vr2020_950
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 11. října do 17. října 2021.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

NEJČTENĚJŠÍ

Nová Yamaha MT-09

Text a foto: Yamaha
Nová Yamaha MT-09
05.10.2016
 

Nový model MT-09 - temná strana Japonska nikdy nespí.

 
S nadšením přijatý model MT-09 nastavil laťku všem ostatním motocyklům kategorie Naked. Výkonný, dynamický, inovativní a vzrušující - tento přelomový model zahýbal celým motocyklovým světem. MT-09 se rychle zařadil k nejpopulárnějším strojům v Evropě, stal se jedním z nejprodávanějších motocyklů značky Yamaha a pomohl společnosti Yamaha dostat se v Evropě koncem roku 2015 na první místo.
 
Pro rok 2017 navrhli konstruktéři společnosti Yamaha tomuto průkopnickému stroji řady Hyper Naked ještě dynamičtější vzhled, zvýšili však i jeho výkonové parametry a tím i atraktivitu celého motocyklu. Díky novému, agresivnímu vzhledu a moderním technologiím nový model MT-09 opět posouvá hranice, inspiruje a budí nadšení u všech jezdců hledajících adrenalinové zážitky.
Nový model MT-09: Oči temnoty
 
Temná strana Japonska nikdy nespí. V nekonečné temnotě se zrodila dynamická síla. S oběma očima doširoka otevřenýma je tento významný představitel řady Hyper Naked předurčen dohlédnout až za temnou stranu Japonska. Nový MT-09, opatřený dvěma novými, agresivně vyhlížejícími světlomety a dynamickým novým stylem, je ve spojení s asistenční anti-hoppingovou kluznou spojkou (A&S) a vyspělou elektronikou připraven pokračovat ve slavné tradici řady MT.
 
Agresivně tvarované dvojité přední světlomety LED
 
Radikálně stylizovaná maska modelu MT-09, ovlivněná nekompromisní image vlajkového modelu MT-10, obsahuje nové dvojité LED světlomety s agresivními tvary, které podtrhují energický charakter tohoto motocyklu i jeho kompaktní a odlehčené tvary.
 
Oba šikmé světlomety jsou opatřeny dvěma diodami LED a výrazná nová maska obepíná celou šířku trubek vidlice. Vytváří tak velmi kompaktní siluetu motocyklu a dodává stroji výhružný, nekompromisní vzhled.
 
Drsnou image modelu MT-09 podtrhuje dvojice úzkých obrysových světel pod novými dvojitými světlomety. K charismatickému novému vzhledu přispívají rovněž dvě ostře vyhlížející křidélka navazující na křivky světlometů.
 
U modelu pro rok 2017 došlo k posunutí multifunkčního přístrojového panelu blíže k nové sestavě světel tak, aby vznikla sevřenější konstrukce. Ukazatele směru byly přemístěny k chladiči.
 
Mimořádně kompaktní zadní část
 
Nová, velmi kompaktní konstrukce zadní části podtrhuje sportovní siluetu modelu MT-09 jako zástupce řady Hyper Naked a posiluje jeho krásný agresivní vzhled. V modelovém roce 2017 došlo ke zkrácení dopředu skloněného podsedlového rámu o 30 mm. Z kratší, nahoru zahnuté zádi opatřené novými bočními mřížkami na dálku vyzařují lehkost a hbitost.
 
K dosažení osobitého a dynamického vzhledu tohoto dokonalého stroje kategorie Hyper Naked byla výrazná zadní část opatřena novým 3D koncovým světlem LED se dvěma hroty, které při pohledu shora připomínají tvar písmene „M".
 
Model MT-09 je také vybaven nově navrženým sedlem, které je plošší a o 5 mm vyšší. Bylo speciálně vytvarováno tak, aby jezdci umožňovalo udržovat polohu sezení při brzdění, zatáčení i zrychlování.
 
Zadní blatník uchycený na kyvné vidlici
 
Tvar kratší zadní části modelu 2017 zakončuje zcela nový zadní blatník upevněný ke kyvné vidlici a držák registrační značky, který je na jedné straně opatřen lehkou vzpěrou z kovaného hliníku. Tento model MT-09 je prvním motocyklem značky Yamaha, který danou konstrukci zadního blatníku využívá. Při pohledu zezadu nebo z boku působí přepracovaná zadní část kompaktnějším a odlehčenějším dojmem a posiluje pocit mohutného točivého momentu a dynamiky.  
 
Ostřejší, výraznější, kompaktnější design
 
Při navrhování zcela nového vzhledu modelu MT-09 se konstruktéři společnosti Yamaha důkladně věnovali i úpravám celé řady klíčových stylistických prvků, aby zvýraznili kompaktní design motocyklu a vytvořili silný dojem syrového výkonu.
 
Chladič byl opatřen novými bočními žebry, která společně s většími vzduchovými náfuky namontovanými na nádrži zdůrazňují agresivní vzhled modelu MT-09 a přispívají k dojmu kompaktnosti a kráse mechanických součástí, která charakterizuje řadu Hyper Naked společnosti Yamaha.   
 
