.
Zlatý pohár si z Opatova odváží Petr Rathouský, stříbrný Šimon Jošt a bronzový Jan Wagenknecht.

MX1
Holeshot bral španělský závodník José Butron (JD Gunnex KTM Racing Team), který do Opatova přivezl červenou tabulku. Jako trénink před MXoN bere závod venezuelský pilot Raimundo Trasolini, který byl po startu druhý. Úvod se skvěle vydařil Rudolfovi Weschtovi (Hulho Motocross Team), ten se dlouhou dobu držel na druhé pozici, než se před něj dostal Dušan Drdaj (PP Racing). František Smola (4 Cross Racing) měl také podařený úvod, útočil na trojku, ale po zaváhání v jedné z kolejí a následném pádu odstoupil. Dušan Drdaj předváděl neskutečný výkon a osm minut před koncem rozjížďky předjel vedoucího Butrona. Vedoucí dvojice se začala rychlým tempem vzdalovat startovnímu poli a o třetí místo se poprali Martin Krč (Osička MX Team) s Rudolfem Weschtou. Neskutečný výkon i v nejsilnější třídě předváděl Petr Bartoš (Osička MX Team), který držel pátou pozici. Chybělo málo, aby se dostal i na čtvrtou pozici. V cíli skončil první Drdaj, druhý Butron a třetí Krč.
František Smola (4 Cross Racing) měl starty vždy povedené. Potvrdil to ve druhé jízdě, kdy za sebou nechal Petra Bartoše (Orion Racing Team), který za sebou měl už tři závodní rozjížďky. Dvojici zkušených matadorů jistil polský závodník Tomek Wysocki (JD Gunnex KTM Racing Team). Zmíněná trojice držela tempo dvě kola, než na ně začali tlačit silnější jezdci. Na první místo se probojoval José Butron (JD Gunnex KTM Racing Team). O druhé místo se strhl boj mezi Martinem Krčem (Osička MX Team) a Dušanem Drdajem (PP Racing). Asi polovinu závodu odjel Krč na druhém místě, poté se Dušanovi povedlo dostat na druhé místo. Pořadí vydrželo až do konce. Čtvrté místo udržel Tomek Wysocki (JD Gunnex KTM Racing Team).
Vítězem závodu se stal José Butron, druhý skončil Dušan Drdaj a třetí Martin Krč.