vr2020_950
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. července do 12. července 2020.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Minimoto Cup – Brno

Text: Jan Antoni, foto: Pavel Nejezchleba
Minimoto Cup – Brno
28.09.2017
 

Na brněnské minibikové trati v areálu Masarykova okruhu se o víkendu 22. - 23. září konal závěrečný podnik šampionátu minimotocup.

 
Ve většině kategorií nebylo ještě o letošních mistrech rozhodnuto a i v ostatních bylo co sledovat v boji o další příčky. Hezké počasí provázelo páteční volné tréninky a tak mohli účastníci pilně trénovat a najíždět tolik potřebná kola. Sobota však přinesla vydatný déšť. Na jezdce tak ve všech kategoriích po dopolední kvalifikaci na suchu čekaly odpolední závody na vodě. Pojďme se už ale podívat, co přinesly závěrečné boje. Bylo rozhodně na co koukat.

Junior A (5-10let): Hned pětice kandidátů měla největší šanci na titul. Průběžně vedl Jan Gurecký, ale bodově velmi blízko bylo kvarteto Eduard Dobrovodský, Jan Skoupý, Vít Bromovský jun. a Adam Vyskočil. Celou pětici jezdců dělilo pouze jedenáct bodů a tak odpolední dvojzávod sliboval dramatické chvíle, které na sebe nenechaly dlouho čekat. Nejlepší postavení na startu si v kvalifikaci vyjel Jan Gurecký. Nejlepší start však do prvního závodu předvedl Tadeáš Benáček a okamžitě se ujal vedení. Hned v prvním kole však padá vedoucí duo šampionátu Gurecký a Dobrovodský, oba však v závodě pokračovali. Na čele si mezitím vypracovával náskok Benáček, druhý jel Bromovský a třetí Skoupý. To se nezměnilo až do cíle a tak si Benáček připsal dílčí vítězství v tomto podniku. Následovali Bromovský, Skoupý, čtvrtý Jindřich Škopek a pátý Adam Vyskočil. Pro šampionát však bylo důležité i další pořadí. Šestý byl Dobrovodský a na sedmé pozici dojel Gurecký. V tuhle chvíli bylo celkové pořadí ještě našlapanější a první pětici dělilo pouze sedm bodů (Gurecký 159b., Bromovský 159b., Skoupý 158b., Dobrovodský 155b., Vyskočil 152b.). Celý šampionát třídy Junior A tak gradoval v poslední rozjížďce roku. Do druhého závodu opět nejlépe odstartoval Tadeáš Benáček, kterého následovali Jan Gurecký, Eda Dobrovodský a Vít Bromovský. Do čela se zanedlouho posunul Gurecký, naopak třetí místo po pádu opouští Bromovský. Na čele si vypracovává náskok Gurecký a vítězí v této rozjížďce před Benáčkem a Dobrovodským. V součtu obou rozjížděk tak v Brně poprvé v kariéře vítězí Tadeáš Benáček před Janem Gureckým a Vítem Bromovským. V celkovém pořadí si však titul mistra v kategorii Junior A vyjel Jan Gurecký. Ten letos dva závody dokonce vynechal a ve zbylých 8 rozjížďkách, do kterých startoval, dokázal hned sedmkrát zvítězit. Vícemistrem se stal Eduard Dobrovodský a celkové třetí místo v šampionátu patří Vítu Bromovskému.
 
Junior B (8-12let): Tato kategorie zdánlivě neslibovala v boji o celkové pořadí takovou zápletku jako předchozí. I tak je nakonec celkové pořadí těsnější než se mohlo před brněnským dvojzávodem zdát. Ale pojďme hezky popořadě. Stejně jako na předchozích závodech v Pardubicích rozhodovaly i zde tisíciny vteřiny o prvním místě na roštu. To si vyjel v kvalifikaci lídr průběžného pořadí Michal Prokeš před Petrem Trskem a první řadu doplnil neustále se zlepšující Jakub Horyna. Od startu nejlépe odjel Petr Trsek, kterého následovali Michal Prokeš, Jakub Horyna a Štěpán Kohoutek. Na čele si mezitím vypracovával náskok P. Trsek, naopak chybují Prokeš a Kohoutek. Cílem prvního závodu nakonec vítězně projel Trsek, následovaný Horynou a Prokešem. Čtvrtý dojel Matěj Skácel a pátý Štěpán Kohoutek. Do druhého závodu opět nejlépe odstartoval Trsek před Prokešem a Horynou. Michal Prokeš však brzy padá. Druhý tak v tuhle chvíli jel Horyna, třetí Kohoutek a čtvrtý Skácel. Cílem s velikým náskokem projíždí vítězně Trsek, který si tak v Brně připisuje „double“. Druhý je v cíli nakonec Kohoutek, třetí Skácel a čtvrtý Jakub Horyna. V součtu obou brněnských rozjížděk zaslouženě vítězí Petr Trsek. Druhý na stupních byl Jakub Horyna, pro kterého to byly první stupně v minimotocupu. Bednu doplnil Štěpán Kohoutek. V celkovém pořadí se nakonec nezměnilo nic, i když Petr Trsek se dotáhl na Michala Prokeše na pouhých osm bodů. Mistrem je tak Michal Prokeš, vícemistr Petr Trsek. Oba během celé sezóny předváděli velký sport a je na místě se těšit na jejich další růst. Třetí je v celkovém pořadí Matyáš Eliáš.
 
