vr2020_950
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 29. června do 5. července 2020.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Tokio Motor Show 2017 – Yamaha

Text a foto: Yamaha CZ
Tokio Motor Show 2017 – Yamaha
02.11.2017
 

Motivem stánku společnosti Yamaha Motor na 45. ročníku výstavy Tokyo Motor Show 2017 byla – Yamaha garáž zítřka-rozezvučme budoucnost.

 
Ve stánku se vystavovala sestava 20 modelů konceptů a sériových modelů, včetně šesti, které tu zažily svou světovou premiéru a čtyř modelů, které měly svou japonskou premiéru. Návštěvníci stánku viděli „neustále se rozšiřující možnosti osobní mobility" společnosti Yamaha, které exkluzivně představil Jin-Ki Kanno prostřednictvím prototypů elektrických bicyklů, skútrů, motocyklů, vícekolových naklápěcích skútrů (LMW) a vozidel. Předvedeny byly také technické modely, například experimentální koncept na ověření nových forem osobní mobility, ve kterém je kladen důraz na harmonii mezi jezdcem a strojem, a samostatně jezdící humanoidní robot na motocyklu, který spojuje motocykly Yamaha a robotiku. Kreativní design stánku připomínal garáž, ve které spolu souznějí lidé, produkty, mobilita, hudební nástroje a propojují tak přítomnost s budoucností.
 
Hlavní vystavené modely:
 
MOTOROiD
Při vytváření nových zážitků v rámci koncepce Kando* tento experimentální koncept využívá umělou inteligenci a hledá způsoby vytváření nových forem osobní mobility, při kterých dochází k harmonickému souznění jezdce se strojem. Vývojový koncept MOTOROiD byl takzvaným „osvobozeným“ prototypem, který dokáže rozlišit svého majitele a v různých ohledech komunikuje jako živá bytost. Společnost Yamaha pracuje na řešení náročných úkolů v této oblasti vývoje a snaží se připravit technologii, která bude sloužit zákazníkům.
 
*Kando je japonské slovo, které současně označuje pocity velkého uspokojení a silného vzrušení, které zažíváte, když natrefíte na věc výjimečné hodnoty.
 
Délka x šířka x výška = 2 060 mm x 600 mm x 1 090 mm
Typ motoru = motor v náboji zadního kola
Systém dodávání paliva = Lítium-iónový akumulátor
Hmotnost vozidla (mokrá) = 213 kg
 
NIKEN
Toto velmi výkonné „vícekolové naklápěcí“ vozidlo (LMW) pohání vodou chlazený řadový 3-válcový motor. Model je vybaven technologií LMW s cílem minimalizovat vliv změny prostředí jízdy a zajistit silný pocit stability při jízdě v zatáčkách. Model dosahuje vynikajícího výkonu při temperamentní a sportovní jízdě na různých druzích povrchu a vyznačuje se schopností volně přecházet táhlými zatáčkami na klikatících se cestách. Konstrukce karoserie naplno využívá jedinečné mechanizmy předního odpružení spolu s 15palcovými předními koly s obrácenými vidlicemi a dvěma trubicemi, které vizuálně zdůrazňují sportovní charakter stroje a současně mu zajišťují kvalitní vzhled a styl. Nový model Yamaha Niken nabízí revoluční jízdu.
 
Délka x šířka x výška = 2 150 mm x 885 mm x 1 250 mm
Typ motoru = vodou chlazený 4-taktní 4-ventilový motor DOHC
Uspořádání válců = řadový 3-válec
Systém dodávání paliva = vstřikování paliva
 
TRITOWN
Toto kompaktní elektrické vozidlo se dvěma předními koly využívá mechanizmus LMW společnosti Yamaha a jezdí se na něm vestoje. Má jednoduchou konstrukci, přičemž jezdci při řízení využívají vlastní rovnováhu. Jde o dopravní prostředek na krátké vzdálenosti, který je spojen se zábavou a vzrušením. Lehká, kompaktní konstrukce a jednoduché řízení z něho dělají atraktivní prostředek přesunu na krátké vzdálenosti pro velké množství lidí. Navíc model dokáže zůstat s jezdcem vzpřímeně stát, i když není v pohybu.
 
