Závody u nás i v zahraničí v období od 16. května do 22. květen 2022.

Bily Racing Team – Poznaň

Tisková zpráva Bily Racing Teamu
11.08.2010

Na predposledný pretek šampionátu Alpe Adrie sme pricestovali už v utorok v zostave Robo Bíly, Jaro Černý, Mirek Šamaj a Jóži Borbély, pretože sa dalo jazdiť iba v stredu. Vo štvrtok bola na programe česká voľná a Poľské Majstrovstvá.

Celý víkend sa s nami zahrávalo počasie, ktoré nám opäť neprialo, na čo sme už tento rok zvyknutý. Vo štvrtok večer dorazil aj Tomáš Mikšovský spoločne s Halbichom, ktorý štartoval na požičanom motocykli BMW od Petra Theisza, aby mal k dispozícií konkurencie schopný motocykel v boji o český titul s Michalom Fillom. V piatok sa Jaro dostal na úroveň minuloročného maxima, takže boli dobré predpoklady na kvalitný výsledok v oboch kategóriách SST 600 a SSP. Tomáš bol po piatku asi o sekundu pomalší ako Filla, čo bola taktiež dobrá východisková pozícia v boji o titul. V sobotu ráno boli ako prvé na programe kvalifikácie triedy SST 600 a tréning sa išiel na poloosychajúcej trati, kde bol Jaro po celý čas v prvej 3ke, až v posledných 5 minútach ho preskočilo pár jazdcov, keď už sedel v boxe. Spoliehali sme sa na druhú kvalifikáciu, kde malo byť sucho.

Ako druhá prišla kvalifikácia triedy SST 1000, kde sa podarilo Tomášovi vybojovať  5. pozíciu na štarte, sekundu za Fillom. Potom prišla na rad kvalifikácia triedy Supersport, kde sa išlo na mokrej trati, a Jaro si vyjazdil 7. pozíciu na štarte, kde sme sa spoliehali na druhý tréning.

Na druhú kvalifikáciu SST 600 sa počasie vôbec nezlepšilo tak sme sa rozhodli neštartovať a zbytočne neriskovať pád, a takisto sa zariadil aj Tomáš, čo sa o pár minút opakovalo aj v triede Supersport. Po kvalifikáciách sme neboli najspokojnejší ale nebralo nám to optimizmus pred pretekmi.

Róbert Bily:

„V nedeľu sa prvý na štart postavil Jaro v triede SST 600, kde sa išlo na vode, a Jarovi išlo v prvom rade o to, aby si v predstihu zabezpečil titul majstra Alpe Adrie, čo sa mu druhým miestom podarilo.

Ako druhý mal ísť na štart Tomáš Mikšovský, ktorý sa ale preteku nezúčastnil, aj keď boli dohodnutý mnou chýbajúci dvaja českí pretekári, aby mohli regulérne bojovať o titul s Michalom Fillom. Mňa mrzí to, že Tomáš nezvládol psychický tlak na jeho osobu, a zľakol sa priamej konfrontácie v preteku a ako trápny dôvod bolo prezentované to, že nefunguje motocykel BMW, ktorých bolo v paddocku voľných aj 30 BMW,  ak by sa chcelo pretekať, a takisto bola k dispozícií jeho Yamaha, na ktorej štartoval v Moste, o ktorú ma poprosil Tomáš, aby som mu ju do Poznaňe priviezol, ak by sa niečo stalo s BMW. Minulý rok keď nemal ani korunu, tak som ho podržal, aj keď sa mi ostatni čudovali v paddocku, ale chcel som mu pomôcť v boji o titul v roku 2009, kde ho opäť porazil Filla, a preto som nepochopil jeho jednanie voči mne a celému Bily Racing Teamu. Myslím, že mu v nepochopiťeľnom rozhodovaní pomáhali viacerí ľudia, a tým ho poslali podľa mňa predčasne do motocyklového dôchodku. Nech si každý urobí záver o tom aký chce, ale v Bily Racing Teame mal za posledné dva roky určite najlepšie podmienky v jeho kariére. Po tomto jeho zúfalom čine, sme sa s okamžitou platnosťou rozišli s Tomášom, a takisto aj so spoločnosťou Halbich.cz. V správe DA Racingu sa nachádza 90% klamstva, ale toto je reálna situácia, a nechápem ako sa mohol Tomáš takto psychicky rosypať pred jeho najdôležitejším pretekom v tomto roku.

V Supersportoch mal Jaro obrovskú smolu kde sa mu v 5kole rosypal už 3x za mesiac nový motor, dúfam, že nás smola konečne pred poslednými pretekmi opustí a zavŕšime túto aj tak veľmi úsepšnú sezónu so cťou. Na záver by som chcel spomenúť, že v triede Superbike štartoval na našej motorke Pawel Szkopek, ktorý ju doviezol do cieľa na 3. mieste vo veľmi silnej konkurencií.“