Junior Open (10-17let): Pole position si vyjel v kvalifikaci Vojtěch Vyzibla. Nejlepší startovní pozice naplno využívá a hned po startu se ujímá vedení. Naopak Lukáš Fulín padá hned v prvním kole dokonce dvakrát. Vyziblu tak následuje Dan Tureček, kterého ale čeká postih za ulitý start a rovněž za nedlouho padá. Druhá tak jede Pavlína Suková před Markétou Klugovou. Vítězně cílem nakonec projel Vojta Vyzibla před Pavlínou Sukovou a Lukášem Fulínem. Do druhého závodu nenastupuje Markéta Klugová a odpadá tak jeden z favoritů o brněnskou bednu. Po startu jde opět do čela Vyzibla, následovaný Sukovou, Fulínem a Turečkem. Suková padá a bere sebou i Vyziblu. Ten však v závodě pokračuje na rozdíl od Sukové. Vyzibla se brzy dostává na druhé místo a po problémech Lukáše Fulína přebírá zpět první místo. Druhý v tu chvíli jede Tureček před Kárným. Prozatím svůj nejlepší závod jedoucí Matouš Kárný se dostává na druhé místo, po chybě se však propadá na čtvrtou příčku. V závěru odstupuje Tureček. Cílem druhého závodu tak vítězně projíždí Vyzibla před Lukášem Záleským a třetím Matoušem Kárným. V součtu rozjížděk se tak na nejvyšší stupínek postavil zcela zaslouženě Vojtěch Vyzibla, druhý byl Lukáš Záleský a třetí Matouš Kárný, pro kterého to byla první bedna v životě. Celkovým mistrem se i přes nevydařené závody v brně stal Lukáš Fulín. Vícemistryní se stala Markéta Klugová a pohár za celkové třetí místo převzal Vojtěch Vyzibla.
 
Senior Open 40 (18 a více let): Startovní listinu v Brně rozšířili Michal Prášek, který si tradičně z velké silnice pokud čas dovolí, rád odskočí a poměrně překvapivě Tomáš Zdařil. Jak se později ukázalo, oba výrazně čeřili vody „seniorského rybníčku“. Před závodem měla šanci na titul čtveřice jezdců a na ty se zcela jistě upíraly zraky přihlížejících nejvíce. Nejblíže k titulu však měl Dan Kadaník. V kvalifikaci si pole position vyjel Tomáš Zdařil před Michalem Práškem a Jakubem Novákem. Start do prvního závodu se nejlépe povedl Zdařilovi a ujal se vedení. Brzy však padá a vedení se ujímá Prášek před Kadaníkem. Závod velice brzy opouští úřadující mistr této třídy Jakub Novák po technickém problému. Zdařil v tu chvíli jede třetí před Jakubem Šmirausem a Ondrou Pavlovičem. Michal Prášek vydrží na čele i přes problémy s minibikem až do cíle a těsně vítězí před Danem Kadaníkem, který si tímto druhým místem zajišťuje titul v této třídě. Třetí dojíždí Zdařil. V závěru nešťastně padá Šmiraus a čtvrté místo tak bere Pavlovič. Druhý závod opět nejlépe rozjíždí Zdražil, brzy se však před něj dostává Prášek a ihned si začíná budovat náskok. Stejně jako v první rozjížďce odstupuje Novák a uzavřel tak smolně letošní sezónu. Zdařil chybuje a propadá se. Druhý jede bezpečně Dan Kadaník a o třetí místo bojuje trojice Pavlovič, Šmiraus a Trsek. Na čele si velký náskok vyjíždí Michal Prášek a zaslouženě vítězí. Pro druhou příčku si přijíždí Dan Kadaník. Na boj o třetí místo nakonec ztrácí Jakub Šmiraus a tak si to o třetí příčku rozdali Pavlovič s Trskem. Petra Trska však ze třetí pozice vyhnal mimo trať „kolař“ a tak nakonec třetí dojel Ondra Pavlovič. Brněnské stupně v součtu obou závodů opanoval Michal Prášek, druhý byl Dan Kadaník. Poprvé na stupních stanul třetí Ondřej Pavlovič. V celkovém pořadí se tedy stal mistrem Dan Kadaník, vícemistrem Petr Trsek a třetí celkovou příčku si letos vyjezdil Jakub Šmiraus. Čtvrtý v celkovém pořadí Jakub Novák vlivem technických problémů oproti očekávání nezasáhl do bojů v celkovém pořadí a musí se letos spokojit s „bramborovou medailí“. Těšme se však už na příští rok, tato partička „seniorů“ předvádí skutečně dramatickou podívanou.
 