Délka x šířka x výška = 1 100 mm x 600 mm x 1 130 mm
Typ motoru = motor v náboji zadního kola
 
MWC 4
Cílem tohoto vozidla LMW je rozšířit možnosti osobní dopravy vycházející z motocyklu. Vozidlo je vybavené dvěma koly vpředu a vzadu a bylo vyvinuté v rámci koncepce „Mobilita poloviční velikosti".
Model MWC-4 je poháněný elektromotory a benzínovým motorem, který zajišťuje výrobu elektrické energie na zvětšení dojezdu. Využívá také technologii řízení polohy, poskytující výjimečnou kvalitu jízdy. Úroveň pohodlí tak překonává běžné motocykly. To vše ve stylu inspirovaném vlastnostmi motocyklů a hudebních nástrojů.
 
Délka x šířka x výška = 2 680 mm x 900 mm x 1 480 mm
Typ motoru = vodou chlazené dva elektromotory + benzínový motor na výrobu elektrické energie.
Počet míst na sezení = 2
 
KONCEPT S PŘÍČNÝM NÁBOJEM KOLA
Jako výrobce různorodé řady produktů, společnost Yamaha dokáže rozpoznat potenciál a možnosti, jak dosáhnout zábavy prostřednictvím mobility, a nabídnout tak vzrušující jízdu ve všech prostředích. Toto vozidlo se zaměřuje na propojení aktivního i městského životního stylu příznivců značky Yamaha. Vyznačuje se jedinečným uložením sedadla kosočtvercového tvaru v kabině. Umožňuje tak vytvořit kompaktní vozidlo s nosností dostatečnou k převážení dvou motocyklů v zadní části. Jde o designový konceptuální model, který svoji posádku dopraví přímo do světa inovací společnosti Yamaha.
 
Délka x šířka x výška = 4 490 mm x 1 960 mm x 1 750 mm
Počet míst na sezení = 4
 
MOTOBOT ver. 2 (představení technologie)
Tento samostatný robot jezdící na motocyklu spojuje nejnovější technologie v oblasti motocyklů a robotiky a jeho úkolem je postupovat v doposud neprobádaných oblastech výzkumu a vývoje. Pokud jde o řízení stroje z pohledu jezdce, je model MOTOBOT v této chvíli schopný vysokou rychlostí jezdit po závodní trati, bez nutnosti úprav motocyklu. Cíl projektu stanovený na rok 2017 byl dosáhnout milníku v podobě rychlosti nad 200 kilometrů za hodinu na závodní trati a vyzvat hvězdu seriálu MotoGP Valentina Rossiho na souboj v časech na kolo. Komplexní technologie a znalosti získané z projektu MOTOBOT se uplatňují při dalších současných aktivitách, stejně jako při bádaní v nových oblastech.
 
YPJ-XC
YPJ-ER
YPJ-EC
YPJ-TC (referenční vozidla)
 
Toto jsou návrhy nových modelů naší řady YPJ, které přinášejí novinky do oblasti elektrických bicyklů (e-bike). Na základě konceptuálního modelu YPJ-MTB Concept, vystavovaného na 44. ročníku výstavy Tokyo Motor Show v roce 2015, model YPJ-XC využívá naší nejnovější pohonnou jednotku PW-X a je mnohem blíže modelu připravovanému do výroby. Další tři vystavované modely řady YPJ využívají pohonnou jednotku PW-SE, která si získala dobré jméno v Evropě, zejména díky většímu výkonu a vyšší kapacitě akumulátoru: model YPJ-ER – cestovní „crossover" (víceúčelový) bicykl, cestovní bicykl s rovnou tyčí YPJ-EC a trekingový bicykl YPJ-TC.
 
Typ motoru = bezkontaktní elektromotor
Typ akumulátoru = Lítium-ionový
 
YZR-M1
Závodní motocykl značky Yamaha pro seriál MotoGP, nejvyšší třída závodů mistrovství světa cestovních motocyklů. Písmeno M v názvu zdůrazňuje jeho dvě úlohy, zpřístupnit technologie vyvinuté při závodech, které se dále využijí ve výrobních modelech, a získat mistrovský titulu v seriálu MotoGP. Od svého uvedení v roce 2002 tento stroj získal titul sedmkrát.
 
