vr2020_950
KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 14. června do 20. června 2021.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Autoritou motocyklového sportu nově ČSMS

Text: www.msmt.cz
Autoritou motocyklového sportu nově ČSMS
26.10.2011
 

Podle stanoviska MŠMT již Autoklub České republiky - AČR - není nejvyšší autoritou motocyklového sportu v zemi. Stejně jako tomu bylo před rokem 2001, stát bude ve věci motosportu jednat s novým nezávislým sdružením.

 
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy na začátku října rozhodl o zásadní změně v oblasti motocyklového sportu. Tzv. nejvyšší národní autoritou pro motosport již nebude AČR, ale nově vzniklý Český svaz motocyklového sportu (ČSMS). Ministr o tom na začátku října zpravil dopisem i ženevskou centrálu Mezinárodní motocyklové federace (FIM).
 
„Na Autoklub se množily stížnosti od samotných jezdců, promotérů i pořadatelů. Týkají se různých odvětví, mj. endura, ploché dráhy nebo brněnské GP. Upadá také péče o mládežnický a dětský sport,“ vysvětlil ministr Josef Dobeš a vyslovil přesvědčení, že nový svaz posune toto odvětví správným směrem.
 
Důležitým motivem změny bylo i upozornění na možné netransparentní zacházení s veřejnými prostředky, kdy dotace MŠMT určené pro motocyklový sport často nedoputovaly tam, kam byly určeny. Proto nechá ministr podrobit AČR veřejnosprávní kontrole a nezávislému forenznímu auditu.
 
Krok je plně v kompetenci ministra
 
V návaznosti na ministrův krok se objevily spekulace o překročení pravomocí a narušování autonomie sportu, kterou garantuje Olympijská charta. MŠMT se přitom řídí zákonem č. 2/1969 Sb. a jeho paragrafem 7, který úřadu přisuzuje mj. „oblast státní péče o sport a sportovní reprezentaci státu“.
 
Navíc ministerstvo již národní autoritu dříve určovalo. „Stanovisko k národní autoritě roku 2000 zaslal ministr Eduard Zeman. Tehdy ovšem ve prospěch Ječmínkova AČR. Pokud mne nyní pan Ječmínek, tento druhý muž Sazky, kritizuje, tak jen předvádí účelový výklad zákona, “ podotkl ministr.
 
Ministerstvo zaslalo federaci pouhé doporučení. O platnosti členství, a tedy potvrzení autority ČSMS, rozhodne nezávisle sama FIM během prosincového zasedání. Změna se přitom týká výhradně motorek, automobilový sport je u nás i nadále řízen Autoklubem ČR.