vr2020_950
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 6. července do 12. července 2020.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Minimoto Cup – Skalica

Text: Jan Antoni, foto: Pavel Nejezchleba
Minimoto Cup – Skalica
15.06.2017
 

Pro další body do hodnocení šampionátu minimotocup se tentokrát jezdci vypravili k našim východním sousedům. Třetí podnik totiž hostila slovenská Skalica, nedaleko našich hranic.

 
Také tentokrát si s jezdci zahrávalo počasí. Páteční volné tréninky provázely tropické teploty, které v sobotním dopoledni vystřídal intenzivní déšť. Během kvalifikací se počasí umoudřilo, odpoledne při druhých závodech však přišla bouřka. Počasí tedy bylo jako na pověstné houpačce. To však nijak nebránilo aktérům jednotlivých závodů v hodnotných sportovních výkonech.
 
Junior A (5-10let): Jak již je dobrým zvykem, byla tato kategorie rozdělena na dvě poloviny dle výkonnosti po kvalifikacích. V první rozjížďce si dojel pro svoje první dílčí vítězství Vít Bromovský, který zvítězil stylem start-cíl. O druhé místo celý závod bojovala šestice jezdců a zdálo se, že pro tuto pozici si dojede Viktor Čech. Ten se však v závěru zdržel za jezdcem o kolo zpět, toho využil Adam Vyskočil a dojel si pro druhé místo. Viktor Čech dojel třetí. Druhý závod vyhrál opět Vít Bromovský junior, následovaný Viktorem Čechem. Třetí místo si v této rozjížďce vyjel Eduard Dobrovodský. Stupně vítězů tak obsadil s plným počtem bodů Vít Bromovský, druhý byl Viktor Čech. Třetí stupínek v součtu bodů nakonec náležel Edovi Dobrovodskému. Čtvrté místo si ze Skalice odvezl Adam Vyskočil, kterému nevyšla druhá rozjížďka. Top 5 uzavřel Jan Skoupý.
 
Junior B (8-12let): Na startu tentokrát chyběli bratranci Trskovi a tak tato třída ještě před startem přišla o dva jezdce ze špičky. S rolí favorita se tak chtěl co nejlépe vyrovnat Michal Prokeš. To se také potvrdilo hned v první rozjížďce, kde spolehlivě zvítězil. Pro druhé místo si dojel Matyáš Eliáš. Třetí dojel Štěpán Kohoutek, na kterého v závěru dotíral Jakub Horyna. Štěpán však pozici udržel a udělal tak první krůček k první „bedně“. Druhý závod se už jel na vodě po bouřce, která se Skalicí prohnala v odpoledních hodinách. Hned po startu šel do čela Matyáš Eliáš následovaný Michalem Prokešem. Matyáš však svoje nasazení přehnal hned během prvního kola a odporoučel se k zemi. Začínal tak ze závěru pole. Michal Prokeš profesorskou jízdou dojel do cíle jako první a radoval se tak letos z prvního vítězství. Výbornou stíhací jízdu předvedl Matyáš Eliáš. Ten si nakonec i ve druhé rozjížďce dojel pro druhé místo. Třetí místo si vyjel Štěpán Kohoutek. V součtu bodů tedy zvítězil Michal Prokeš, druhý skončil Matyáš Eliáš a bednu doplnil Štěpán Kohoutek. Pro toho je to zároveň první „bedna“ v minimotocupu. Pomyslnou bramborovou medaili si ze Skalice odvezla Agáta Kohoutková, pátý byl Jakub Horyna.
 
Junior Open (10-17let): Letošní velkou smolařkou je v této třídě Pavlína Suková. Ta si v kvalifikaci vyjela pole position, ale technika ji vystavila stopku hned v zaváděcím kole prvního závodu. Do prvního závodu nejlépe odstartoval Daniel Tureček, kterého však zanedlouho překonal Lukáš Fulín. Ten si nakonec v první rozjížďce dojel pro první místo před Danem Turečkem a třetí Markétou Klugovou. Velmi dramatická však měla být druhá rozjížďka. V té šla do čela Pavlína Suková. V půlce závodu se ji pokusil předjet Lukáš Fulín. Došlo však ke kolizi mezi oběma a museli se tak spokojit s bojem o třetí místo. O první pozici tak bojovala Markéta Klugová s Lukášem Záleským. Markéta si však první pozici uhlídala a projela tak cílem první. Druhý byl Lukáš Záleský a třetí Pavlína Suková. Ze souboje o třetí místo se v posledním kole odporoučel k zemi Lukáš Fulín, který skončil v péči lékařů. Vítězství v součtu bodů si tak připsala Markéta Klugová, na druhý stupínek vystoupal Lukáš Záleský, třetí byl Lukáš Fulín. Čtvrtá skončila Jana Ruttkayová a pátý Daniel Tureček.
 