Typ motoru = vodou chlazený, 4-taktní
Uspořádání válců = řadový 4-válec
Maximální výkon = 240 PS (176 kW) nebo více
Typ převodovky = 6-rýchlostní
Hmotnost vozidla (mokrá) = 157 kg podle předpisů
 
FIM YZF-R6
Představuje první výraznou aktualizaci YZF-R6 za posledních 9 let a přináší ještě výraznější vylepšení modelu, který proslavil vysoký výkon na závodních tratích i na klikatých horských cestách. Kromě nového stylu, který se přímo inspiruje nejnovějším modelem řady R značky Yamaha, tento model v rámci celého stroje využívá elektroniku a komponenty získané při vývoji YZF-R1, čímž dosahuje řízení, které pomáhá zajistit ten nejlepší výkon jezdce na závodní trati nebo na silnici.
 
Délka x šířka x výška = 2 040 mm x 695 mm x 1 150 mm
Typ motoru = vodou chlazený 4-taktní 4-ventilový motor DOHC
Uspořádání válců = řadový 4-válec
Objem = 599 cm3
Systém dodávání paliva = vstřikování paliva
Typ převodovky = stálý záběr, 6-rychlostní
Hmotnost vozidla (mokrá) = 190 kg
 
Star Venture
Plně vybavený stroj na dlouhé vzdálenosti je vlajkovou lodí cruiser řady značky Yamaha. Přináší multimediální systém pro lepší zábavu na cestách, design karoserie spojující vysokou kvalitu finální úpravy s dynamickým vzhledem výkonného stroje, nejnovější technologii elektronického řízení a elektromotor na pomalé manévrování strojem dopředu nebo dozadu, což je novinka mezi doposud vyráběnými motocykly. Audio systém pro zlepšení pohody na dlouhých cestách byl vyvinutý ve spolupráci se společností Yamaha Corporation. Mimořádný důraz byl kladen na zajištění příjemného poslechu zvuku ve vysoké rychlosti.
 
Délka x šířka x výška = 2 700 mm x 1 015 mm x 1 410 - 1 500 mm
Typ motoru = vzduchem chlazený 4-taktní 4-ventilový motor OHV
Uspořádání válců = dvojválcový motor V
Objem = 1 854 cm3
Systém dodávání paliva = vstřikování paliva
Typ převodovky = stálý záběr, 6-rychlostní
Hmotnost vozidla (mokrá) = 434 kg
 
MT-10 ABS
Tento vlajkový model řady MT je poháněný vodou chlazeným řadovým čtyřválcovým motorem s objemem 997 cm3 s křížovou klikovou hřídelí. Může se pochlubit nejvyšším výkonem v rámci značky Yamaha v rámci silničních strojů. Přesně reaguje na pokyny jezdce, přičemž obsahuje i několik prvků, díky kterým se výborně hodí na širokou škálu využití. Jeho styl definuje výrazný výkonný motor.
 
Délka x šířka x výška = 2 095 mm x 800 mm x 1 110 mm
Typ motoru = vodou chlazený 4-taktní 4-ventilovýmotor DOHC
Uspořádání válců = řadový 4-válec
Objem = 997 cm3
Systém dodávání paliva = vstřikování paliva
Typ převodovky = stály záběr, 6-rychlostní
Hmotnost vozidla (mokrá) = 210 kg
 
MT-09 ABS (výrobní vozidlo)
Nejnovější verze modelu MT-09 ABS, který přináší radost z dokonalé kontroly stroje v běžném rozsahu otáček. Nová verze modelu využívá asistenční systém kluzké spojky na plynulejší odezvu podvozku a jemnější tah páčky spojky a obsahuje i systém kontroly trakce s dvěma režimy na plynulejší startování a na pomoc jezdci v měnících se podmínkách na silnici.
 
Délka x šířka x výška = 2 075 mm x 815 mm x 1 120 mm
Typ motoru = vodou chlazený 4-taktní 4-ventilový motor DOHC
Uspořádání válců = řadový 3-válec
Objem = 845 cm3
Systém dodávání paliva = vstřikování paliva
Typ převodovky = stálý záběr, 6-rychlostní
Hmotnost vozidla (mokrá) = 193 kg
 
XSR700 ABS
Sportovní silniční model se vyznačuje autentickým stylem a pohání ho vodou chlazený 4-taktní řadový dvojválcový motor s objemem 668 cm3 s klikovou hřídelí pod úhlem 270°. Model nabízí výkon na uvolněnou každodenní jízdu – dokonce i v městském provozu, s vyváženým designem kapotáže, který má stimulovat představivost svého majitele. Ten si ho případně může dále přizpůsobit. Jeho uvedení je v Japonsku plánováno na 6. listopadu.
 
