KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 8. srpna do 14. srpna 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Motorkáři a zásady bezpečné jízdy

Tisková zpráva Autodromu Most
Motorkáři a zásady bezpečné jízdy
08.04.2019
 

Motorkáři se dočkali. Se zásadami bezpečné jízdy se mohou seznámit v kurzu.


Motocykly se s příchodem oteplení opět staly nedílnou součástí každodenního silničního provozu. Po dlouhém zimním půstu jsou jejich majitelé patřičně natěšeni, s rychlou jízdou však vzrůstá pravděpodobnost nehody. V ohrožení zdraví či života se ocitá nejen samotný řidič motocyklu či jeho spolujezdec, ostražitější a obezřetnější musejí být i ostatní řidiči. Mostecký autodrom si hrozící rizika uvědomuje. Motorkářům proto nabízí každoročně na jaře a v létě kurzy, jež jsou zaměřeny na osvojení zásad bezpečné jízdy a řešení krizových situací.

První z kurzů se uskuteční v neděli 21. dubna. Další vypsaný termín je 25. květen, budou pokračovat až do podzimních měsíců.

Teoretická část kurzu se zabývá technikou jízdy a výčtem krizových situací s návodem, jak je předvídat. „Vedeme ji formou diskuse na dané téma, nejde tedy o pouhou přednášku. Praktická část cílí na zvládnutí stability a ovládání motocyklu, správné zatáčení, techniku brzdění z různých rychlostí a vyhýbací manévry,“ upřesnil hlavní instruktor společnosti AUTODROM MOST Marek Kohoutek.

Absolventi si podle něj význam kurzu uvědomují. „V běžném provozu, kdy nepředvídatelný okamžik může nastat kdykoli a kdekoli, je výcvik k nezaplacení. Rychlá reakce proškoleného řidiče mu často může zachránit život,“ vysvětlil.

Kurz trvá i s přestávkou na oběd sedm hodin. Jeho účastníci by proto měli dorazit v dobré fyzické kondici a odpočatí. Při výcviku používají vlastní motocykl, je tedy třeba důkladně zkontrolovat jeho technický stav a doplnit pohonné hmoty.

Pokročilým motorkářům, kteří už mají za sebou základní výcvik a chtějí si například vyzkoušet i okruhové jezdění, autodrom nabízí trénink pod vedením instruktorů motoškoly kaskadéra a testovacího jezdce Míry Lisého.

Základy bezpečné jízdy si na polygonu mosteckého autodromu zdarma prověří také účastníci celorepublikové akce Začněme spolu aneb kolama dolů, kterou organizuje dopravní policie ve spolupráci s Asociací center pro zdokonalovací výcvik řidičů AČR. Jejím cílem je snížit počet obětí při dopravních nehodách motocyklistů. Druhý ročník devíti společných víkendových vyjížděk motorkářů začíná 20. dubna právě v Ústeckém kraji. Na 250 motorkářů vyrazí v 09:00 z obce Rovná pod horou Říp, cílem je mostecký polygon. Poslední jízda se uskuteční 26. května v Moravskoslezském kraji. Loňský premiérový ročník přilákal 3 500 motorkářů z celé republiky.