Senior Open 50 (15 a více let): V Brně nestartoval jistý mistr této kategorie Vít Bromovský. Největším tématem tak bylo celkové druhé místo mezi Tomášem Zdařilem a Danielem Kultem. Oba jezdce dělily pouhé čtyři body. V kvalifikaci si první místo vyjel Tomáš Zdařil a rovněž po startu se hned ujal vedení. Na dalších místech jeli Petr Bican, Daniel Kult a Leoš Kohoutek. Ve vedení má v tu chvíli velký náskok Zdařil a Kult se dostává na druhou příčku a rovněž poodjíždí Bicanovi. Kult však chybuje a druhé místo opět přebírá Petr Bican. Na tomto pořadí se již nic nemění a tak si pro vítězství dojel Tomáš Zdařil před Petrem Bicanem a Danielem Kultem. Čtvrtý dojel Leoš Kohoutek. Rovněž druhý závod začíná nejlépe pro Zdařila. Za jeho zády jede druhý Bican a třetí Kult. Zdařil mezitím buduje opravdu slušný náskok. Velice tvrdě padá Bican a na druhou příčku tak jde Kult. Cílem závodu tak projíždí jako vítěz Tomáš Zdařil, druhý Dan Kult a třetí Petr Bican. V součtu obou závodů vyhrává Tomáš Zdařil před Danielem Kultem a Petrem Bicanem. V celkovém pořadí si další titul vyjel Vít Bromovský, vícemistrem je Tomáš Zdařil a celkově třetí skončil Daniel Kult. Tato kategorie bude v příštím roce opět o tom, jestli někdo dokáže zastavit nadvládu zkušeného Víta Bromovského. Nechme se překvapit.
 
Hobby (15 a více let): Letos nejsilněji obsazený závod čekal tuto kategorii až na samém sklonku sezóny právě v Brně. Sešlo se totiž hned jedenáct hobíků a to je na tuto kategorii slušné číslo. Jistým mistrem už byl Martin Daler a otázkou bylo, zda se mu podaří vyhrát všechny závody v sezóně. Na tuto otázku odpověděl hned první závod, kde zvítězil Patrik Neuman a bylo to tak letos poprvé, kdy Martin Daler nevyhrál závod a dojel druhý. Pro třetí příčku v prvním závodě dojel Jan Mejstřík před Michalem Bezděkem a Jaroslavem Záleským. Druhý závod vyhrál opět Patrik Neuman, druhý skončil Jiří Lubojácký a třetí Martin Daler. Čtvrtý následoval Jan Mejstřík a Top 5 uzavřel Filip Lazícius. V součtu si tak pohár za vítězství v Brně odvezl Patrik Neuman, druhý skončil Martin Daler a na třetí stupínek se postavil Jan Mejstřík. V celkovém hodnocení šampionátu je mistrem Martin Daler, vícemistrem Patrik Neuman a druhým vícemistrem Jiří Lubojácký.
 
Skončila tak krásná minibiková sezóna, která nabídla množství krásných a sportovně hodnotných závodů, dramatických momentů. Výborně se koukalo na boje na čele jednotlivých kategorií, ale rovněž na první krůčky nejmenších a jezdecký růst začínajících napříč kategoriemi. Velké poděkování zaslouží organizátoři minimotocupu a organizátoři jednotlivých podniků. I přes vzrůstající sportovní a organizační úroveň zůstává šampionát takřka v rodinné atmosféře. Vždyť kde jinde přijde technická a formální přejímka za jezdci do jejich zázemí a ne naopak? Rovněž zaslouží poděkování sponzoři jednotlivých podniků. Poděkování také patří všem rodičům, kteří svoje děti v tomto finančně náročném sportu podporují. Kompletní výsledky najdete na výborně zpracovaných stránkách www.minimotocup.cz, jenž jsou jak informační, tak i jako databáze jednotlivých výsledků a jezdců. Teď nezbývá než se s letošní vydařenou sezónou rozloučit a těšit se co přinese ta příští.