vr2020_950
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 16. května do 22. květen 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Kůta MMČR 2021 – Petrovice

Text: Richard Gironi, foto: Radek Lavička
Kůta MMČR 2021 – Petrovice
23.08.2021
 

Mistrovství ČR v motokrosu pokračovala závodem v Petrovicích u Karviné.


Ženy
Na start mistrovského závodu se po dvouměsíční závodní pauze vrátila Kristýna Vítková (Q Racing Team), které se hned v první rozjížďce ujala holeshotu. Následovala jí Kristýna Tomišková (Team Motokrosová Škola) a Anna Stecjuka z Lotyšska. Už po průjezdu prvního kola se na záda Vítkové nalepila Elena Kapsamer (Motosport Chýnov v AČR), která to na českou reprezentantku zkoušela ze všech možných stran. Na třetím místě se držela Lucie Simonová (4Cross Racing Team). Tu však ve čtvrtém kole předjela Barbora Laňková (Orion Racing Team), která měla za sebou i před sebou velké mezery před dalšími závodnicemi a mohla tak závodit v poklidu. Simonová se propadla až na sedmou pozici. Trať v Petrovicích však sedla rakouské závodnici Sarah Schnelzer (Motosport Chýnov v AČR), která dojela čtvrtá. Pátou nejlepší závodnicí byla v první jízdě Aneta Čepeláková (Yamaha Čepelák Racing Team).
Ve druhé jízdě žen brala holeshot Elena Kapsamer (Motosport Chýnov v AČR), která si svou pozici udržela po celou dobu rozjížďky a v cíli neskrývala obrovské nadšení. Tentokrát druhá skončila Kristýna Vítková (Q Racing Team). Ta po dlouhé pauze a dvou trénincích předvedla v Petrovicích aktuální maximum. Po celou dobu rozjížďky byla třetí Barbora Laňková (Orion Racing Team) a čtvrtá Lucie Simonová (4Cross Racing Team). Ta za svými zády měla Annu Stecjuk z Lotyšska, která si tři kola před koncem vyměnila pozice s Rakušankou Sarah Schnelzer (Motosport Chýnov v AČR). Celkové pořadí je stejné jako pořadí ve druhé rozjížďce.

Veteráni
Hned v první zatáčce se seřadila trojice nejlepších v pořadí Petr Bartoš (Orion Racing Team), Martin Žerava (KRTZ motorsport) a Zdeněk Blábolil (Yamaha Čepelák Racing Team). Dobře si v Petrovicích počíná čtvrtý Martin Brádka (4Cross Racing Team), jemuž dokázal sekundovat Vítězslav Pražák (SMS Morava) a Vladislav Mužík (Motosport Chýnov v AČR), v cíli šestý. Pod cílovou vlajkou byl hodnocen jako pátý Marek Palička. Svou premiérovou sezónu mezi veteránisty zažívá Tomáš Linek (SMX Racing Team Rudník), který se dokáže pohybovat mezi osmičkou nejlepších.
Stejně jako v první jízdě se vedení ujal Petr Bartoš (Orion Racing Team). Od Kaplice patří druhé místo Martinovi Žeravovi (KRTZ motorsport), to bral po startu i po celou dobu rozjížďky tento zkušený závodník. Zdeněk Blábolil (Yamaha Čepelák Racing Team), letošní debutant ve třídě, se znovu musel spokojit se třetí pozicí. Jihočeský závodník Vladislav Mužík (Motosport Chýnov v AČR) si z východního cípu republiky odváží body za čtvrté místo. Vyrovnané výsledky stačily Martinovi Brádkovi (4Cross Racing Team) na páté místo. Stejně jako v ženách je první trojici zároveň celkově první v petrovickém závodě.