Délka x šířka x výška = 2 075 mm x 820 mm x 1 130 mm
Typ motoru = vodou chlazený 4-taktní 4-ventilovýmotor DOHC
Uspořádání válců = řadový 2-válec
Objem = 688 cm3
Systém dodávání paliva = vstřikování paliva
Typ převodovky = stálý záběr, 6-rychlostní
Hmotnost vozidla (mokrá) = 186 kg
 
TMAX530 DX ABS
Tento model je vlajkovou lodí současné řady MAX a průkopníkem v kategorii supersport s automatickou převodovkou. K uvedení prvního modelu TMAX došlo v Japonsku v roce 2001. Elektronicky řízená škrticí klapka zajišťuje plynulou odezvu a intenzivní pocit, lehký hliníkový rám a propojený typ zadního odpružení poskytují sportovní jízdní vlastnosti.
 
Délka x šířka x výška = 2 200 mm x 765 mm x 1 420 mm
Typ motoru = vodou chlazený 4-taktní 4-ventilový motor DOHC
Uspořádání válců = řadový 2-válec
Objem = 530 cm3
Systém dodávání paliva = vstřikování paliva
Typ převodovky = automatická s klínovým řemenem
Hmotnost vozidla (mokrá) = 218 kg
 
XMAX ABS
Skútr je poháněný nově navrženým vodou chlazeným motorem s objemem 249 cm3 „BLUE CORE". Při přechodu od vývojového konceptu ke stroji na „MAXimalizaci FUNkcí při každodenní jízdě" přebírá celou řadu funkcí, mezi které patří přední vidlice motocyklového typu a systém kontroly trakce. Vyznačuje se však i velkým úložným prostorem pod sedadlem a dalšími vlastnostmi. Jeho uvedení v Japonsku je plánované na 25. ledna 2018.
 
Délka x šířka x výška = 2 185 mm x 775 mm x 1 415 mm
Typ motoru = vodou chlazený 4-taktní 4-ventilovýmotor DOHC
Uspořádání válců = jednoválcový motor
Objem = 249 cm3
Systém dodávání paliva = vstřikování paliva
Typ převodovky = automatická s klínovým řemenem
Hmotnost vozidla (mokrá) = 179 kg
 
TRICITY155 ABS
Tento model představuje další krok k novému druhu zábavy – sportovní jízdě s intenzivním pocitem stability a inovativním stylem modelu Tricity 125. Tento model umožňuje jízdu po dálnicích se zvýšeným výkonem a vlastnostmi, které zvyšují atraktivitu světa vozidel LMW značky Yamaha.
 
Délka x šířka x výška = 1 980 mm x 750 mm x 1 210 mm
Typ motoru = vodou chlazený 4-taktní 4-ventilovýmotor DOHC
Uspořádání válců = jednoválcový motor
Objem = 155 cm3
Systém dodávání paliva = vstřikování paliva
Typ převodovky = automatická s klínovým řemenem
Hmotnost vozidla (mokrá) = 165 kg
 
YZ450F
Jde o špičkový model motocyklu na motokrosové závody řady YZ od společnosti Yamaha. Model na rok 2018 obsahuje nový rám, který se může pochlubit vyšší flexí v zatáčkách a lepší odezvou při jízdě v terénu, či novým motorem, jehož parametry zintenzivní pocit výkonu a využitelnost stroje. Nová aplikace pro chytré telefony Power Tuner umožňuje snadněji provádět podrobnější změny nastavení vozidla.
 
Délka x šířka x výška = 2 185 mm x 825 mm x 1 285 mm
Typ motoru = vodou chlazený 4-taktní 4-ventilovýmotor DOHC
Uspořádání válců = jednoválcový motor
Objem = 449 cm3
Systém dodávání paliva = vstřikování paliva
Typ převodovky = stálý záběr, 5-rychlostní
Hmotnost vozidla (mokrá) = 111 kg