KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 30. ledna do 5. února 2023.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Lit Motors C1 – budoucnost dopravy

Text: Jiří Křížek, foto: Lit Motors
Lit Motors C1 – budoucnost dopravy
21.06.2012
 

Americká společnost Lit Motors dokončila prototyp svého gyroskopického motocyklu.

 
Lit Motors je mladá společnost ze San Franciska, kterou založil Daniel Kim. V minulých týdnech dokončila prototyp svého elektromotocyklu, který je postaven na bázi gyroskopického efektu.
 
Každé kolo má svůj vlastní gyroskopický motor, který zajistí nejen stabilitu stroje v malých rychlostech, ale například při zastavení není potřeba žádného stojánku. Celkem působivá je informace, že motocykl zůstane ve svislé poloze i v případě havárie, což pokud je pravda, tak je samozřejmě převratná novinka v motocyklovém průmyslu.
 
Elektromotor by měl mít dojezd 200 kilometrů a stroj by měl mít maximální rychlost bezmála 200 km/h. Baterie se dobijí přibližně šest hodin. V kabině je prostor nejen pro řidiče, ale i pro spolujezdce. Samozřejmostí jsou pro oba bezpečnostní pásy a airbagy. A pozor – tento „motocykl“ je řízen volantem, což samozřejmě startuje otázku, zda se vůbec o motocykl jedná, když to navíc má dveře i střechu...
 
První stroje by se měly do prodeje dostat v roce 2014 a měly by stát 24 tisíc dolarů (cca 480.000 Kč), v době zavedení sériové výroby by pak cena měla klesnout na 16 tisíc dolarů (cca 320.000 Kč).

Video

Lit Motors unveils all-electric, fully enclosed motorcycle


Lit Motors Inc.