MX2
Po startu nejlépe od startovního roštu odpálil Marek Sukup (HT Group Racing Team), za nimž byl v první zatáčce druhý Petr Rathouský (Orion Racing Team) a Jan Wagenknecht (HT Group Racing Team). Po úvodu se na třetí místo probojoval Slovák Pavol Repčák. Šimon Jošt (Osička MX Team) se musel prokousávat pořadím. Zaváhal však Lorenzo Locurcio (JD Gunnex KTM Racing Team), který byl z počátku rozjížďky třetí a poté se propadl. Ukázal však své zkušenosti ze světa a začal se prokousávat pořadím vpřed. Obrovský náskok si na čele vytvořit Wagenknecht, když Sukup s Rathouským bojovali o druhé místo. Repčák už nevydržel tlak silnějších jezdců a pustil před sebe Jošta i Adama Duška (KRTZ motorsport). Vítězem se stal Wagenknecht, kterého k závěru dotáhl Locurcio. Třetí skončil Rathouský a těsně pod stupni vítězů Jošt.
Holeshot bral zkušený Filip Neugebauer (JD Gunnex KTM Racing Team), se kterým se povedlo dobře odstartovat Janovi Wagenknechtovi (HT Group Racing Team) a Danielovi Stehlíkovi (4CRoss Racing Team). Neugebauer však po chvíli ze závodu odstoupil kvůli pádu. Na vedoucího Wagenknechta tlačil Šimon Jošt (Osička MX Team) i Lorenzo Locurcio (JD Gunnex KTM Racing Team). Povedená vstup do druhé rozjížďky předvedl Marek Nešpor (KRTZ motorsport) a znovu Pavol Repčák. Asi čtyři kola do konce se dostal na první místo Šimon Jošt, kterému prostě letos druhé jízdy sedí. Sváděl však pěkný souboj v Wagenknechtem, před kterého se brzy dostal i Locurcio. Znovu velice zajímavou jízdu MX2 ovládl Šimon Jošt, druhý skončil Jan Wageknecht a třetí Lorenzo Locurcio, který měl v závěru pád. Celkově zvítězil Wagenknech před Joštem a Locurciem.

MX1
Po startu se povedlo nejlépe odstartovat Jonášovi Nedvědovi (Orion Racing Team) a ne nadarmo mu patří přezdívka Mr.Holeshot. Za ním byl v první zatáčce José Butron (JD Gunnex KTM Racing Team) a třetí Martin Krč (Osička MX Team). Po zranění předvádí parádní výkony František Smola (4C Racing Team). Ten v počátku první jízdy atakoval stupně vítězů, celkově však skončil pátý. Zdejší povrch vyhovuje také Pavlovi Dvořáčkovi (MTX Racing Team), ten zajel v Petrovicích prozatím svůj nejlepší letošní výsledek a za sedmé místo si odváží 14 bodů. Vítězem první rozjížďky nejsilnější třídy MX1 se stal Španěl Butron, za kterým zaostal Dušan Drdaj (PP racing) o 21 sekund. Třetí projel pod šachovnicovou vlajkou polský závodník Tomek Wysocki (JD Gunnex KTM Racing Team).
Znovu suverénním byl i ve druhé jízdě Španěl José Butron (JD Gunnex KTM Racing Team), který vzal holeshot a ujížděl před zbytkem startovního pole. Po startu byl druhým Tomek Wysocki (JD Gunnex KTM Racing Team), kterému zdejší trať perfektně sedí. To během dnešního dne potvrdil i Pavel Dvořáček (MTX Racing Team), který zajel nejlepší výsledek sezóny a nějakou dobu se držel na třetím místě. Než ho ovšem předjel Dušan Drdaj (PP Racing) a začal stahovat druhého Wysockého. Dvořáček se propadl na šestku a před ním se ustálil čtvrtý Martin Krč (Osička MX Team) a pátý František Smola (4Cross Racing Team). Celkově zvítězil Butron před Wysockim a Drdajem. V seriálu stále drží červenou tabulku José Butron, druhým a zároveň nejlepším českým závodníkem je po pěti závodech Dušan Drdaj a na průběžnou trojku se posunul Martin Krč.