vr2020_950
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 29. listopadu do 5. prosince 2021.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

TISKOVÁ INFORMACE - Inter mistrovství ČR mx VÍCENICE 7.9.

Text: Lenka Jučišková, ilustrační foto: Jiří Zaňát
TISKOVÁ INFORMACE - Inter mistrovství ČR mx VÍCENICE  7.9.
04.09.2013
 

Po vydařené a pořadatelsky špičkově zvládnuté první polovině seriálu motokrosových závodů INTER MISTROVSTVÍ ČR v Ledči n. Sázavou a Opatově přichází řada na další, neméně atraktivní tratě a pořadatelské týmy.

Po nečekaných problémech způsobených tím, že delegovaný organizátor třetího červencového podniku seriálu INTER MISTROVSTVÍ České republiky v motokrosu CAMS (IM ČR MX) prakticky na poslední chvíli závod zrušil, byl tento závod přesunut do Vícenic nedaleko Moravských Budějovic. Závodit se zde bude už TUTO SOBOTU 7. září 2013!
 
Majitel a provozovatel závodiště, motokrosař tělem i duší, Martin Rigó, se snaží být ve všech svých aktivitách perfekcionalista. Proto se po loňském závodě nechal slyšet, že si dá pro letošek „pořadatelskou pauzu“. Cílem bylo především kompletní dobudování trati na Holém Kopci podle jeho představ. Nicméně po několika jednáních se rozhodl vyjít asociaci CAMS vstříc a v posledních týdnech dělá pouze všechno proto, aby závodiště u Vícenic opět sklidilo pochvalu jak od závodníků, tak od diváků. Holý Kopec letos přivítá výkvět domácího motokrosu i zajímavé zahraniční hosty ve třídách 65 ccm, 85 ccm, MX2/Junior a Open.
 
Areál na Holém Kopci je mezi motokrosaři znám svojí moderní a náročnou tratí. Závodiště se postupně systematicky vylepšuje a v letošním roce tu došlo k mnoha pozitivním změnám. Samotná trať má klasický motokrosový charakter, délku cca 1950 metrů a její usazení promyšlené usazení do terénu ocení především diváci. Spojení jména Martin Rigó a atraktivního motokrosového areálu „na Holasu“ bude určitě opět zárukou zajímavých motokrosových závodů.
 
Termínový kalendář
Neděle 5. května   LEDEČ n. Sázavou
Neděle 9. června   OPATOV (Svitavy)
SOBOTA 7. září    VÍCENICE (u Moravských Budějovic)
Neděle 29. září   TŘEMOŠNICE (mezi Chrudimí a Čáslaví)
 
Něco málo z historie…
Do Moravských Budějovic, kam to vedle diváků z oblasti Vysočiny nemají daleko ani příznivci motoristického sportu z Jihomoravského a Jihočeského kraje, se republikový motokrosový šampionát vrátil loni po dlouhých 28 letech. Kdo na trať na Holém kopci zavítá po delší době, možná ani zdejší motokrosový areál nepozná. Klasická hliněná trať i její okolí a zázemí prošla v posledních měsících rozsáhlými úpravami, takže se stává především pro jezdce čím dál atraktivnější „Na Holém kopci jsem byl loni poprvé a mohu říci,  že se tato nová trať dostala do domácího kalendáře šampionátu jednoznačně zaslouženě. Už několik let se závodilo pouze na stejných tratích, které se prakticky vůbec nemění. A myslím, že pokud pořadatelé připraví trať stejně kvalitně jak se to podařilo v loňském roce, uvidí zde diváci opravdu velmi dobré závody,“ vítá opětovné zařazení Holého Kopce do kalendáře šampionátu Petr Smitka, průběžný lídr třídy OPEN a účastník řady závodů motokrosového mistrovství světa.
 
Časový harmonogram závodu ve Vícenicích - Sobota 7.9.2013
07.30 – 12.15 h.         Volné a kvalifikační tréninky všech tříd
12.40 – 13.00 h.         Slavnostní zahájení
13.00 – 13.15  h.         1. jízda třídy 65 ccm                         10 min. + 2 kola
13.25 – 13.45  h.         1. jízda třídy 85 ccm                         15 min. + 2 kola
13.55 – 14.25  h.         1. jízda třídy MX2/Junior               25 min. + 2 kola
14.35 – 15.05  h.         1. jízda třídy OPEN                         25 min. + 2 kola
15.10 – 15.25 h.         Doprovodný program a show
15.30 – 15.45  h.         2. jízda třídy 65 ccm                         10 min. + 2 kola
15.55 – 16.15  h.         2. jízda třídy 85 ccm                         15 min. + 2 kola
16.20 h.                      Celkové vyhlášení vítězů 65 ccm + 85 ccm
16.40 – 17.10  h.         2. jízda třídy MX2/Junior               25 min. + 2 kola
17.20 – 17.50  h.         2. jízda třídy OPEN                         25 min. + 2 kola
17.55 h.                      Celkové vyhlášení vítězů MX2 Junior + MX2 + OPEN
 
Vypsané třídy
Propozice Inter mistrovství České republiky přivedou na start třídy 65 ccm, 85 ccm, MX2 a OPEN. Zařazením nejnižších dětských kubatur ke klasickým divácky i jezdecky oblíbeným třídám dospělých jezdců vyjadřuje CAMS jednoznačnou podporu závodnickému dorostu a pokračujícímu rozvoji talentu mladých motokrosařů.
 
