KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 15. srpna do 21. srpna 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

MČR v motokrosu 2022 – Kaplice

Text: Pavel Horák, foto: Radek Lavička
MČR v motokrosu 2022 – Kaplice
30.05.2022
 

Druhý závod Mezinárodního Mistrovství ČR v motokrosu proběhl v jihočeské Kaplici.


85 ccm
V první jízdě zvítězil s náskokem 3 sekund Martin Červenka. Jeho největším konkurentem byla dvojice Marek Novák a Orlov Ferenc, před kterou se dostal až v závěru rozjížďky. Orlov dojel druhý a Novák třetí. „V první jízdě se mi nepovedl start, chcípla mi hnedka motorka a musel jsem to dotahovat ze zadních pozic. Postupně jsem předjížděl kluky a v posledním kole jsem se zahákl za Ference Orlova. Bojovali jsme tam spolu. Podařilo se mi ho předjet dolu z kopce, takže dobrý,“ komentoval první jízdu Červenka. Skvěle se předvedl na trati v Kaplici čtvrtý Lukáš Tisovský. Pátý skončil David Kadleček.
Start druhé jízdy se nejlépe povedl Václavovi Dohnálkovi, za kterým skvěle odstartoval Ondřej Ludvík, Szymon Masarczyk, ale i Dominik Čižinský. Ferenc Orlov se na prvním místě usadil hned z počátku a udržel si ho až do cíle. Dneska se skvěle dařilo Lukášovi Tisovskému. Martin Červenka se na druhé místo dostal ve čtvrtém kole. Vítězem druhé jízdy se stal Orlov Ferenc před Martinem Červenkou a bulharským závodníkem Dani Tsankovem. Čtvrtý skončil Marek Novák a znovu pátý David Kadleček.

Celkově:
1. Orlov Ferenc – Motosport Chýnov v AČR – 47 bodů
2. Červenka Martin – Orion Racing Team – 47 bodů
3. Novák Marek – JB MX Racing – 38 bodů
4. Tisovský Lukáš – 33 bodů
5. Kadleček David – Rentor motorsport – 32 bodů


MX2
V první jízdě se z pravé strany po povedeném startu prosmýkl Kristóf Jakob, který bral holeshot. Těsně za ním projel první zatáčku Adam Dušek, který si stříbrnou pozici držel celý závod. Letos předvádí výborné výkony rychlý Slovák Tomáš Kohút, jenž se dostal na první místo během druhého kola. O třetí místo si to mezi sebou polovinu závodu rozdávali Radek Větrovský s Martinem Venhodou. Stabilní a vyrovnaný výkon předváděl Petr Rathouský. Vítězství získal Tomáš Kohút, druhý skončil Adam Dušek, třetí Martin Venhoda, čtvrtý Petr Rathouský a TOP5 uzavřel Radek Větrovský.
Druhý závod zdramatizoval Tomáš Kohút, který do druhé jízdy sice odstartoval druhý, ale hned v prvním kole zaváhal a musel dotahovat. Holeshot získal Adam Dušek, který se od prvního do šestého kola držel na čele. Znovu ukázal dobrý start Kristóf Jakob. Druhá rozjížďka byla ve znamení několika pádů, které se nevyhnuly ani aspirantům na pódiová umístění. Vítězem se nakonec stal Tomáš Kohút, který si na čele vytvářel od šestého kola silný náskok. Za Kohútem skončil druhý Adam Dušek a třetí Martin Venhoda. Čtvrté místo si obhájil po diskuzi na jury a díky důkazům z kamery Denis Poláš. Páté místo bral Kristóf Jakob.

Celkově:
1. Tomáš Kohút - Osička MX Team - 50 bodů
2. Adam Dušek - KRTZ motorsport - 44 bodů
3. Martin Venhoda - Q Racing Team - 40 bodů
4. Jan Wagenknecht - HT Group Racing Team - 33 bodů
5. Denis Poláš - Rentor motorsport - 32 bodů


VETERÁN
Dle předpokladů ovládl první veteránskou rozjížďku Petr Bartoš, který i letos bude závodit ve dvou třídách. Druhé místo si zajistil s jistotou Martin Žerava. Navrátilec Michal Votroubek dojel třetí se ztrátou 31 sekund na prvního. Čtvrté místo patřilo Zdeňkovi Blábolilovi. Pátý skončil Jan Douša. Přihlížející diváci mohli sledovat souboje i na dalších pozicích, kdy si to o šesté místo rozdávali Vladislav Mužík s Eduardem Těšínským. Hned za nimi bojoval také Tomáš Linek s Romanem Skalkou.
Do druhé rozjížďky výborně odstartoval Martin Žerava. Petr Bartoš odstartoval až za nejlepší pětkou. Brzy se však dostal do vedení a vývoj druhé rozjížďky byl totožný s tou první. První pětka byla úplně stejná. Šestý Eduard Těšínský se snažil dohnat Jana Doušu, to se mu ale v průběhu deseti závodních kol nepovedlo. Skvěle zajel na domácí trati Jan Froněk, který je hodnocen ve třídě Veterán 50+. Ve druhé jízdě byl sedmý, zařadil se tak mezi ty nejlepší veterány v obou kategoriích.

Celkově:
1. Bartoš Petr – Orion Racing Team – 50 bodů
2. Žerava Martin – KRTZ motorsport – 44 bodů
3. Votroubek Michal – STR Racing –40 bodů
4. Blábolil Zdeněk – Promoto Husqvarna Racing Team – 36 bodů
5. Douša Jan – SMS Jižní Čechy – 32 bodů


MX1
Do první ostré rozjížďky odstartoval skvěle dle předpokladů Max Nagl. Dobře se od startovního roštu odlepil i Roman Mňuk, Lorenzo Locurcio a hlavně Jaromír Romančík. Právě Romančík překvapil všechny přihlížející diváky svými výkony, kdy se držel téměř celou jízdu za Naglem. Zajímavý byl i jihočeský souboj mezi Martinem Michkem a Rudolfem Plchem. Pětadvacet bodů získal Max Nagl, druhý skončil Venezuelan Lorenzo Locurcio a třetí Šimon Jošt, který na své konto získal prvních 20 mistrovských bodů v letošním roce. Nakonec čtvrtý dojel Jaromír Romančík a nejlepší pětku uzavřel Martin Krč.
Také start do druhé rozjížďky ovládl Max Nagl. Druhým jezdcem, který německého reprezentanta hnal před sebou, byl Jaromír Romančík. Po startu zaujal dobrou pozici Lorenzo Locurcio i Pavel Dvořáček. Locurcio však ze závodu odstoupil po třech kolech, Dvořáček po pádu po čtyřech kolech. Nagl si na čele vytvořil obrovský náskok, který jeho soupeři jenom těžko stahovali. Šimon Jošt s Pavolem Repčákem však začali tlačit na Jaromíra Romančíka a chtěli si vyjet pódiové umístění, což se jim povedlo. Nakonec se před něj dostal i Dušan Drdaj. Vítězství ve druhé rozjížďce získal Nagl, druhý skončil Šimon Jošt, třetí Pavol Repčák, čtvrtý Dušan Drdaj a pátý Jaromír Romančík.

Celkově:
1. Max Nagl – Haas Racing Team – 50 bodů
2. Šimon Jošt - Osička MX Team – 42 bodů
3. Pavol Repčák – Orion Racing Team – 34 bodů
4. Jaromír Romančík – 34 bodů
5. Martin Krč – Osička MX Team – 31 bodů