vr2020_950
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. července do 12. července 2020.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Minimoto Cup 2017 – Třinec

Text: Jan Antoni, foto: Andrea Sýkorová a Ann Prune
Minimoto Cup 2017 – Třinec
09.09.2017
 

Po letní přestávce pokračoval čtvrtým podnikem šampionát minimotocup. Nejen mladí minibikeři měli tentokrát dostaveníčko ve zbrusu novém areálu Steel Ring v Třinci.

 
Jezdcům a mechanikům tentokrát výrazně komplikovalo situaci nevyzpytatelné počasí. Déšť a dešťové přeháňky provázely jak páteční volné tréninky, tak i sobotní závodní program. Jelikož se tímto podnikem přehoupl šampionát do své druhé poloviny, tabulky po tomto podniku již silně napovídají rozvržení sil v jednotlivých kategoriích před posledními dvěma podniky. Pojďme se tedy společně podívat, jak probíhaly závody o uplynulém víkendu.
 
    Junior A (5-10let): Do Třince zavítalo 16 nejmenších závodníků a závodnic. Opět jsme byli svědky prvních závodnických krůčků v závěru pole, ale zejména na čele krásných soubojů již "ostřílených vlčáků". V kvalifikaci si první místo na roštu vyjel Jan Gurecký. Ten se po startu prvního závodu také ihned ujal vedení a postupně navyšoval svůj náskok. Na mokré trati zvítězil velmi přesvědčivě. O druhé místo v úvodu závodu bojovala hned šestice jezdců. Ta se však zanedlouho po předjíždění jezdců o kolo zpět postupně rozpadla. Pro druhé místo si nakonec dojel Adam Vyskočil a pro třetí Vít Bromovský Junior. Čtvrtý dojel Eda Dobrovodský. V druhém závodě opět šel do vedení Jan Gurecký, toho se však velmi statečně držel Tadeáš Benáček a tak se Gureckého druhé vítězství rodilo podstatně obtížněji. Pro druhé místo si dojel Benáček. Na tuto dvojici v úvodu závodu dotíral Dobrovodský. Ten však ve druhé půlce závodu ztrácel pozice a propadl se na konečné šesté místo. Pro třetí místo si dojel Adam Vyskočil před Vítkem Bromovským a mocně finišujícím Viktorem Čechem. Součet obou závodů pak určil obsazení "bedny". Na nejvyšší stupínek vystoupal zaslouženě Jan Gurecký, druhý byl Adam Vyskočil a stupně doplnil zejména zásluhou krásného druhého závodu Tadeáš Benáček. Čtvrtý byl Bromovský a pátý Dobrovodský. Eda Dobrovodský je pak lídrem v celkové tabulce této třídy. Ovšem ani jezdci v pořadí za ním nejsou daleko a poslední dva podniky (4 závody) tak slibují napínavou podívanou.
 
    Junior B (8-12let): V této kategorii patřili k největším favoritům Petr Trsek a Michal Prokeš a to se taky bezezbytku potvrdilo. Kvalifikaci zvládl nejlépe Petr Trsek před Michalem Prokošem a Matyášem Eliášem. Hned po startu z druhé pozice divoce padá Prokeš a propadá se až na poslední příčku. Ve vedení je bezpečně Petr Trsek a za zády mu o druhé místo bojuje čtveřice jezdců ve složení Kohoutek, Eliáš, A. Trsek, Skácel. Skupinky však dojíždí stíhající Prokeš a projíždí ní doslova jako nůž máslem. V závodě tak vítězí Petr Trsek před Michalem Prokešem a Matyášem Eliášem. Do druhého závodu výborně odstartoval Štěpán Kohoutek, ale vedení se brzy ujímá Prokeš a společně s Petrem Trskem ujíždějí ostatním soupeřům. Tak je tomu až do konce a závod nakonec vyhrává Michal Prokeš před Petrem Trskem. O třetí pozici bojuje Štěpán Kohoutek, Matyáš Eliáš a Adam Trsek. Tři kola před cílem se na třetí pozici dostává Eliáš a na tomto místě také projíždí cílem. Čtvrtý dojel Kohoutek a pátý Adam Trsek. Součet bodů z obou závodů (včetně pravidla o lepším druhém závodě) posílají na nejvyšší příčku Michala Prokeše. Společnost na bedně mu dělá druhý Petr Trsek a třetí Matyáš Eliáš. Čtvrtou příčku si odvezl Štěpán Kohoutek a Top 5 uzavřel Adam Trsek. V celkovém pořadí vede Prokeš před Trskem o 36 bodů. Petrovi chybí zejména body ze Skalice, kde nestartoval. Uvidíme v závěrečných závodech, jestli Prokeš připustí zdramatizování nebo si náskok uhlídá.
 
