KALENDÁŘ AKCÍ

Závody u nás i v zahraničí v období od 15. srpna do 21. srpna 2022.
otevřít kalendář

VIDEO TÝDNE

Každý týden nové video, která pro vás hledáme.

ukázat videa

Jak dál po odchodu ministra Dobeše?

Tisová zpráva Autoklubu ČR
Jak dál po odchodu ministra Dobeše?
22.03.2012
 

Po rezignaci ministra Dobeše se naskýtá otázka, jak to bude vypadat v českém motocyklovém sportu, kdo bude novým šéfem resortu, či neudělá nový šéf školství a sportu nějaké další, či jiné kroky, ohledně řízení motocyklového sportu v ČR? Každopádně jisté je to, že Autoklub ČR podal na Dobeše trestní oznámení.

 
POZNÁMKA redakce: ať je situace pro někoho jakkoliv složitá, či jednoduchá, je jasné, že český motocyklový sport radikální změny potřebuje. Stejně jako mnozí si myslíme, že současné vedení motocyklového sportu v ČR není na takové úrovni, aby zabezpečilo kvalitní průběh šampionátů, výchovu mládeže a podporu reprezentace, v následujících letech. Proto i my jsme za změny v řízení, a to buď za změny v jeho personálním vedení, či za změny v jeho organizačním řízení. Podotýkáme, že jako nezávislý zpravodajský portál nám je zcela jedno, zda budeme jezdit na závody, kde bude viset logo AČR nebo ČSMS, pokud tyto závody budou dobře řízené a budou mít zabezpečenou budoucnost.
 
 
 
Tisková zpráva Autoklubu ČR – téma:
· Trestní oznámení na ministra Josefa Dobeše - podezření z trestného činu poškození cizích práv a zneužití pravomoci úřední osoby
· Řízení a financování motoristického sportu v ČR
 
 
Autoklub ČR dnes na tiskové konferenci informoval zástupce tisku o současné situaci v motoristickém sportu.
 
Situace souvisí především s nevhodnými, a dle názoru Autoklubu ČR i protiprávními, zásahy ministra školství, mládeže a tělovýchovy Josefa Dobeše v této oblasti. Ministr opakovaně prohlásil, že rozhodl o změně v řízení motocyklového sportu, odejmul toto právo Autoklubu ČR a pověřil jeho výkonem Český svaz motocyklového sportu (ČSMS), který vznikl v den „rozhodnutí“ ministra. Zároveň opakovaně intervenoval ve prospěch tohoto nového uskupení, jehož vznik dle svých slov dokonce sám inicioval, i u mezinárodních organizací FIM (Mezinárodní motocyklová federace) a FIM Europe /UEM/ (Evropská motocyklová Unie).
 
Svůj negativní postoj vůči Autoklubu ČR ministr vysvětluje tím, že Autoklub ČR špatně hospodaří se státními dotacemi, a že se Autoklub ČR nedostatečně stará o mládež. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) však na dotaz Autoklubu ČR sdělilo, že úřad nedisponuje doklady potvrzující zmiňovaná tvrzení.
 
Autoklub ČR v této souvislosti naprosto odmítá názor ministra, že má právo určovat, kdo bude řídit jakýkoliv sport v České republice. Za posledních dvacet let si žádný z předchozích představitelů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) nedovolil obdobným způsobem do činnosti nezávislých občanských sdružení zasáhnout. Názor Autoklubu ČR navíc potvrzuje skutečnost, že ministr nevydal žádné oficiální, právně závazné rozhodnutí. Je zřejmé, že ministr veřejně šíří informace o existenci rozhodnutí dotýkajícího se Autoklubu ČR, přičemž současně ministerstvo v řízení o ústavní stížnosti tuto skutečnost popřelo.
 
Přes neexistenci závazného právního aktu ministr opakovaně poskytoval médiím, dle názoru Autoklubu ČR, neprokázané a zavádějící informace. Ve vztahu k mezinárodním organizacím, kterých je Autoklub ČR jediným zástupcem za Českou republiku, používal dle názoru Autoklubu ČR přidělování dotací v České republice jako nástroj na ovlivňování rozhodování těchto organizací kdo bude či nebude jejich členem. V letošním roce navíc Autoklub ČR, ani jednotlivé svazy v něm sdružené, neobdržel, na veřejně prezentovaný pokyn ministra, žádné dotace z MŠMT, které byly v minulosti již v této době vypláceny, a které jsou ostatním sportovním organizacím již uvolňovány.
 
Autoklub ČR dnes na tiskové konferenci oznámil, že vzhledem k výše uvedenému postupu ministra Josefa Dobeše ve věci řízení motocyklového sportu a k jeho vyjádřením na adresu Autoklubu ČR, a to i na mezinárodním poli, na něj podává oznámení pro podezření z trestného činu poškození cizích práv podle ustanovení § 181 odst. 1 trestního zákoníku a trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby podle ustanovení § 329 odst. 1 trestního zákoníku.
 
Autoklub ČR již dříve podal na postup ministerstva v otázce řízení motocyklového sportu také ústavní stížnost.
 
PŘÍLOHY:
Dopis, který jasně říká, že národní sportovní autoritu z pozice FIM má v letošním roce jednoznačně Autoklub ČR
Dopis, který oznamuje ČSMS, že plochodrážní podniky v Divišově a Pardubicích se budou na žádost klubů konat nadále pod hlavičkou AČR
Dopis z FIM, který oznamuje, že Autoklub ČR je až do valného shromáždění 2012 „Národní federací pro motocyklové sporty“ přidružené k FIM v České republice.
 
Všechny přílohy si můžete přečíst Z D E.....