Asistenční anti-hoppingová kluzná spojka (A&S)
 
Jednou z nejdůležitějších změn zvyšujících výkonové parametry motocyklu MT-09 2017 je použití nové asistenční a kluzné spojky, která přispívá k celkově lepšímu a sportovnějšímu požitku z jízdy a pro jezdce na motocyklu MT-09 představuje skutečný přínos.
 
Tato anti-hoppingová spojka, která je vybavena speciálně zkonstruovanými asistenčními kluznými vačkami a novými pružinami s optimalizovanou tuhostí, zabírá s větší razancí při rozjezdu z místa a při zrychlování.
 
Nejdůležitější na této spojce je však to, že pomáhá zajistit stabilitu podvozku při intenzivním brzdění motorem. Díky minimalizaci sil způsobujících odskakování zapříčiněné vysokou mírou zpětného momentu a přemírou brzdění motorem zajišťuje tato nová asistenční a kluzná spojka lepší ovladatelnost a čitelnější jízdní vlastnosti při agresivním podřazování. O 20 % nižší síla potřebná k ovládání páčky dále snižuje námahu jezdce.
 
Systém rychlořazení (QSS)
 
Model MT-09 je díky svému silnému, lineárnímu točivému momentu, kompaktním rozměrům a agilnímu podvozku předurčen poskytovat maximální požitek z jízdy. Pro rok 2017 byl tento přelomový model řady Hyper Naked vybaven rychlořazením (QSS), které jezdcům umožňuje bez spojky řadit vyšší převodové stupně rychleji a plynuleji.
 
Tento nový mechanismus má stejnou konstrukci jako u modelu YZF-R1 ověnčeného mnoha vavříny. Na řadicí páce je vybaven snímačem, který na okamžik přeruší přenos hnacího točivého momentu, jakmile detekuje řazení nahoru. Zajišťuje tak efektivnější a intenzivnější akceleraci na jednotlivé převodové stupně.
 
Přední odpružení se špičkovými parametry
 
Nový model MT-09 je mimo jiné vybaven velmi kvalitním systémem předního odpružení. Obrácená 41mm vidlice je nyní na levé trubce opatřena novým seřizovačem nastavení tlumení při stlačování, stávající funkci odskoku zastává pravá trubka. Oddělení mechanismů stlačování a odskoku do samostatných trubek vidlice umožnilo optimalizovat průtok hydraulického oleje a zajistit širší možnosti nastavení spolu s konzistentnějším projevem.
 
Přepracovaný tlumič výfuku
 
Model MT-09 2017 se svými dvojitými světlomety, bočními žebry chladiče a kompaktní zádí budí dojem síly, kompaktnosti a hbitosti. Jako důkaz pozornosti, kterou společnost Yamaha věnuje všem detailům, došlo v modelovém roce 2017 k úpravě vzhledu tlumiče výfuku, který má nyní plošší tvar a novou koncovku, jež lépe koresponduje s kompaktní hmotou a mechanickou krásou motocyklu MT-09.
 
Kompaktní a lehký tříválcový motor o objemu 850 ccm
 
Nejdůležitějším prvkem motocyklu, díky kterému je jízda na stroji MT-09 řady Hyper Naked tak vzrušující a neodolatelná, je kompaktní, lehký tříválcový motor o objemu 850 ccm. Prostřednictvím speciální konstrukce s křížovým klikovým hřídelem, kovaných pístů a válců s posunutým uspořádáním má jezdec na stroji MT-09 k dispozici široký rozsah hrubého lineárního točivého momentu, který tvoří nedílnou součást úchvatného a zábavného charakteru tohoto modelu. Motor motocyklu MT-09 2017 je vybaven novou asistenční anti-hoppingovou kluznou spojkou a systémem rychlořazení QSS a je zcela v souladu s požadavky emisní normy EU4.
 
Širší sortiment originálního příslušenství
 
MT-09 se svým potenciálem vynikat v různých oblastech představuje jeden z nejvšestrannějších motocyklů své třídy. Společnost Yamaha nabízí pro model MT-09 2017 celou řadu nového i stávajícího příslušenství.
 
Všichni současní i budoucí vlastníci motocyklů kategorie Hyper Naked si mohou virtuálně sestavit svůj vysněný stroj Yamaha online v aplikaci „My Garage" (Moje garáž). Po zahájení prodeje nového modelu MT-09 si budou zákazníci moci vytvořit vlastní dokonalý stroj řady MT v úžasném 3D zobrazení s rozsahem 360° a doplnit jej širokou nabídkou nově zkonstruovaného i stávajícího příslušenství.
 
Klíčové vlastnosti nového modelu MT-09
Nově tvarované dvojité přední světlomety se 4 diodami LED
Obrysová světla se 6 LED diodami s křidélky
O 30 mm kratší záď s integrovaným 3D světlem
Přepracované sedlo, plošší a o 5 mm vyšší
Držák zadního blatníku/registrační značky s uchycením na jedné straně
Asistenční anti-hoppingová kluzná spojka (A&S)
Systém rychlořazení (QSS)
Přední odpružení s lepšími parametry
Plošší tlumič výfuku s koncovkou nového vzhledu
Přístroje integrované do sestavy světel
Boční žebra chladiče a zvětšená sání vzduchu
Přední ukazatele směru přemístěny k bokům chladiče
 
Barvy
Night Fluo
Race Blue
Tech Black
 
Dostupnost
Prosinec 2016