    Junior Open (10-17let): Tradičně velmi zajímavou podívanou byla třída Junior Open. Na startovním roštu stál na pole position Lukáš Fulín před Pavlínou Sukovou a Markétou Klugovou. Po startu se však vedení ujímá Tureček, který byl v kvalifikaci pátý. Na toho ihned dotírá Fulín. O třetí místo bojuje trojice Pavlína Suková, Markéta Klugová a Vojtěch Vyzibla. Ten však lehce padá a opouští tak tuto skupinu. Sukovou předjíždí Klugová a vydává se stíhat dvojici jezdců na čele. To se jí čtyři kola před cílem podaří a o vítězství jede trojice. Daniel Tureček si však první místo pohlídá a připisuje si tak první vyhraný závod v životě. Na druhé místo se nakonec dostala Markéta Klugová a třetí projel cílem Lukáš Fulín. Do druhého závodu nejlépe odjíždí Fulín s mírným náskokem na Klugovou. Následuje s odstupem trojice Suková, Vyzibla, Tureček. Závod je však zastaven po velmi nepříjemném pádu Lukáše Záleského červenými vlajkami. Ještě před restartem závodu však odpadá pro technickou závadu Markéta Klugová, pro kterou tak předčasně skončil velmi slibně rozjetý dvojzávod. Po startu jde do čela Lukáš Fulín a postupně si vypracovává náskok. Vše nasvědčuje, že si dojede pro vítězství, avšak dvě kola před cílem padá a propadne se až na čtvrté místo. Nakonec vítězí opět Daniel Tureček před Pavlínou Sukovou a Vojtěchem Vyziblou. V součtu bodů tak vítězí Dan Tureček, druhá je Pavlína Suková a třetí Lukáš Fulín. Pětici nejlepších pak dokompletují Vojta Vyzibla a smolařka Markéta Klugová. I zde nás o titul ještě čeká velký boj, protože mezi prvním Fulínem a druhou Klugovou je pouhých 12 bodů. Samozřejmě do tohoto boje nepřímo zasáhnou i ostatní jezdci, takže se diváci mají opravdu na co těšit.
 
