vr2020_950
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 16. května do 22. květen 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Kůta MM ČR 2021 – Přerov

Text: Pavel Horák, foto: Radek Lavička
Kůta MM ČR 2021 – Přerov
04.10.2021
 

Motokrosový mistrák se po dlouhé přestávce vrátil na trať v Přerově.


85 ccm
Jednadvacet závodníků vyrazilo bojovat na trať v Přerově, kam se motokrosový mistrák vrátil po dlouhé přestávce. Holeshot bral Dominik Kučeřík (Orion Racing Team), za kterého proklouzl na druhé místo Martin Závrský (NEW2 Project), na třetí David Widerwill (Cermen Racing Team) a čtvrtý byl Jakub Jakl (Starling Cross Team). Při průjezdu prvním kolem se pozice ve vedení neměnily. Na čtvrtého Jakla však začal tlačit Přemysl Zimek (Auctor MX Team). Pořadí na prvních třech místech vydrželo až do projetí pod cílovou vlajkou. Před Zimka se na pětku dostal Martin Červenka (Orion Racing Team). O sedmé místo nastal boj mezi Jakubem Zahradníkem (WMZ Racing Team) a Tadeášem Klamtem (SV34 Racing Team). Úspěšnější byl tentokrát první jmenovaný.
Perfektně do druhé jízdy odstartoval Jakub Jakl (Starling Cross Team), za kterého se zapojil Dominik Kučeřík (Orion Racing Team) a Přemysl Zimek (Auctor MX Team). Zimek se už během pátého kola dostal do vedení a svou pozici si udržel až do konce rozjížďky. Za vedoucím Zimkem bojoval Kučeřík se Závrským. Na zdejší trati se dařilo také čtvrtému Davidovi Widerwillovi (Cermen Racing Team) a výše zmíněnému Jakubu Jaklovi, který skončil na pátém místě. Téměř kolo na kolo bojoval Martin Červenka (Orion Racing Team) s Jakubem Zahradníkem (WMZ Racing Team). O mistrech této juniorské kategorie se rozhodne na posledním juniorském závodě juniorského šampionátu v v Hradišti u Klatov.

Veterán
Nejlepší start mezi veterány ukázal Martin Žerava (KRTZ motorsport), za kterého se zapojil Petr Bartoš (Orion Racing Team) a Zdeněk Blábolil (Yamaha Čepelák Racing Team). Během úvodních kol se pořadí ustálilo na letošní tradiční – Bartoš, Žerava, Blábolil. Téměř stejné časy zajížděl čtvrtý Vladislav Mužík (Motosport Chýnov v AČR) s pátým Martinem Brádkou (4 Cross Racing). S menší ztrátou na nejlepší pětici závodníků bojoval Eduard Těšínský a Marek Palička. Výše zmíněné pořadí se nezměnilo a Petr Bartoš tak mohl po projetí cíle slavit zisk druhého mistrovského titulu ve třídě veterán.
Mezi veterány nad 50 let zvítězil Petr Dokoupil před Romanem Skalkou a Josefem Nesejtem.
Holeshot bral po znovu povedeném startu Martin Žerava (KRTZ motorsport). Už jistý mistr této třídy Petr Bartoš (Orion Racing Team) odstartoval na druhém místě. Znovu třetí byl v první zatáčce Zdeněk Blábolil (Yamaha Čepelák Racing Team) a těsně za ním Vladislav Mužík (Motosport Chýnov v AČR). Do čela se již brzy dostal Žerava. O čtvrté místo znovu bojoval Martin Brádka (4 Cross Racing) s Mužíkem. Právě Brádka se ve finální sekci dostal před Mužíka a zajistil si tak třetí místo v seriálu. Výborný výsledek zajel ve druhé jízdě Tomáš Linek (SMX Racing Team Rudník). Sedmý byl hodnocen Eduard Těšínský.
Ve veteránech nad padesát let se pořadí téměř celou sezónu nemění. I zde ve druhé přerovské jízdě zvítězil Petr Dokoupil.