Bodují i Junioři
V rámci závodů třídy MX2 čekají body i aktéry mistrovství republiky třídy Juniorů (jezdci ve věku 13 až 17 let s dvoutaktními stroji do 125 ccm). Jezdci této věkové kategorie (řada z nich se výrazně prosazuje ve třídě MX2) budou v každé jízdě IM ČR MX 2013 sbírat body a příslušné odměny dvojnásobně! Za klasifikaci třídy MX2 a navíc ještě za umístění v juniorském pořadí.
 
Systém šampionátu
V každém podniku seriálu Inter Mistrovství České republiky v motokrosu CAMS absolvují jezdci všech tříd dvě samostatně bodované jízdy.
Třída 65 ccm 2 x 10 minut plus 2 kola. Třída 85 ccm 2 x 15 minut plus 2 kola. Třída MX2 + Junior 2 x 25 minut plus 2 kola. Třída OPEN 2 x 25 minut plus 2 kola.
Body získávají jezdci na 1. - 20. místě: 25, 22, 20,18,16,15,14,13,12,11,10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
 
Důležité informace a novinky
  1. Nulové startovné jezdců – na motokrosových podnicích IM ČR CAMS jako na jediných motocyklových závodech v České republice neplatí zúčastnění jezdci ŽÁDNÉ STARTOVNÉ!!! Zůstává pouze povinnost vlastnit licenci CAMS a uhradit při administrativní přejímce předepsaný poplatek za pojištění škod vůči majetku a zdraví třetích osob.

  2. Dodatečné bodování – vedle klasického bodování za pořadí v každé jízdě je ve hře během každého dílčího závodu seriálu IM ČR MX 2013 i dalších 5 bodů pro dílčí třídy při každém podniku : 3 body pro vítěze kvalifikace a po 1 bodu pro jezdce s nejrychlejším časem na kolo v každé jízdě.

  3. Časový program – má i letos dvě základní varianty – časový harmonogram „STANDARD A“ (3 série závodů) a „EXTRÉM B“ pro nepříznivé počasí v podobě horka či deště (4 série závodů po 2 jízdách).

  4. Příprava na jízdu v prostoru startu – operativně bude odzkoušeno na závodištích s příhodnými podmínkami, snahou pořadatele je zvýšit diváckou atraktivitu sledováním přípravy jezdců před jízdou v  přehledném prostoru za startovacím zařízením, odkud odjedou jezdci do zaváděcího kola, poté se seřadí v „čekacím prostoru“ a vyjedou na vlastní start závodní jízdy.

Na startu domácí motokrosová elita

Účast na vícenickém závodu přislíbila širší česká motokrosová špička. V sobotu by se tak na „Holém kopci“ měli o mistrovské body sportovně poprat všichni naši přední jezdci. V nejsilnější třídě OPEN je ohlášen start zkušeného domácího matadora Jiřího Čepeláka, který se bude snažit dohnat bodové manko na stávajícího lídra této třídy Petra Smitku. Svou pozici v celkovém pořadí seriálu IM ČR MX si ale jistě budou chtít udržet či ještě vylepšit další zkušení motokrosoví matadoři Martin Žerava a Michal Kadleček, před kterými však v průběžném pořadí zatím figurují další kvalitní jezdci Petr Stloukal, Jaromír Romančík a Marek Sukup. Ve slabší třídě MX2 nastoupí k útoku na titul při nejistém startu francouzkých jezdců Maillarda a Sullivana (Osička-Pfeil MX Team) naší přední motokrosaři Martin Krč, Rudolf Weschta a Milan Špičák, kterým budou určitě zdárně sekundovat i přední juniorští jezdci Jan Vondrášek, Filip Podmol z CAMS MX ACADEMY a Václav Kovář. Velmi očekávaný je i start známého jihomoravana Honzy Brabce, který se po delších zdravotních problémech vrátil k závodění a hned v Opatově vybojoval krásné třetí místo. Ve třídě 85 ccm budou o přední pozice určitě bojovat dosavadní lídr Jakub Terešáke, Slovák Repčák s Polákem Chetnickým a trojicí předních slovenských reprezentantů Joštem, Kohútem a Antaličem. Těm budou jistě kvalitně sekundovat také jezdci týmu CAMS MX ACADEMY Martin Vondrášek a Maliha. V nejmenší dětské třídě 65 ccm se asi ještě nedá hovořit o favoritech, jezdci se především učí motokrosovým dovednostem, nicméně i zde lze očekávat lité souboje všech cca třiceti aktérů v čele s doposud vedoucím Radimem Krausem. Celkem bychom ve Víc enicích Opatově měli přivítat jezdce z alespoň pěti zemí – České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska a Rakouska. Potěšujícím je i fakt, že kromě jezdecké podpory se známý domácí tým HULHO Motokros Team Czech Republic Ing. Jiřího Červenky rozhodl podpořit šampionát IM ČR MX a stal se oficiálním partnerem třídy Open pro sezónu 2013.