    Senior Open 40 (18 a více let): Po startu prvního závodu se vedení ujímá Petr Trsek st. A postupně si vypracovává pohodlný náskok. Druhý jede Jakub Šmiraus, na kterého je nalepený Dan Kadaník. Kadaník se před Šmirause dostává, jenže pozici ztrácí při předjíždění jezdce o kolo zpět. V tu chvíli do konce zbývá pouze jedno kolo a na čele si pro zasloužené vítězství dojíždí Petr Trsek. Za jeho zády však dvojice Šmiraus-Kadaník předvádí krásný dojezd, za který zaslouží pochvalu oba aktéři. Kadaník se nevzdává a útočí do poslední zatáčky, Jakub Šmiraus však odolá a po „loketním“ souboji projíždí druhý před Danem Kadaníkem. Čtvrtý je s odstupem Jakub Novák. Vedení ve druhém závodu se krátce po startu ujímá Šmiraus, mezitím chybuje Kadaník a propadá se do hloubky pole.  To zanedlouho čeká i na čele jedoucího Kubu Šmirause, který havaruje, a tak vedení přebírá Petr Trsek. Za ním je na druhé pozici Radek Biedrawa a Martin Jaška. Přes ty se postupně propracovává Jakub Novák a začíná stahovat na čele jedoucího Petra Trska. Na tuto dvojici se postupně zpět přitahuje Dan Kadaník, který však dvě kola před cílem padá. Pro vítězství si v tomto závodě dojíždí Petr Trsek, následuje jej Jakub Novák a pro životní třetí pozici si dojíždí Martin Jaška. Nejspokojenější tak z Třince odjíždí Petr Trsek, který zaknihoval z obou závodů plný počet bodů. Na druhý stupínek se postavil Kuba Novák díky povedené druhé jízdě a bednu doplnil potlučený Jakub Šmiraus. V celkovém pořadí má náskok 22 bodů Dan Kadaník před Petrem Trskem. Na toho ztrácí pouhé tři body Jakub Novák.
 
    Senior Open 50 (18 a více let): Tentokrát slabě obsazená třída, jelikož nepřijelo několik, jezdců z popředí výsledkové listiny (Kult, Zdařil, Cyrus). V první jízdě vedl chvíli Petr Bican, kterého po dvou kolech předjel suverén této třídy Vít Bromovský a už tradičně zvítězil. Pro druhé místo si dojel Petr Bican, a tak vlastně k jedinému přímému souboji na trati se schylovalo v boji o třetí místo. Třetího Leoše Kohoutka po krůčcích stahoval Jiří Lubojácký. Ten svou snahu však přehnal a ze souboje nebylo rázem nic. Bezpečně si tedy pro třetí místo dojel Leoš Kohoutek. Prakticky jak přes kopírák probíhal i druhý závod. Vítězství si opět vyjel Vít Bromovský před Petrem Bicanem a Leošem Kohoutkem. Čtvrtou pozici si vyjel Jiří Lubojácký. Stupně vítězů pak byly totožné s výsledky obou závodů. V celkovém pořadí už zřejmě nikdo neohrozí Víta Bromovského, který má před posledními dvěma podniky náskok 59 bodů.
 
    Hobby (15 a více let): Rovněž tato třída má svého suveréna a tím je Martin Daler. Martin neponechal nic náhodě a vyhrál první závod před Patrikem Neumanem. Třetí pozici si vyjel Jiří Lubojácký, čtvrtý byl Michal Bezděk a pátý Jan Mejstřík. Ve druhém závodě opět zvítězil Martin Daler, který velmi pravděpodobně kráčí za obhajobou titulu. Druhou pozici obsadil Michal Bezděk a třetí opět Jiří Lubojácký. Závod nedokončil Patrik Neuman, a tak nemohl na stupně vítězů tentokrát pomýšlet. Na nejvyšší stupínek se tedy postavil Martin Daler, druhý Michal Bezděk a oba na bedny doprovodil Jiří Lubojácký. Čtvrtý následoval Jaroslav Záleský a pátý Jan Mejstřík. V celkovém pořadí vede s velkým náskokem 64 bodů Martin Daler, který ještě letos neztratil ani bod.
 
    Minibiková závodní premiéra v Třinci se tak i přes nepřízeň a nestálost počasí vydařila. Jistě dobrým krokem bylo od pořadatelů rozhodnutí jet na zkrácené verzi motokárové trati. Pořadatelsky byl tento podnik opět na jedničku zvládnutý a sportovní i jezdecká úroveň neustále spolu s tímto šampionátem roste. Druhá polovina seriálu se nám tak velmi zajímavě rozběhla a teď bude v rychlém sledu následovat již tento víkend podnik v Pardubicích a za dva týdny poslední podnik v Brně. Nezbývá než se těšit na zbývající dva podniky a užít si závěr minimotocupu.