Senior Open 40 (18 a více let): Svoji tradiční dramatičnost potvrdila standardně tato třída, i když na  startu chyběl jeden z favoritů Petr Trsek starší. Letos už podruhé si z „velké silnice“ odskočil Michal Prášek. Tomu se však ve Skalici nevedlo a po technických závadách nedokončil ani jednu ze dvou závodních rozjížděk. Po startu prvního závodu se na čele usadil Jakub Šmiraus a vypracoval si slušný náskok. Postupně jej však začala stahovat dvojice Daniel Kadaník a Jakub Novák. Tato dvojice sice náskok stahovala, ale přiblížení na bojový kontakt přišlo po zpomalení Šmirause za jezdcem o kolo zpět. Daniel Kadaník potom Jakuba Šmirause předjel v závěrečných metrech pod šachovnicí a zvítězil o 57 tisícin sekundy. Třetí dojel s nepatrným odstupem Jakub Novák. Hezké čtvrté místo obsadil Jirka Poles. Ve druhé rozjížďce se na polo-mokré trati dostal brzy dopředu Dan Kadaník a vypracoval si bezpečný náskok, který udržel až do cíle. O druhé místo si zabojovali Jakubové Šmiraus a Novák. V cíli byl spokojenější první jmenovaný. Na bednu vystoupal na nejvyšší příčku Dan Kadaník, druhý skončil Jakub Šmiraus a třetí Jakub Novák. Jakub Šmiraus tak v třetím podniku sezony konečně prolomil smůlu a postavil se na stupně vítězů. Pěkné body ze Slovenska si odvezl čtvrtý Jirka Poles a pětici nejlepších uzavřel Ondra Fulín.
 
Senior Open 50 (18 a více let): Dle předpokladů si ve Skalici vedl výborně Vít Bromovský starší. Po startu z pole position se ujal vedení a první závod bez problémů vyhrál. O druhé místo se však strhla velká bitva. Hlavními aktéry byli Daniel Kult, Tomáš Zdařil a Petr Bican. Při jednom pokusu o předjetí došlo k pádu Bicana a padající motocykl „dohnal“ Zdařila a následoval nepříjemný pád v nejrychlejší zatáčce trati. Jezdci však rychle pokračovali a dojeli do cíle. Pořadí prvního závodu tak bylo Bromovský, Kult, Zdařil a Bican. Druhá rozjížďka na prosychající trati přinesla opět vítězství Bromovskému. Po pádu v prvním kole předvedl krásnou stíhací jízdu Dan Kult a po chybě Zdařila přivezl svůj minibike dokonce na druhé pozici. Stejně jako v první jízdě následovali Zdařil a Bican. Celkovým vítězem se tedy stal Vít Bromovský před Danielem Kultem a Tomášem Zdařilem. Čtvrté místo obsadil Petr Bican a páté Filip Lazícius.
 
Hobby (15 a více let): První jízdu ovládl Martin Daler, který do Skalice přijížděl v pozici lídra s plným počtem bodů. Druhou příčku si vyjel Patrik Neuman před Michalem Bezděkem. Naopak průběžně třetí Jiří Lubojácký si připsal nulu. Druhá jízda se nesla ve stejném duchu. Zvítězil suverén sezony Martin Daler před Patrikem Neumanem a Jiřím Lubojáckým. Po sečtení bodů za obě rozjížďky obsadil bednu Martin Daler, Patrik Neuman a Michal Bezděk. Čtvrtou příčku obsadil David Kabeláč a pátou Jaroslav Záleský. Suverénem letošní sezony je Martin Daler, který prozatím neztratil ani bod.
 
Letošní šampionát se tak překlopil do své poloviny. Závody ve Skalici přinesly mnoho jezdcům premiérové stupně vítězů, ale mnoho favoritům také komplikace. Nyní bude v minimotocupu následovat prázdninová pauza, po které jezdce čeká premiéra na zbrusu nové trati v Třinci hned v úvodu září. Jezdci ani doprovody jistě nebudou přes prázdniny zahálet a nám nezbývá než počkat, jak se kdo popasuje s druhou půlkou sezony. Kompletní výsledky a pořadí v šampionátu najdete na www.minimotocup.cz