Kromě motokrosu i zajímavý doprovodný program
Motokrosu bude přes den ve Vícenicích tolik, že na tradiční doprovodný program (dětský koutek apod.) vlastně nezbývá čas ani místo. Proto se pořadatelé rozhodli okořenit závody atrakcemi příbuzného typu. Nejen dospělí, ale i děti se můžou těšit na prezentaci a ukázky společnosti IK Bike zastoupené českou legendou rallye Dakar, Ivo Kaštanem. Ivo Kaštan představí přímo v areálu „sílu a nekonečné možnosti“ kultovních minimotorek Honda Money a jejich derivátů. Těšit se také můžete na unikátní výstavku motokrosových veteránů a klasiků, kterou pořadatelé připravují spolu s entusiasty motocyklového sportu z Vysočiny a jižní Moravy. Velkým lákadlem pro spoustu diváků pak rozhodně budou vyhlídkové lety vrtulníkem s malým překvapením. Pořadatelé vyhlídkové lety dotují, takže 5 minut letu vyjde zájemce pouze na 500 Kč.

Pořadí šampionátu před závodem ve Vícenicích
Třída 65 ccm
1. KRAUS Radim (KTM) 85, 2. WAGENKNECHT Jan (KTM) 81, 3. ŠVIDRA Erik (KTM) 77, 4. DUŠEK Adam (KTM) 74, 5. ČERNÝ Luděk (KTM) 62, 6. VRŇÁK Jakub (KTM) 61, 7. ŠTURMA Milan (KTM) 60, 8. PŘÍHODA Patrik (KTM) 53, 9. STRAKA Adam (KTM) 49, 10. FORNÁL Michael (KTM) 44.
Třída 85 ccm
1. TEREŠÁK Jakub (KTM) 100, 2. REPČÁK Pavol (KTM) 86, 3. CHETNICKI Gabriel (KTM) 80, 4. JOŠT Šimon (KTM) 67, 5. KOHÚT Tomáš (KTM) 62, 6. ANTALIČ Jaroslav (Suzuki) 57, 7. KOLAJA Ladislav (KTM) 50, 8. VONDRÁŠEK Martin (KTM) 37, 9. GROF Petr (KTM) 36, 10. MUDRANINEC Christofer(KTM) 31.
Třída MX2 Junior
1. KRČ Martin (KTM) 97, 2. PODMOL Filip (KTM) 86, 3. NOVOCKÝ Michal (KTM) 67, 4. KOHOUT Martin (Yamaha) 59, 5. POLÁŠ Denis (KTM) 53, 6. VONDRÁŠEK Jan (KTM) 46, 7. NOVOTNÝ Jakub (KTM)  44, 8. SVĚDÍK Ondřej (Yamaha) 38, 9. ŠIKYŇA Richard (KTM) 35, 10. PACH Jiří )KTM) 33.
 
Třída MX2
1. KRČ Martin (KTM) 76, 2. WESCHTA Rudolf (KTM) 59, 3. ŠPIČÁK Milan (Kawasaki) 58, 4. MAILLARD Boris (Kawasaki) 51, 5. PODMOL Filip (KTM) 51, 6. FINĚK Martin (KTM) 42,       7. BRABEC Jan (Kawasaki) 42, 8. SULLIVAN Jaulin (Kawasaki)42, 9. BRENDL Ondřej (KTM) 41, 10. VONDRÁŠEK Jan (KTM) 35.
Třída OPEN
1. SMITKA Petr (Kawasaki) 99, 2. ČEPELÁK Jiří (Yamaha) 82, 3. SUKUP Marek (KTM) 62, 4. LHOTSKÝ Tomáš (Kawasaki) 52, 5. ROMANČÍK Jartoslav (Suzuki) 51, 6. BÁRTA Michal (KTM) 50, 7. URBAN Pavel (KTM) 49, 8. STLOUKAL Petr (Yamaha) 47, 9. NEUGEBAUER Filip (Kawasaki) 45, 10. KADLEČEK Michal (Honda) 43.