MX2
V bodově nejnabitější třídě se nejlépe povedlo odstartovat Markovi Sukupovi (HT Group Racing Team), za ním vypálil do rozjížďky Jan Wagenknecht (HT Group Racing Team) a třetí Adam Dušek (KRTZ motorsport). Mezi předními jezdci nechyběli ani slovenští piloti Tomáš Kohút (Osička MX Team) a Pavol Repčák (SMF). Mezi Šimonem Joštem (Osička MX Team) a Petrem Rathouským (Orion Racing Team) jsme od třetího kola mohli sledovat souboje o šesté místo. Postupem času se však tato dvojice začala dostávat na příčky přednější. Na čele zajížděl skvělé časy Jan Wagenknecht. Na třetí místo se probojoval v závěru Šimon Jošt, tudíž se Wagenknechtova ztráta snížila na tři body. Sukup dojel druhý a vítězem se stal Jan Wagenknecht. Rathouský zakončil rozjížďku jako šestý.
Do druhé jízdy znovu nejlépe odstartovalo duo týmových jezdců Marek Sukup (HT Group Racing Team) a Jan Wagenknecht (HT Group Racing Team). Perfektně odstartoval také Marek Nešpor, který byl třetím jezdcem v první zatáčce, čtvrtý byl Šimon Jošt (Osička MX Team). Jošt tlačil na maximum a během prvních kol se svým rychlým tempem dostal až na první místo. Zabral také Tomáš Kohút (Osička MX Team), který se propracoval až na místo druhé. Jan Wagenknecht po třech kolech ze závodu odstoupil pro technickou závadu. V tu dobu jezdil na třetím místě Sukup, na kterého vyvíjel tlak Adam Dušek (KRTZ motorsport) a Petr Rathouský (Orion Racing Team). Tomáš Kohút (Osička MX Team) jel rychleji než celý zbytek startovního pole a dokázal se probojovat až na první místo. Na druhém byl Adam Dušek a třetí Šimon Jošt. Celkově zvítězil právě Kohút před Duškem a Joštem. Jošt mohl slavit titul českého mistra třídy MX2.

MX1
Nejlépe odstartoval do první ostré rozjížďky nejsilnější třídy německý „holeshot master“ Max Nagl (Haas Racing Team), jehož následoval José Butron (JD Gunnex KTM Racing Team), Martin Krč (Osička MX Team) a Roman Mňuk (Mňuk Racing Team). Nagl si hned z počátku rozjížďky začal vytvářet velký náskok na zbytek startovního pole. Velké množství diváků podél trati hltalo výkony trojice Butron, Krč a Dušan Drdaj (PP Racing), kteří spolu tvořili zajímavý závod. Na páté místo se dostal aktuální veteránský mistr Petr Bartoš (Orion Racing Team). Za Bartošem byla silná čtveřice jezdců, ze které si mohl kdokoliv polepšit o několik míst, před zkušeného matadora se však už nikdo nedostal. Po dojetí mohl slavit svůj první český titul José Butron (JD Gunnex KTM Racing Team).
Po startu bral holeshot José Butron (JD Gunnex KTM Racing Team) a za ním skvěle odstartoval Roman Mňuk (Mňuk Racing Team), kterému trať neskutečně sedla. Dobře se podařilo odstartovat také Michalovi Bártovi (DTM Klub v AČR). Po několika zatáčkách se zařadil na třetí místo za Martina Krče (Osička MX Team) a nějakou dobu dokázal vodit Maxe Nagla (Haas Racing Team). Asi v pátém kole se před Mňuka dostal Petr Bartoš (Orion Racing Team) a Dušan Drdaj (PP Racing). O sedmičku bojovalo plzeňské duo Jonáš Nedvěd (Orion Racing Team) a Patrik Liška (HT Group Racing Team). Na první místo se nakonec probojoval Max Nagl, druhý skončil Butron a třetí Krč.